جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ | Jul 10, 2020
حجت الاسلام عبداللهی، مدیر مدرسه عالی انوار طاها

حوزه/ وقتی علم و تخصص در خدمت پیشگیری، ازاله و درمان همان ویروس قرار می گیرد اینجا علم ممزوج با آموزه های دین است و وجه برتری دارد و دارای پاداش و مورد تایید دین است.

 حجت الاسلام محمد اسماعیل عبداللهی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه، با اشاره به هجمه دشمنان و خناثان علیه شهر قم و حوزه در پی نشر ویروس کرونا در این شهر گفت: از آنجائیکه قم، مرکز روحانیت و پایگاه حوزه های علمیه و جهان تشیع است و کانون پاسداران واقعی ارزش های الهی و اسلام است نشخوار کنندگان افکار ضد دین و اندیشه های الحادی و مادی گراها در این مسئله، از هیچ کوششی دریغ نورزیده و تمام تلاش خودشان برای حمله به عناصر تشکیلاتی دین و قم و روحانیت بکار گرفتند.

مدیر مدرسه عالی انوار طاها افزود: البته عده ای در داخل با کینه های قبلی و منافق صفتانه شمشیر کشیدند. قم مقدس برای روزهایی هم درد ویروس کشید و هم ضخم زبان شنید و ای کاش مسئولان و دست اندرکاران این امر، واقعیت ها را بیشتر نشر می دادند و ناگفته ها را می گفتند.

این کارشناس مذهبی اظهارداشت: در مرحله اول باید قدردان پزشکان قمی باشیم که با حساسیت، دغدغه و مسئولیت پذیری، درست و به موقع کار را پیگیری و تشخیص دادند، ولی این دلیل نمی شود که نشر این ویروس ابتدا از قم بوده است. شواهد متعددی است که به برکت حضور و وجود حضرت معصومه(س)، قم باعث شده زودتر این ویروس کشف و مردم با خبر شوند و مراعات و مواظبت کنند و اگر نه شاید الان شاهد وضع بسیار بدتری بودیم.

وی ادامه داد: زمانی که تشخیص داده شد و علم و تجربه قطعی بشری، حکم کرد که باید اجتماعات تعطیل شود، اماکن دینی و مذهبی و سیستم مرتبط با روحانیت بدون معطلی پذیرفتند، اما از آن طرف اجتماعات غیر دینی تعطیل نشد یا با اما و اگرهایی همراه بود.

حجت الاسلام عبداللهی گفت: این نشان دهنده آن است که در نظام معرفتی اسلام، آموزه های دینی و دستاوردهای علمی تکمیل کننده یکدیگر هستند؛ دین اسلام، بر علم و تخصص و فراگیری دانش تاکید ویژه ای دارد و در باب اهمیت معنوی و مادی فراگیری علم دارای ظرافت ها و توصیه های برجسته ای است که این حجم از اهتمام به دانش، را کمتر می توان در سایر ادیان و مذاهب مشاهده کرد.

مدیر مدرسه عالی انوار طاها افزود: در جایی که علم بدون اخلاق و بدون دین و آموزه های الهی، بخواهد جولان دهد نه تنها پیشبرنده نیست و دردی از جامعه بشری دوا نخواهد کرد بلکه امنیت، سلامت، فرهنگ، اقتصاد و اجتماعات بشری را نیز به مخاطره خواهد انداخت.

این کارشناس مذهبی اضافه کرد: فرض کنید اگر ویروس کرونا، دست ساز بشر باشد و به منظور اهداف زیست محیطی یا اهداف امنیتی یا اقتصادی طراحی و اجرا شده باشد این همان دست آورد علم بدون دین و ارزش های دینی است.

این محقق افزود: اما وقتی علم و تخصص در خدمت پیشگیری، ازاله و درمان همان ویروس قرار می گیرد اینجا علم ممزوج با آموزه های دین است و وجه برتری دارد و دارای پاداش و مورد تایید دین است از همین رو در راستای پیشگیری و از بین بردن این ویروس اگر حکم به ممنوعیت اجتماعات انسانی می شود، دین، خود در اولویت اقدام می کند و توصیه به پذیرش می کند.

حجت الاسلام عبداللهی گفت: بنابراین ملاحظه می کنید در کشور ما به سرعت، تعطیلی اجتماعات دینی و ابزارهای زمینه ساز اجتماعات چون مساجد، امامزادگان، حرم های مطهر- که بستن درب حرم های مطهر و مقدس تقریبا بی سابقه بوده است- پذیرفته می شود و همه فقها و علمای دین نیز حمایت می کنند.

مدیر مدرسه عالی انوار طاها بیان داشت: این اتفاق، بسیاری از پشت پرده ها را افشا کرد و خواهد کرد کسانی بودند که دائم دم بر آوردند و مدعی اند که عصر دین داری به پایان رسیده و زمانه، زمانه علم است و دین مربوط به قرن ها پیش است امروز مشاهده می کنند که دین در صف اول اقدام برای پدیده ای جهانی و دارای تاثیرات فرازمانی است.

وی افزود: امروز در تمام صحنه های درگیر با ویروس کرونا هر جا ارزش های دینی بیشتر حاکم است مواظبت و مراعات و گستره توسعه یافتگی ویروس مدیریت شده تر است هر جا درجه دینداری افزایش دارد مبارزه و جوش و خروش و همدلی و ایثار و از خود گذشتگی بیشتر است.

مدیر مدرسه عالی انوار طاها اظهار داشت: جهان غرب را بنگرید که در مواجهه با ویروس کرونا چگونه دست و پا می زند از طبقه بندی و درجه بندی بیماران گرفته تا سرقت کالاهای درمانی حتی از کشورهای دوست و همپیمانان خودشان.

حجت الاسلام عبد اللهی گفت: همه می بینند که با جان انسان ها همانند یک پدیده ناچیز مادی و بی ارزش برخورد می شود و چگونه از کنار مرگ هزاران انسان بی گناه به راحتی می گذرند.

این کارشناس مذهبی افزود: ملت های غربی باید از این اتفاق، درس بگیرند و برای آزادی خود از زیر بار اندیشه های الحادی و مادی گری های غربی بکوشند دپارتمان های علمی باید بخوبی این مسائل را تحلیل کنند و دانشمندان و نخبگان دغدغه مند آرمان های بشری بی طرفانه شبکه مسائل زیست انسانی را تنظیم و مورد کنکاش علمی قرار دهند.

وی با بیان این که در این رابطه نظریه پردازان و اندیشمندان علمی حوزه های علمیه جهان تشیع برای گفتگو و رسیدن به فکر برتر برای جهانی امن و با نشاط آمادگی دارند اظهار داشت: این مسئله بارها از طرف مدیران و فضلای حوزه فراخوان شده است و اخیرا مدیر محترم حوزه های علمیه طی مکاتباتی به مراکز دینی بلندپایه جهان، برای چندمین بار، این آمادگی را اعلام نمودند.

313/40

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8