پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ | Apr 22, 2021
«معامله قرن»

حوزه/ عضو انجمن مطالعات سیاسی حوزه علمیه قم تصریح کرد: طرح سازش موسوم به "معامله قرن" از همین ابتدا محکوم به شکست است.

حجت الاسلام و المسلمین محمد ملک زاده در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه،  با بیان این که پس از انتشار طرح سازش ترامپ موسوم به «معامله قرن»، واکنش‌های گسترده علیه آن در جهان اسلام و حتی مخالفت ها از سوی بسیاری از شخصیتهای غیر مسلمان غربی به راه افتاده است، اظهار داشت: این طرح که کاخ سفید عنوان «چشم انداز صلح» برای آن انتخاب کرده، همانگونه که انتظار می‌رفت نه یک صلح واقعی و عادلانه که حاوی مفادی تحقیرآمیز علیه ملت مظلوم فلسطین و معامله‌ای یکجانبه به سود رژیم غاصب صهیونیستی است.

وی افزود: در طرح ترامپ با ادبیاتی سخیف آمده که کل «اورشلیم» (قدس) پایتخت اسرائیل و متعلق به این رژیم است و به جای آن فلسطینی‌ها می‌توانند بخشی از مناطق واقع در شرق و شمال حصار امنیتی قدس، از جمله شرق «شعفاط» و «ابودیس» را به عنوان پایتخت خود در نظر گرفته و آن را قدس بنامند یا هر نام دیگری که خودشان تشخیص می‌دهند!

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی همچنین گفت: این سخنان سخیف مانند سخن دزدی است که به زور وارد منزلی شده و با قلدرمآبی به صاحبخانه می‌گوید این خانه مال من و تو می‌توانی جای دیگری را به عنوان خانه خود انتخاب کنی!

وی اضافه کرد: در این طرح احمقانه و تحقیرآمیز، کاخ سفید ضمن آن که از حماس به عنوان «سازمان تروریستی» یاد کرده در بخش مربوط به غزه آورده است: «ایالات متحده انتظار ندارد کشور اسرائیل وارد مذاکره با هیچ دولت فلسطینی شود که اعضای حماس، جهاد اسلامی فلسطین یا وابستگان آنها را شامل شود، مگر آن که آن دولت فلسطینی به صورت شفاف و آشکارا خودش را به نفی خشونت، شناسایی کشور اسرائیل و پایبندی به سایر ملاک‌های مربوط به غزه متعهد بداند».

حجت الاسلام و المسلمین ملک زاده همچنین گفت: با نگاهی به این طرح شوم متوجه می شویم که آمریکا نقشه‌ای از کشور فلسطین در این طرح ارائه کرده که فلسطین به عنوان جزیره‌ای در دل اسرائیل محصور می‌گردد و یا به تعبیر روزنامه القدس العربی، بر اساس نقشه‌ای که ترامپ ارائه داده دولت آینده فلسطین گویا قرار است به شکل «مجمع الجزایری» باشد که مرزهای غیر مرتبطی دارد و تونل‌ها و پل‌ها آن را به هم وصل می‌کند.

وی ابراز داشت: از زمان اشغال سرزمین فلسطین به ویژه پس از جنگ ۱۹۶۷ میلادی تاکنون غاصبان این سرزمین با حمایت قدرت های استکباری و یا برخی از سران مرتجع و وابسته عرب نقشه‌های فراوانی در قالب طرح‌های به اصطلاح صلح ولی در واقع برای مشروعیت بخشیدن به تجاوز و اشغالگری ترسیم نموده‌اند که همگی بدون استثناء با شکست مواجه گردیده است.

وی افزود: اکنون پس از سال ها مذاکره بی‌حاصل، ملت فلسطین با طرحی از جانب آمریکا روبروست که نه تنها دولت مستقل فلسطینی به مرکزیت قدس را قبول ندارد بلکه حق بازگشت آوارگان را هم در آن لغو کرده و فلسطینیان حتی برای دفاع از خود نیز نمی‌توانند نیروی نظامی مسلح داشته باشند.

عضو انجمن مطالعات سیاسی حوزه علمیه قم گفت: این آخرین طرح آمریکا به قدری وقیحانه و تحقیرآمیز است که حتی فردی مانند محمود عباس که سال‌ها با اشغالگران و حامیان آن مذاکره کرده و حاضر شده امتیازات گوناگونی بدهد با صراحت می‌گوید حاضر است آن را رد کند اما «وطن‌فروشانه» و به عنوان خائن وارد قبرش نشود. بر همین اساس روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» نیز یک روز پس از انتشار طرح سازش تحمیلی «دونالد ترامپ» در گزارشی پیش‌بینی کرد که طرح رئیس جمهور آمریکا موسوم به معامله قرن شکست خواهد خورد.

وی در خاتمه بیان داشت: از این منظر آمریکا که اکنون حتی حمایت دوستان خود را نیز به همراه ندارد نباید انتظار داشته باشد از این طرح نمایشی چیزی عایدش گردد. ترامپ با رونمایی از طرح به اصطلاح معامله قرن خود خواست هم هدیه‌ای به نتانیاهو برای شانس بیشتر در انتخابات داده باشد و هم از این موضوع برای انتخابات آینده آمریکا به نفع خود استفاده کند که البته با توجه به این که این طرح از همان ابتدا محکوم به شکست می باشد، لذا کارایی تبلیغاتی خود را نیز از دست داده است.

۳۱۳/۸

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8