جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ | Apr 16, 2021
رضا رمضانی

حوزه/ دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت: با توجه به همه بازتعریف‌ها، نیازمند بازنگری و نقد درون‌گروهی هستیم، باید خود را ارزشیابی کنیم، باید ببینیم با توجه به مأموریت محوله و تلاش‌ها توانسته‌ایم به این مأموریت دست یافته، به سمت مطلوب حرکت کنیم؟

به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه،  حجت الاسلام و المسلمین رضا رمضانی، دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در چهاردهمین نشست اداری هیئت رئیسه المصطفی با نمایندگان خارج از کشور که در ساختمان ستادی المصطفی برگزار شد، با اشاره به ظرفیت‌های پیش روی همکاری مجمع جهانی و جامعةالمصطفی اظهارکرد: هم‌اکنون، مجمع جهانی اهل‌بیت  (ع) از قوی‌ترین دیپلماسی دینی در حوزه مباحث دینی جهان برخوردار است؛ این مهم برآمده از ظرفیت المصطفی و دانش‌آموختگان این نهاد فاخر بین‌المللی است که به عنوان تأثیرگذاران عرصه دین فعالیت می‌کنند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت: باید افرادی شناسایی و تربیت شوند که گمشده خود را در مبانی و معارف اصیل الهی جست‌وجو می‌کنند.

حجت الاسلام و المسلمین رمضانی افزود: نقش مهمی که جامعةالمصطفی در تربیت نیروها دارد، این است که دانش‌پژوهانی کارآمد و روزآمد را با تأکید بر ادبیات عرصه بین‌المللی تربیت نماید. افرادی که در عین خلاقیت، روح معنویت و عدالت‌محوری و روح مقاومت در آنان حاکم است.

دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، در ادامه، بر اهمیت نقش الگودهی دانش‌آموختگان جامعةالمصطفی تأکید و ابرازکرد: آیه شریفه «وَکَذٰلِکَ جَعَلناکُم أُمَّةً وَسَطًا لِتَکونوا شُهَداءَ عَلَی النّاسِ وَیَکونَ الرَّسولُ عَلَیکُم شَهیدًا ...» (بقره: ۱۴۳) را تقریباً همه مفسران، امت وسط را امت میانه معنا و معرفی می‌کنند، یعنی امتی که به دور از افراط و تفریط است.

وی ادامه داد: مرحوم علامه طباطبایی و آیت‌الله جوادی آملی بیان دیگری را در این تفسیر مورد توجه قرار می‌دهند و در عین تأکید بر دعوت اسلام به وسط و میانه، امت وسط را در این آیه شریفه به معنای وساطت گرفته‌اند؛ همان گونه که پیامبر اکرم(ص) واسط میان خدا و خلق است، این افراد نیز نقش وساطت را بین وحی و مردم دارند و وحی را به درستی تبیین نموده، خود الگویی برای دیگران می‌شوند.

حجت‌الاسلام والمسلمین رمضانی با بیان اینکه نمی‌خواهیم کسانی را که برآنند تا فقط چند واحد درسی را بگذرانند، تربیت نماییم، خاطرنشان کرد: باید افرادی شناسایی و تربیت شوند که گمشده خود را در مبانی و معارف اصیل الهی جست‌وجو می‌کنند.

وی، به ویژگی‌های مدیریتی پیامبر اکرم(ص) اشاره کرد و گفت: اخلاق و معنویت، از برجستگی‌های ویژه مدیریت پیامبر اکرم(ص) است؛ با توجه به سیره نبوی(ص) خروجی المصطفی باید دانش‌آموختگانی باشند که الگو، حجت‌ و سند هستند و فرشتگان الهی در روز قیامت به این اسناد احتجاج خواهند نمود.

دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) به اصول مدیریتی حاکم بر مراکز دینی اشاره  و یادآور شد: در مدیریت این مجموعه‌ها چهار اصل باید لحاظ شود، یکی، اصل علمی بودن مدیریت است که باید آموزش‌ها، مسائل و شیوه‌ها به‌روز بوده باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین رمضانی اصل دوم را فقهی بودن مبانی دانست و ابراز کرد: نگاه ما مبتنی بر اصول و بایدها و نبایدها و الزاماتی است که حوزه فقه مشخص می‌کند؛ از این رو، این مهم باید خود را در تمام عرصه‌های مدیریتی نشان دهد.

وی افزود: اخلاق، اصل مهم دیگری است که در هر زمانی می‌تواند تأثیرگذار باشد؛ مدیریت در مراکز دینی باید اخلاقی شود؛ شاید یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های پیامبر اکرم(ص)، که تأثیرگذاری زیادی در جهان‌شمولی حرکت ایشان داشت، ویژگی‌های اخلاقی ایشان بود.

دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) به اصل ولایت به عنوان اصلی دیگر در مدیریت‌های دینی اشاره کرد و گفت: در تمام عرصه‌های مدیریتی مراکز دینی باید اصل ولایت حکم‌فرما باشد؛ امام صادق(ع) در روایتی می‌فرمایند: «إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ أَدَّبَ نَبِیَّهُ فَأَحْسَنَ أَدَبَهُ فَلَمَّا أَکْمَلَ لَهُ الْأَدَبَ قَالَ- إِنَّکَ لَعَلی‌ خُلُقٍ عَظِیمٍ‌ ثُمَّ فَوَّضَ إِلَیْهِ أَمْرَ الدِّینِ»؛ خداوند عز و جل پیامبرش را تربیت کرد و نیکو تربیتش نمود و چون ادب و تربیتِ او را به کمال رساند، فرمود: «همانا تو دارای خویی والا هستی». آن گاه، کار دین و امت را به او واگذار کرد تا بندگان او را تربیت و اداره کند.

وی با تأکید بر اینکه کسی که از عنصر ادب برخوردار باشد، می‌تواند این مأموریت را به بهترین شکل ایفا کند، اظهارکرد: امر تعلیم و تربیت، رسالت برجسته‌ای است که به این مجموعه فخیم و وزین واگذار شده است؛ از این رو، لازمه موفقیت در کارها، آموختن دانش مدیریت دینی و اسلامی است. در منشور اخلاقی اسلام، نخستین اصل، توحید است و در ذیل این اصل بقیه معارف تعریف می‌شوند و جایگاه پیدا می‌کنند.

سخنران چهاردهمین نشست اداری هیئت رئیسه المصطفی با نمایندگان خارج از کشور، در ادامه، ضمن تقدیر از تلاش جامعةالمصطفی در حوزه آموزش‌های مجازی خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط امروز و وضعیت حاکم بر دنیا، این افسردگی، سرخوردگی و دلمردگی، که به واسطه جدا شدن از معنویت شکل گرفته است، به صورت جد جوامع را به سمت معنویت گرایش می‌دهد.

وی ضمن اشاره به ظرفیت‌های پیش روی همکاری مجمع جهانی و جامعةالمصطفی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون، مجمع جهانی اهل‌بیت  (ع) از قوی‌ترین دیپلماسی دینی در حوزه مباحث دینی جهان برخوردار است؛ این مهم برآمده از ظرفیت المصطفی و دانش‌آموختگان این نهاد فاخر بین‌المللی است که به عنوان تأثیرگذاران عرصه دین فعالیت می‌کنند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت  (ع) تأکید کرد: لازم است با فعال‌سازی ظرفیت‌ کرسی‌های شیعه‌شناسی، پاسخ به نیازهای دانشی عصر جدید، که خود را تشنه معنویت و معرفت مکتب اهل‌بیت  (ع) می‌داند، تسهیل نماییم.

حجت‌الاسلام والمسلمین رمضانی، در پایان سخنان خود، با بیان اینکه ضمن برنامه‌ریزی مشترک برای بازشناسی وضعیت موجود و رابطه آن با وضعیت مطلوب، باید کوشاتر از پیش عمل نماییم، خاطرنشان کرد: مجمع جهانی اهل‌بیت  (ع) و مجامع محلی آن می‌توانند در این عرصه با گسترش فعالیت‌ها، ارتباطات قوی‌ با نمایندگی‌های جامعةالمصطفی برقرار نمایند.

انتهای پیام  ۳۱۳/۲

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8