شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ | Aug 15, 2020
گندم

حوزه/ نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی گفت: آیین شکرگزاری برداشت گندم با محوریت پرداخت زکات در بین روستائیان برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری حوزه از تبریز، حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم امروز در جلسه شورای زکات با تاکید بر اجرای مصوبات کمیته تبلیغات و اطلاع رسانی شورای زکات، گفت: آیین شکرگزاری برداشت گندم در راستای نهادینه شدن فرهنگ پرداخت زکات در بین روستائیان برگزار شود.

رئیس شورای زکات استان آذربایجان شرقی با اشاره به فعال سازی شورای زکات شهرستان ها با محوریت ائمه محترم جمعه، اضافه کرد: طرح ضربتی جمع آوری زکات گندم به فرمانداران، بخشداران و دهیاران هر منطقه ابلاغ شود تا زکات واجب گندم و جو جمع آوری شود.

وی نقش ارزشمند صداوسیما برای نهادینه سازی فرهنگ زکات در جامعه را یادآور شد و گفت: برنامه ریزی و اقدام محکم برای استفاده از ظرفیت تجار، بازرگان، صاحبان صنایع و کارخانجات برای مدیریت زکات مال التجاره از سوی کمیته تخصصی، پشتیبانی و مالی شورای زکات موضوعی ضروری است.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با اشاره به طرح‌واره احیا و مدیریت زکات مال التجاره، گفت: از محل زکات های دریافتی این حوزه می توان در راستای تامین جهیزیه نوعروسان و نیازمندان اقدامات ارزشمندی انجام داد.

امام جمعه تبریز از دبیرخانه شورای زکات خواست: اقدام عملی برای تدوین طرح جامع استفاده از مهندسان و مروجان جهاد کشاورزی، تدوین شیوه نامه بکارگیری عاملین داوطلب زکات و استفاده از ظرفیت آنها، بکارگیری عاملین زکات با نظر ائمه جمعه و انتخاب یک نفر از بین اعضای شورای زکات روستاها برای عضویت در شورای زکات شهرستان ها برای پیگیری مصوبات داشته باشد.

در ابتدای جلسه، کلامی دبیر شورای زکات استان آذربایجان شرقی با ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته برای جمع آوری و هزینه کرد زکات استان، گفت: علی رغم شیوع ویروس کرونا و عدم برگزاری نماز عید فطر و با استفاده از ظرفیت های الکترونیکی، زکات فطره ۳۲ درصد افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه در مجموع ۱۸ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان زکات در استان جمع آوری شده است، گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و افزایش قیمت ها، دهک های درآمدی تغییر یافت؛ از این رو کمیته امداد با مشارکت های مردمی تاکنون ۱۴ میلیارد تومان برای نیازمندان غیرمددجو هزینه کرده است.

دبیر شورای زکات استان گفت: در سال ۹۵ ، ۶۰ درصد بودجه کمیته امداد دولتی و ۴۰ درصد آن از محل مشارکت های مردمی بود که امسال ۲۹ درصد بودجه دولتی و ۷۱ درصد مشارکت مردمی شده است و نقش مردم برای حمایت نیازمندان آبرومند جامعه بیشتر شده و این مطلوب این نهاد انقلابی است.

در این جلسه، اعضای شورای زکات استان هم از آخرین اقدامات خود در راستای فرهنگ سازی و دریافت زکات گزارش دادند و از طرح‌واره های شورای زکات استان هم رونمایی شد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8