دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ | Aug 3, 2020
ایاصوفیه

حوزه/ تصمیم اردوغان در مورد تغییر کاربری ایاصوفیه از موزه به مسجد، مخالفت مسیحیان و برخی مسلمانان جهان را درپی داشت.

به گزارش گروه ترجمه خبرگزاری حوزه روز گذشته رجب طیب اردوغان دستور تغییر کاربری بنای تاریخی ایاصوفیه از موزه به مسجد را امضا کرد و همزمان اعلام کرد اولین نماز را دو هفته دیگر در این مسجد می‌خوانیم.

ایاصوفیه در ابتدای ساخت آن، کلیسایی بود که در قرن ششم میلادی ( 537میلادی) از سوی امپراتوری روم شرقی در شهر استانبول بنا شد و پس از آن با فتح استانبول توسط امپراتوری عثمانی در قرن پانزدهم میلادی،" سلطان محمد فاتح" دستور داد این کلیسا به مسجد تبدیل شود و این مکان تقریبا تا 4 قرن مسجد بود.

در دوران معاصر آتاتوریک از کاربری مسجد خارج و به یک موزه تبدیل شد تا اینکه هم اکنون پس از 86 سال و با دستور اردوغان و با رای دستگاه قضایی (دیوان عالی اداری ترکیه) این مکان دوباره به مسجد تغییر کاربری داده و اختیار اداره آن را وزارت گردشگری به وزارت دیانت سپرد.

اما اکنون این تصمیم اردوغان خشم مسیحیان جهان را برانگیخته و شماری از دولت های اروپایی و آمریکا و همچنین سازمان یونسکو و حتی خطیب الازهر نیز از این اقدام اردوغان انتقاد کرده اند.

گریگوری سوم لحام رئیس سابق کلیسای کاتولیک انطاکیه و روم شرقی و اسکندریه با انتقاد از تصمیم اردوغان در تبدیل این موزه به مسجد، گفت: کلیسا مکانی مقدس و مسجد نیز مکانی مقدس برای نماز است و ما به مساجد همانند کلیساها احترام می گذاریم اما متاسفانه می بینیم مسجد به ابزاری سیاسی و مظهر تعصب و عاملی برای افراط گرایی و ایجاد بغض و کینه میان مردم و تحریک احساسات آنها و ایجاد مرزها و موانع قومی میان مردم تبدیل شده است.

وی در ادامه این سؤال را مطرح کرد که آیا ما امروز نیازمند کلیسا یا مسجد اضافی در کنار هزاران مسجد و کلیسای دیگر بودیم؟ یا به جای آن نیازمند تقویت ایمان و محبت و همبستگی و برادری و تفاهم و روحیه احترام میان مردم هستیم؟ چه در ترکیه و چه هر جای دیگر جهان! و از این رو از مسلمانان می خواهم بر اساس ارزش های مشترکی که میان اسلام و مسیحیت وجود دارد و بر اساس سند برادری که میان شیخ الازهر و پاپ فرانسیس امضا شده است، آنها اولین گروهی باشند که با این اقدام مخالفت می کنند.

دکتر ایمن فؤاد استاد تاریخ اسلامی الازهر نیز در واکنش به اقدام اردوغان گفت: دادگاه ترکیه اجازه داده موزه ایاصوفیه همانند فتح قسطنطنیه در زمان سلطان محمد عثمانی، به مسجد تغییر کاربری دهد در صورتی که پس از فروپاشی عثمانی ها آتاتورک تصمیم گرفت که این این بنا به موزه تبدیل شود.

وی افزود: ترکیه و اردوغان اکنون می خواهند در سایه درگیری های اخیر ترکیه، با تبدیل ایاصوفیه به مسجد، مسلمانان ترک را به خود جلب کند.

در همین راستا عباس شومان وکیل سابق الازهر نیز در خطبه های نماز جمعه روز گذشته با انتقاد از این تصمیم ترکیه، آن را طبق نظر خود با تعالیم اسلام در تعارض دانست و گفت: این کار از نظر الازهر نیز مردود است، زیرا ما باید به اماکن عبادی ادیان مختلف احترام بگذاریم.

وی افزود: اسلام به اماکن عبادی ادیان مختلف احترام می گذارد و تبدیل کلیسا به مسجد جایز نیست همان طور که تبدیل مسجد به کلیسا هم جایز نیست.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8