یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ | Jan 17, 2021
مراجع

حوزه/ از آن‌جا که دعای دسته جمعی، مورد تاکید و مقرون به استجابت است، توصیه می‌شود ان‌شاءالله همگان در منازل و در جمع خانوده، رأس ساعت  یازده شب نیمه‌ی شعبان، دعای ” الهی عظم البلاء…” را خوانده و بعد از آن یک سوره‌ی حمد، هدیه به حضرت نرجس خاتون علیهاالسلام، مادر گرامی حضرت صاحب الزمان علیه‌السلام، نمایند.

به گزارش خبرگزاری حوزه، جمعی از مراجع عظام تقلید در پیامها و بیانات جداگانه رهنمودهایی راجع به نیمه شعبان و فرا رسیدن ولادت با سعادت قطب عالم امکان حضرت بقیة الله الاعظم(عجل الله تعالی فرجه الشریف) و دعا برای رفع گرفتاری ها به خصوص ویروس منحوس کرونا داشته اند که تقدیم می شود:

پیام حضرت آیت الله وحید خراسانی:

باسمه‌تعالی

ابواب رحمت خداوند متعال، در شب نیمه‌ی شعبان بر روی بندگان باز است. امیدواریم با توسّل به حضرت ولی‌عصر عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف، رحمت واسعه‌ی پروردگار، شامل حالمان شده و این بلا رفع گردد.

از آن‌جا که دعای دسته جمعی، مورد تاکید و مقرون به استجابت است، توصیه می‌شود ان‌شاءالله همگان در منازل و در جمع خانوده، رأس ساعت  یازده شب نیمه‌ی شعبان، دعای ” الهی عظم البلاء…” را خوانده و بعد از آن یک سوره‌ی حمد، هدیه به حضرت نرجس خاتون علیهاالسلام، مادر گرامی حضرت صاحب الزمان علیه‌السلام، نمایند.

 پیام حضرت آیت الله صافی گلپایگانی:

بسم الله الرحمن الرحیم
یَا بَنِیَّ اذْهَبُوا فَتَحَسَّسُوا مِنْ یُوسُفَ وَأَخِیهِ وَلَا تَیْأَسُوا مِنْ رَوْحِ اللَّهِ
و أَکْثِرُوا  الدُّعَاءَ بِتَعْجِیلِ الْفَرَجِ فَإِنَّ ذَلِکَ فَرَجُکُم‏

دلــم ز هــجر تو ای یار خـوب رو خون است
نپرسی از من مسکین که حال تو چون است؟
شبم ز هجر تو روز است و روز همچون شام
زدوریت غـــم و  دردم  همـاره افزون است
بیــا به کلــبه بیـمــار خــویـش از سَــرِ  مِهر
که  از فراق  تو حالش بسی دگرگـون است

 شب مبارک نیمه شعبان، شبی که ذخیره‌ی عالم هستی، امید همه پیامبران و امامان، نجات دهنده‌ی بشر از ظلم ستمگران، برقرارکننده‌ی حکومتِ واحدِ عدلِ جهانی، حضرت بقیة الله الأعظم مهدی موعود ارواح العالمین له الفداء جهان را به نور خود روشن نمود و دل‌های منتظران عدالت گستر جهانی، سرشار از سرور و شادمانی گردید.

 به شکرانه‌ی این فرخنده میلاد مبارک و برای رفع نگرانی‌ها و مشکلات و برطرف شدن بلایا در این شب مقدس که شب احیاء و بیداری است، از همه‌ی منتظران آن حضرت و دوست‌داران مصلح جهانی استدعا دارم که از برکات این شب فرخنده کمال استفاده را برده و با مناجات به درگاه خداوند سبحان و قادر متعال و با خواندن دعای شریف کمیل که از ادعیه‌ی وارده در این شب عزیز است، حالت انابه و تضرع و استغفار داشته باشند و با زیارت حضرت سید الشهداء علیه‌السلام آن کشتی نجات امت را شفیع قرار دهند و با توسل خاص به حضرات معصومین علیهم السلام، همگان در سطح جهان فرج موفور السرور امام عصر مهدی صاحب الزمان عجل الله تعالی فرجه الشریف را از خداوند متعال مسئلت نمایند و با زیارت آل یاسین عرض نیاز و ادب و توجه به ساحت مقدس آن ولی دوران و قطب عالم امکان داشته و به حضرتش با یک صدا و یک ندا عرضه می‌داریم:

« المستغاث بک یا صاحب الزمان »
«اللهم عجل فرجه و قرّب زمانه و کثّر انصاره و اکشف بحضوره‌ هذه الغمة عن هذه الامة».

دهه‌ی مبارکه مهدویت
۱۴۴۱ هجری
لطف الله صافی

پیام حضرت آیت الله نوری همدانی:

 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

قُلْ أَرَأَیتُمْ إِنْ أَصْبَحَ مَاؤُکمْ غَوْرًا فَمَنْ یأْتِیکمْ بِمَاءٍ مَعِینٍ. 
سلام علیکم 
با تبریک فرا رسید نیمه شعبان المعظم و میلاد سراسر پرخیر و برکت مصلح کل، موعود امم، حضرت مولانا بقیةالاعظم امام عصرعجل الله تعالی الفرجه به همه منتظران آن حضرت، بی شک جهان بشری امروز بیش از هر زمان دیگری تشنه حضورآن منجی یگانه عالم هستی می باشد.
انسانها نیز چاره ای جز پناه بردن به خداوند سبحان و آخرین حجت او ندارند، براین اساس همگان را توصیه می کنم در همه حال و همه زمان ها به یادآن محبوب هستی باشند، خاصه از فرصت پیش رو؛ یعنی شب نیمه شعبان که در روایات ما از جایگاه والا و بالای برخوردار است و اعمال خاصی برای این شب و روز ذکر شده است بهرمندگردیم و برای ظهورآن حضرت دست به دعا برداریم تا اضطرار و ابتلاء از بشریت برداشته شود.
و شاید مهمترین عمل از اعمال نیمه شعبان زیارت حضرت سیدالشهداء علیه السلام است که توصیه مؤکد می گردد همه بدانند که صاحب الملک و صاحب الزمان اوست، اوست که یک مصلح مقتدراست و اوست که امید مستضعفان است و ضعف بشر را برطرف می کند و اوست که مستکبران را به ذلت می کشاند.
او نه تنها امید شیعیان و مسلمانان بلکه امید همه بشریت می باشد. امروز همه خصوصأ علماء بایدنقش خود را در عصر غیبت به بهترین وجه ایفاء کنند، چون حضرتش در عصرغیبت امر را به فقهاء وعلماء امت واگذار نمود( وَ أَمَّا الْحَوَادِثُ الْوَاقِعَةُ فَارْجِعُوا فِیهَا إِلَی رُوَاةِ حَدِیثِنَا...)
و البته امروز عده ای به دنبال نظریه منهائیون (دنیای بدون متولی دین ودین بدون فقه ....است)
در این ایام حساس خاضعانه از درگاه خداوند حکیم و قادر متعال تعجیل درفرج راخواستاریم وآرزوی صحت و عافیت برای همگان خصوصاً مبتلایان به این ویروس منحوس کرونا را داریم.
مردم شریف در کنار توسل و تضرع، توصیه های مسئولان امر و کارگزاران سلامت کشور را کاملاً عملی سازند و اینجانب بار دیگر از همه عزیزان خدمتگذار که مشغول خدمت در عرصه بهداشت و درمان هستند تشکرمی کنم ودعاگوی آنها می باشم.
ملتمس دعا
قم مقدسه
 ١٨فروردین ٩٩
حسین نوری همدانی

بیانات حضرت آیت الله مکارم شیرازی:

ایشان در ابتدای سخنان خود با تبریک در پیش بودن ایام فرخنده میلاد مبارک حضرت ولی عصر(ارواحنا فداه) و ایام نیمه شعبان به عموم مردم، تاکید کردند: سزاوار است در شب نیمه شعبان همۀ مردم در خانه های خود دست به دعا بردارند و خدا را به آن حضرت و اجداد طاهرینش قسم دهند و سلامتی هر چه زودتر بیماران و پایان این بلای همه جا گیر را از او بخواهند و مطمئن باشند این دعاها به هدف اجابت نزدیک است.

ایشان ضمن توصیه مجدد عموم مردم به رعایت توصیه های بهداشتی، بار دیگر از تلاش های کادر درمانی، پزشکان و پرستاران در مقابله با بیماری کرونا و نجات مبتلایان تقدیر کرد و گفتند: بهترین سپاسگزاری از کادر پزشکی و درمانی عمل به توصیه های آنان است. مردم عزیز ما همچنان که تاکنون توصیه های مسؤولان بهداشتی و کادر درمانی را رعایت کرده اند، از این به بعد نیز به این توصیه ها عمل کنند و حتی الامکان از خانه های خود جز به هنگام ضرورت خارج نشوند.

معظم له همچنین تلاش های خالصانه گروه های جهادی مرکب از طلاب و روحانیون جوان، دانشجویان و بسیجیان در همکاری با کادر پزشکی را ستایش کردند.

خاطرنشان می شود: معظم له هدایایی را به گروه های جهادی مقابله با بیماری کرونا و همچنین خانواده هایی که عزیزان خود را در این راه از دست داده اند، تقدیم نمودند.

پیام حضرت آیت الله سبحانی:

حضرت آیت الله سبحانی نیز در پیامی به مناسبت فرارسیدن نیمه شعبان گفتند: خداوند نعمت بزرگی را نیمه شعبان سال ۲۵۵ قمری به جهان بشریت عطا فرموده است که پیش از این در کتاب پیامبران پیشین بر آن نعمت خبر داده شده است.

معظم له با بیان اینکه در زبور و تورات آمدن حضرت مهدی(عج) خبر داده شده است، افزودند: بر طبق وعده خداوند، روزگاری می رسد که زمین را صالحان مالک می شوند و آن را مدیریت می کنند و این وعده در زمانی محقق می شود که ظهور تحقق یابد.

این مرجع تقلید، با بیان اینکه روز ۱۵ شعبان روز شادی و شب نیمه شعبان شب عبادت است، ادامه دادند: در نیمه شعبان امسال که بلای کرونا بشریت را احاطه کرده است که توسل به دعا برای برطرف شدن این بلا توصیه می شود.

ایشان اظهار داشتند: افزایش معنویت، توسل و دعا برای برطرف شدن این بلا از بشریت و همچنین رعایت دقیق توصیه پزشکان و اجتناب از تخلف از این توصیه ها باید مورد تاکید و توجه همگان باشد.

حضرت آیت الله سبحانی تاکید کردند: همه باید در نیمه شعبان دعا کنیم تا خداوند به برکت امام زمان(عج) با رافت و رحمت خود این بلا را نیز از بشریت برطرف کند.

پیام حضرت آیت الله مظاهری:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ

«یا أَیُّهَا الْعَزیزُ مَسَّنا وَ أَهْلَنَا الضُّرُّ وَ جِئْنا بِبِضاعَةٍ مُزْجاةٍ فَأَوْفِ لَنَا الْکَیْلَ وَ تَصَدَّقْ عَلَیْنا  إِنَّ اللَّهَ  یَجْزِی الْمُتَصَدِّقینَ»

شب نیمۀ شعبان که یکی از برترین شب‌ها در دورۀ سال و نظیر لیلة‌القدر است ـ شب نزول رحمت و مغفرت الهی و شب استجابت دعاست. در این برهۀ حسّاس از زمان که بلایی عالَم‌گیر، همۀ انسان‌ها را به آزمایشی بزرگ، مبتلا ساخته و امید بشریّت در دفع این بلیّۀ عظیم از همه‌جا قطع گردیده است، بهترین فرصت برای خداخواهی و دعا و استغفار، شب نیمۀ شعبان است. از همۀ خداجویان و منتظران مصلح جهانی تقاضا می‌کنم تا همگی با هم در این شب معنوی و روحانی، دل‌های لبریز از نگرانیِ خود را به سوی پروردگار مهربان، متوجّه سازیم و با استغفار و توبه و دعا و مناجات با آن خداوند بخشاینده و قادر متعال و توسّل به اولیاء معصومین او «علیهم‌السّلام» خصوصاً حضرت بقیةالله ‌الأعظم«عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشّریف» که منجی عالم و واسطۀ بین انسان و خداوند است، دفع این بلای جهانی را طلب نمائیم.

یکی از بهترین اعمال این شب مبارک، زیارت وجود مقدّس حضرت اباعبدالله‌الحسین«ارواحنافداه» است که توجه و توسّل به آن امام همام و قرائت زیارت مخصوصۀ ایشان که زیارتی مختصر ولی پرمغز و عمیق است، قطعاً برای استجابت دعا و دفع بلا، مؤثر خواهد بود.

از خداوند تعالی، با تضرّع و ابتهال مسألت می‌کنیم که با لطف بیکران و فضل بی‌پایان خود این ابتلای عظیم را از جهان بشریّت مرتفع فرموده و همۀ ما خصوصاً درگذشتگان در این بلای بزرگ را مورد رحمت و مغفرت خود قرار دهد و به داغدیدگان و مصیبت‌زدگان این روزهای تلخ، صبر و آرامش و اجر و پاداش صابران عنایت فرماید و همۀ تلاشگران در این ایّام به‌ویژه پزشکان و پرستاران و تمامی اعضای نظام سلامت و بهداشت را توفیق و تأئید و سلامت، مرحمت فرماید و فرج و ظهور ولیّ خود و امام زمان ما را نزدیک فرماید.

 پیام حضرت آیت‌الله  علوی گرگانی:


بسمه تعالی
قال الله تعالی « ولا تیأسوا من روح الله انه لا ییأس من روح الله الا القوم الکافرون»

ماه شعبان ماه رحمت و تقرب الی الله و ماه نزول برکات معنوی الهی است. تمام ساعات و ایام و لحظات این ماه مخصوصا شب و روز نیمه شعبان برای مؤمنین و دلدادگان حضرت حق قابل بهره گیری و استفاده می باشد.

از همه متدینین و مؤمنین خواستارم که در این شبها و روزهای عزیز مخصوصا در شب نیمه شعبان با خلوص نیت و قلبی شکسته و خضوع و خشوع در مقابل پروردگار و با واسطه قراردادن انوار قدسیه ائمه اطهار علیهم السلام مخصوصا امام منتظران حضرت بقیة الله الاعظم علیه السلام در منزل و در جمع خانواده و یا در مکانی خلوت متوسل شده و با احیای شب نیمه شعبان و قرائت ادعیه وارده مخصوصا دعای کمیل و دعای فرج و برخی ادعیه مأثور از خداوند متعال رفع بلاها و آفات دنیوی و معنوی متوجه به جامعه اسلامی مخصوصا بلای فعلی عالمگیر را درخواست کرده و برای ظهور حضرت نیز دعاگو باشند.

شکی نیست که خداوند به دلهای شکسته مؤمنین نظر رحمت انداخته و با عنایت امام زمان علیه السلام دعای آنها را مقرون به اجابت خواهد نمود.

امید است خداوند به حق صاحب این شب عزیز فرج امت را با ظهور امام المنتظر حضرت مهدی علیه السلام هرچه زودتر مقدر فرماید.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8