دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ | Jan 18, 2021
تصاویر / دیدار حجت الاسلام والمسلمین نواب، رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب با آیت الله محمدجواد فاضل‌لنکرانی

حوزه/برای استمرار انقلاب‌مان باید روحیه جهادی و بسیجی گسترش پیدا کند، انسانی که کارهای جهادی انجام بدهد یکی از خواص بسیجی بودن است ، مانند کارهایی که امروز طلاب عزیزمان در این وانفسای کرونا در بیمارستان‌ها انجام می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری حوزه،آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی به مناسبت هفته بسیج در ابتدای درس خارج  فقه که به صورت آنلاین تدریس می‌شود با تبریک و گرامیداشت هفته بسیج گفت:
این ایام مصادف با هفته بسیج است؛ بسیج یکی از نهادهای نورانی، مقدس، مهم و مؤثر در تداوم و استمرار انقلاب است.به برکت و درایت امام خمینی رضوان الله تعالی علیه این نهاد در این کشور تأسیس شد، همه شاهد بودیم در دوران دفاع مقدس چه آثار و برکات فراوانی داشت، بعد از دوران دفاع مقدس بسیج در عرصه های مختلف حضور چشمگیر و موثری داشت.
از بسیجی بودن فقط یک اسم نباشد! بسیجی که معیارش را امام و رهبری فرموده اند و آن معیار این است که غیر از خدا چیز دیگری را در نظر نگیرد، بسیجی یعنی دنبال دنیاطلبی، ریاست طلبی و این گونه امور شیطانی و دنیوی نباشد، بخواهد پرچم دین خدا را بر بلندترین قله‌های جهان قرار دهد، بسیجی یعنی اینکه دنبال حکومت حقه جهانی حضرت مهدی (عج) که وعده‌ای است که خدای تبارک و تعالی داده، می‌گوید من دنبال او هستم و باید زمینه را برای حکومت فراهم کنیم. دنبال حکومت خدا روی زمین هستم.


 بسیجی یعنی کسی که دنبال اجرای احکام اسلام است، بسیجی یعنی کسی که اخلاق و اعتقادات اسلامی را در حد بالایی در وجود خودش پیاده کرده باشد، دنبال این هم هست که در جامعه اینها رشد پیدا کند، با معیارهایی که برای ما دادند چه نهادی مقدس‌تر و مهم‌تر و باارزش‌تر به نحو عام، یعنی ما در نهادهای عمومی یک نهاد گسترده نورانی این چنینی سراغ نداریم، بسیجی یعنی کسی که دنبال استقلال این کشور است، بسیجی یعنی کسی که چشم به بیگانگان ندوزد، امیدی به خارج و توجه خارج به داخل کشور نداشته باشد، به این می‌گویند بسیج. بسیجی یعنی کسی که توکل بر خدای تبارک و تعالی دارد و با نیروی توکل دنبال علم، صنعت و تخصص می‌رود و می‌خواهد زیر یوق دشمنان اسلام قرار نگیرد. ما قاعده مسلمی داریم از آیات قرآن به خوبی استفاده می‌شود که کفار نباید ولایت و حکومت بر مسلمین داشته باشند، این یکی از قواعد سیاسیه مسلمه فقه ماست، و این فکر فکر بسیجی است که هیچ جا، در حدّ بیسار نازلی هم یک کافری بر مسلمانی حکومت نداشته باشد.

مرجع تقلید بسیجی
من یاد کنم از مرحوم حضرت آیت الله العظمی فاضل لنکرانی رضوان الله تعالی علیه با شروع جنگ تحمیلی وقتی که بسیج روحانیت در همین حوزه مقدسه قم تشکیل شد مسئولیت آن به عهده مرحوم والد قرار گرفت، ایشان با انجام سخنرانی‌های متعدد طلبه‌ها را برای رفتن به جبهه تشویق نموده و علاوه بر بدرقه طلاب، سه مرتبه نیز در حساس ترین زمان ها و عملیات‌ها در جبهه حضور پیدا کردند، در یکی از این سفرها که بنده نیز حضور داشتم، با وجود بمباران شدید صدام، مرحوم والد در کنار رزمندگان حضور داشتند ، کارهای فراوانی انجام شد ، ما باید این نهاد را به معنای واقعی کلمه حفظ کنیم و این روحیه را در مردم گسترش بدهیم، این چیزی نیست که یک امر سیاسی باشد، بسیجی یعنی آن کسی که جناح برایش معنا نداشته باشد، از جناح بندی باید پرهیز کند وبرای یک بسیجی باید همیشه خدا معیار باشد، همان که امام و رهبری هم مکرر فرمودند، ما باید این روحیه را در مردم بیش از گذشته نشر بدهیم.

برای استمرار انقلاب‌مان باید این روحیه جهادی و بسیجی گسترش پیدا کند، انسانی که کارهای جهادی انجام بدهد یکی از خواص بسیجی بودن است ، این کارهایی که امروز طلاب عزیزمان در این وانفسای کرونا در بیمارستان‌ها انجام می‌دهند، برایم نقل کردند که یکی از طلاب پدر و مادرش در شهرستان گرفتار کرونا شدند و این مجبور شده از قم برود برای نگهداری آنها با اینکه چند تا برادر و خواهر دارند، هیچ کدام از آنها حاضر نشدند به پدر و مادرشان رسیدگی کنند، اما این طلبه می‌رود ، فداکاری کردن برای اسلام، برای پدر و مادر، برای هم‌نوع، برای انسان، برای مسلمان‌ها، ارزش بزرگی است و جزء افتخارات حوزه ماست که در این قضیه کرونا طلاب جهادی ما در  بیمارستان‌ها حضور پیدا کردند اینها خیلی مهم است، هر یک از ما چکار کنیم بسیجی بشویم؟ چکار کنیم یک باری زمین مانده برای خدا برداریم و به اسلام خدمت کنیم.
 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8