جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹ | Dec 4, 2020
حجت الاسلام روحانی

حوزه/ توزیع اقلام بهداشتی، ضد عفونی کردن معابر، مشارکت در غربالگری اهالی مناطق محرم، دوخت ماسک و لباس بیمارستانی و امثال این اقدامات بیانگر این است که مسجدی ها با پرورش یافتن در مکتب قرآن و اهل بیت، وقت عمل در صحنه حاضر هستند و نیاز جامعه را برطرف می کنند.

حجت الاسلام سعید روحانی در گفتگو با خبرگزار حوزه  ، با اشاره به اینکه نگاه ما در ارتباط با مسئله کرونا نباید یک نگاه تک بعدی باشد، گفت: نگاه انسان در مواجهه با این حوادث باید بر اساس بینش توحیدی باشد. خداوند متعال در سوره مبارکه بقره آیه شریفه ۱۵۵ اشاره به آزمایش انسان بصورت های مختلف دارد و در ادامه صابرین را بشارت داده و می فرماید صابرین کسانی هستند که هرگاه برای آن ها اتفاق ناگواری افتاد می گویند: «إِنَّا لِلَّهِ‌ وَ إِنَّا إِلَیْهِ‌ رَاجِعُونَ‌«این همان نگاه توحیدی است. نگاه افرادی که با یاد خدا و توکل بر او در آزمایشات الهی و صبر بر مصیبت ها پیروز می شوند.
مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان قم با اشاره به آیه ۲۱۶ سوره مبارکه بقره فرمود: اتفاق های مختلفی در زندگی انسان رخ می دهد که شاید در ابتدا امری ناراحت کننده به نظر برسد اما با گذشت زمان انسان پی می برد امری نیکو بوده یا بالعکس. وی افزود: باید به حکمت هایی که در این اتفاقات وجود دارد توجه کنیم و با قرار گرفتن در وضعیتی که خیلی مطلوب ما نیست سریع ناراحت نشده و اعتراض به پیشگاه حضرت حق نداشته باشیم. این همان نگاه توحیدی است.
وی با اشاره به اینکه گاهی اوقات مشکلات و بلایا باعث رشد و کمال انسان می شود گفت: خوب است انسان از این زاویه هم به موضوع نگاه کند. اگر انسان در برابر مشکلات صبر پیشه کرده و به وظیفه اش عمل کند آنوقت این صبر موجب رشد و کمال وی می شود. اگر این نگاه را داشته باشید نه تنها به آزمایشات الهی اعتراض نمی کنیم بلکه همواره شاکر خداوند متعال هستیم. این همان نگاه توحیدی است.
حجت الاسلام والمسلمین روحانی با اشاره به تفاوت نگاه توحیدی که تربیت یافتگان قرآن و اهل بیت هستند نسبت به سایرین عنوان کرد: در بعضی کشورها به علت کمبود امکانات و تجهیزات افراد مسن و بیمار را کنار گذاشتند و خدمت رسانی به ایشان را متوقف کردند تا بمیرند اما در مقابل در کشور ما عده ای از طلاب اعلام کردند ما خودمان علیرغم اینکه درگیریم و مشکلات بسیاری داریم اما حاضریم سالمندان شما را بیاوریم و در خانه پرستاری کنیم. این از نگاه بلند تربیت شدگان اهل بیت(ع) نشات می گیرد. این نگاه مرز نمی شناسد و کل دنیا را در بر می گیرد.

مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان قم در ادامه با تأکید بر این که در این حوادث انسان ها با قرار گرفتن در کشاکش مشکلات از جهت فکری به بلوغ می رسند، بیان داشت: امتحانات الهی در کنار سختی هایی که دارد سرشار از حکمت ها و الطاف الهی است. یکی از الطاف الهی در قرار گرفتن انسان در تنگناها، این است که به توانمندی های فوق العاده می رسد. همانگونه که در ۸ سال دفاع مقدس با دست خالی به جایی رسیدیم که هم اکنون در تجهیزات دفاعی از قطب های دنیا هستیم. در مسئله مهار ویروس کرونا هم همینگونه است. ما در ابتدا هم نیروکم داشتیم و هم تجهیزات. اما گروه های جهادی آمدند و شروع به تولید ماسک و سایر تجهیزات کردند و کمبودها را تامین کردند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از این الطاف الهی رسیدن به بلوغ فکری است. انسان در این بلوغ فکری پی می برد که در برابر خداوند چقدر عاجز و ناتوان است. و اینکه انسان با این همه پیشرفت و تمدن چقدر در مقابل یک ویروس که حتی دیده نمی شود می تواند آسیب پذیر و شکننده باشد. همچنین انسان در می یابد که قدرت های پوشالی دنیا نیز در مقابل اراده الهی هیچ هستند.

حجت الاسلام روحانی با بیان اینکه گرفتاری های ما عمدتا بخاطر دوری از خداست افزود: در زمانه ای هستیم که مشکلات یکی بعد از دیگری می بارد و تنها راه تحمل و عبور سلامت از این شرایط سخت، بالا بردن معنویت و بینش توحیدی است .

مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان قم با اشاره به حضور روحانیت و طلاب بصورت جهادی در مراکز درمانی و غسل اموات و... که به تغییر نگاه مردم نسبت به این قشر منجر شد، افزود: در این رخداد الطاف بیشماری وجود داشت، همبستگی و تالیف قلوب ایجاد شده در اثر این مشکلات یکی از این الطاف خفیه الهی  است.

وی با اشاره به اینکه کانون های فرهنگی هنری مساجد یکی از مصادیق بارز مدیریت جهادی هستند، افزود: کانون ها نشان دادند که فقط به تربیت نوجوانان و جوانان در عرصه های عبادی، اخلاقی و اعتقادی اکتفا نکردند.

مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان قم با بیان اینکه فعالیت کانون ها تک بعدی نیست، گفت: کانون ها ثابت کردند که در مسائل کلان

جامعه می شود روی آن ها حساب باز کرد و نشان دادند در مسائل اجتماعی هم ورود جدی دارند. اگر یک گرفتاری و مصیبتی در جامعه رخ دهد در صحنه حاضر هستند و تعالیمی که در کانون ها برای جوانان و نوجوانان گفته شده را در عمل پیاده می کنند.

حجت الاسلام روحانی تصریح کرد: توزیع اقلام بهداشتی، ضد عفونی کردن معابر، مشارکت در غربالگری اهالی مناطق محرم، دوخت ماسک و لباس بیمارستانی و امثال این اقدامات بیانگر این است که مسجدی ها با پرورش یافتن در مکتب قرآن و اهل بیت، وقت عمل در صحنه حاضر هستند و نیاز جامعه را برطرف می کنند.
وی با تاکید بر اینکه کانون های فرهنگی هنری مساجد باید برای ایفای درست این نقش خود برنامه ریزی داشته باشند، تصریح کرد: ستادهای استانی نیز باید از کانون ها مطالبه کنند تا برای مباحث اجتماعی برنامه داشته باشند.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی با بیان اینکه برای تحقق این مهم ضروری است تا آموزش های لازم و ارائه مصادیق برای این مباحث از طرف ستاد های استانی به کانون ها عرضه شود افزود: کانون ها باید با این نقش خود بیشتر آشنا شوند ودر نهایت با بازخوردگیری و گسترش طرح شاهد مشارکت بیشتر و منسجم کانون ها در مباحث اجتماعی باشیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8