چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ | Jan 27, 2021
آیت الله فاضل لنکرانی

حوزه/ امروز فقط با کتاب و شعار نمی‌شود کاری کرد، در رابطه با حجاب البته از رسانه‌ی ملی باید مجدانه بخواهیم، به نظر من با همه کارهایی که انجام می‌شود باز حجم کار خیلی کم است، وسعت حملاتی که در ماهواره‌ها و رسانه‌ها صورت می‌گیرد در مقابل آنچه ما انجام می‌دهیم، قابل مقایسه نیست.

به گزارش خبرگزاری حوزه،  آیت الله فاضل لنکرانی در دیدار سردار میرفیضی فرمانده انتظامی قم با بیان این که قم با همه خصوصیات منحصر به فردش، حرم مطهر حضرت معصومه(سلام الله علیها) و این حوزه با عظمت شیعه که امروز در جهان اسلام و عالم تشیع منحصر به فرد است گفت: پلیس یک ملجأ برای اطمینان خاطر مردم است. هرچه پلیس قوی‌تر و حضورش در بین مردم بیشتر باشد، آرامش مردم بیشتر و خیالشان راحت‌تر می‌شود.

وی افزود: از این جهت خدمت به این مردم انقلابی که برای انقلاب خیلی فداکاری کرده‌اند، روشن است و نیاز به بیان ندارد. مواردی که اشاره فرمودید واقعاً برای مردم مهم است این‌که برای رفع یک مشکل، قبلاً باید چند روز این طرف و آن طرف می‌رفتند و کارشان را رها می‌کردند حالا با این هوشمندسازی و الکترونیکی شدن کارها در مدت زمان کوتاهی حل می‌شود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان کرد: در این زمینه هرچه تلاش بفرمائید مناسب است. اینکه به هنگام نیاز مردم بلافاصله پلیس حضور پیدا ‌کند بسیار مهم است یعنی مردم بدانند در کوتاهترین زمان ۱۱۰ می‌آید و اگر خواسته‌ای داشته باشند با همه وجود خدمتگزار آنان است این توفیق بزرگی است.این روایت را شنیده‌اید که «الناسُ عیالُ الله» مردم عیال خدا هستند. همه مردم، خوب و بد، عادل و غیر عادل، همه عیال‌الله هستند و باید به آنها خدمت کرد، الحمدلله این توفیق شامل حال نیروی انتظامی شده است.

آیت الله فاضل،‌ خطاب به فرمانده انتظامی قم گفت:‌ آسیبها و حساسیت‌های قم را حتما می‌دانید، برای ما تردیدی نیست که دشمن برای قم برنامه‌ریزی کرده، باور این نکته خیلی مهم است که من طلبه بدانم دشمن برای حوزه و مردم قم برنامه‌ریزی کرده، برای جوانان، مساجد، تکایا و قومیت‌هایی که در قم وجود دارد برنامه‌ریزی کرده، این مطلب برای من أظهر من الشمس است، دشمن برای خصوص قم، برنامه‌هایی دارد که برای شهرهای دیگر ندارد و نیازی هم ندارد داشته باشد، دشمن دنبال این است که قم را از مذهبی بودن و دیانت تهی کند، از سیاسی بودن و انقلابی بودن جدا کند، می‌خواهد به دنیا بگوید این قم که مبدأ انقلاب بوده تغییر کرده است.

وی بیان کرد: امروز فقط با کتاب و شعار نمی‌شود کاری کرد، در رابطه با حجاب البته از رسانه‌ی ملی باید مجدانه بخواهیم، به نظر من با همه کارهایی که انجام می‌شود باز حجم کار خیلی کم است، وسعت حملاتی که در ماهواره‌ها و رسانه‌ها صورت می‌گیرد در مقابل آنچه ما انجام می‌دهیم، قابل مقایسه نیست. البته من هم می‌دانم که امکانات ما نسبت به امکانات دشمن کمتر است.

در رسانه ملی نسبت به حجاب کار علمی انجام شود

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) بیان داشت: در رسانه ملی باید نسبت به کار علمی درباره حجاب، مسائل اخلاقی، حتی گناهان، جرم‌ها، کار اساسی انجام شود، اما با قطع نظر از رسانه ملی خود مسئولین این استان، باید کاری کنند تا به این نتیجه‌ برسیم که روز به روز وضع حجاب در قم بهتر می‌شود. ولی متأسفانه الآن این طور نیست، من وقتی کرونا نبود و در مدرسه مرحوم آیت‌الله گلپایگانی(قدس سره) درس می‌گفتم از آنجا تا دفتر پیاده می‌آمدم و بعضی روزها از منزل تا مدرسه پیاده می‌آمدم، گاهی بعضی به من می‌گفتند مناسب نیست شما پیاده می‌روید، گفتم اشتباهتان همین است، ما طلبه‌ها باید در همین خیابان‌ها رفت و آمد کنیم، تا به جای آنها که دارند مجال را برای ما تنگ می‌کنند ما مجال را برای آنها تنگ کنیم.

وی ادامه داد: اتفاقاً یک وقتی این موضوع را به مرحوم والدمان گفتم که این از اشتباهات حوزه است که با ساختن شهرک مهدیه محل زندگی طلاب را از محله‌های قم دور می‌کنند. باید هرچه می‌توانید متدینین را به صحنه اجتماع بیاورید، از ایشان بخواهید با حضور خود مجال را بر آنهایی که می‌خواهند بی‌بندوباری را در این شهر ترویج و عادی‌سازی کنند تنگ نمایند.


آیت الله فاضل گفت:‌ در مورد برخی خیابان‌ها و فروشگاه‌هایی که محل تردد افراد بی‌بندوبار شده که گاهی شاهد صحنه‌های خیلی بدی در آن هستیم، هرچند پلیس امنیت اخلاقی حضور دارد، اما حضورش خیلی کم است، آنها بلدند چکار کنند .  اگر شما در آن مناطق در چند نقطه پلیس امنیت اخلاقی ثابت داشته باشید یا بیشتر در رفت و آمد باشند، تاثیرگذار خواهد بود.

وی افزود: باید طرح‌های دیگری هم برای کنترل برخی مغازه‌ها به میدان بیاید. فروشگاه‌ها نباید واسطه‌ مروجین فساد شوند. به هر حال ما نسبت به قم خیلی نگرانیم، ممکن است دشمن بخواهد در شبکه‌های ماهواره‌ای با نشان دادن این وضعیت‌های اخلاقی خیلی بد، مغازه‌های عجیب و غریبی که پیداست می‌خواهند بی‌بندوباری را ترویج کنند، حیثیت این استان را خدای ناکرده لکه‌دار کند.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) گفت: حدود ۲۵ سال قبل، خبرنگاری از شبکه الجزیره به نام آقای بن جدّوه به قم آمد و مستندی از قم درست کرد به نام هکذا قم. نیمه شعبان بود آمد اینجا و مرحوم آقا داشتند بر سر تعدادی از فضلا عمامه‌گذاری می‌کردند، اصرار کرد که من فیلمبرداری کنم،  به او گفتم بعد از اینجا به مسجد اعظم برو و از درسهای حوزه و مکان‌های متدینین قم فیلمبرداری کن، این کار را کرد و یک مستند نیم‌ساعتی درست کرد به نام «هکذا قم»، خیلی جالب هم بود.یک سال که برای حج به مکه رفته بودیم، صاحبِ خانه‌ای که اجاره کرده بودیم به ما گفت من شما را در الجزیره دیدم، در برنامه‌ای به نام «هکذا قم» و بعد جزئیاتش را برایم نقل کرد. الآن من دائماً نگرانم که یک «هکذا قم» دیگر درست کنند و این بار این صحنه‌های ناگوار در قم را نشان بدهند.

وی در پایان یاد آور شد:  هر چه حضور پلیس با تدبیر بیشتر و با اخلاق و انگیزه بالا بیشتر باشد قطعاً دایره این آسیب‌ها خیلی کم می شود، مردم بالأخره برای پلیس یک شأن خاصی را قائل‌اند و او را مظهر اجراء قانون می‌دانند، لذا ما تقاضا می‌کنیم حضورتان را قوی‌تر کنید و دعا می‌کنیم که خدا کمک‌تان کند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =

نظرات

 • IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  1 1
  کی میخواهد؟ مردمی که خودتان تربیت کرده‌اید؟
 • طلبه IR ۲۳:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  8 2
  وقتی دوازده هزار طلبه با خانواده اش از مردم جدا شده و در پردیسان زندگی میکنند وقتی حدود چهار هزار طلبه با زن و بچه اش در شهرک مهدیه زندگی میکنند. وقتی مدینه العلم دیگر مردم از روحانیت جدا زندگی می کنند
 • من رویای خیس IR ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
  5 1
  بله درسته
 • شهرام IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
  3 5
  ای کاش اقای فاضل لنکرانی در عوض اینطور صحبتها دلیل اصلی دور شدن مردم از روحانیت را میفرمودند اگر شما در هر خانه ای هم یک روحانی بگذارید بازهم فاصله قلبی که بین مردم و روحانیت بوجود اوردید پر نمیشه در ضمن با وجود فقر مردم در رابطه با این ثروت بیکرانتون و قصرهایی که در قم بنا نموده اید یه توضیح یدین بد نیست!!!
  • سحر IR ۲۳:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
   1 0
   چرا یه حرفی میزنید که حتی یک درصد بوی واقعیت نداره... کاخ علما و روحانیت کجاست که ما نمیبینیم... اگه منظورتون از روحانین آقای هاشمی و خاتمی هستن، سخت در اشتباهید... اینان روحانی نما بودن....
 • زن ایرانی IR ۱۶:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
  2 0
  سالهای قبل که به شهر مقدس قم سفر میکردم آنقدر زنان محجبه بودند ودرشهر فرد مانتویی دیده نمیشد بی درنگ چادر میپوشیدم وحرمت شهر مقدس را رعایت میکردم اما الان در شهر تردد میکنیم بسیار متفاوت از ده سال قبل است و زمانی وارد پردیسان میشویم کاملا متفاوت است
 • لیلا کریم بیگی طراح لباس IR ۱۶:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
  2 1
  حرف شما متین و درست اما خیلی نمیشه به قشر جوان فشار آورد چند روز دیگر افسرده و بیمار می شوند ما یک جامعه با نشاط و پر انرژی برای نسل ها آینده لازم داریم نمیشه 80 میلیون جمعیت را به سلیقه خودمان تربیت کنیم باید به سلیقه دیگران هم احترام بگذاریم تو این قم سلیقه های مختلفی هست پس نباید انتظار داشته باشیم همه مذهبی باشند باید ی دمکراسی مطلوب داشته باشم
 • طلبه خارج خون IR ۱۹:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
  0 2
  خیلی خوب است که آقای فاضل به برنامه ریزی دشمن برای ترویج فساد و فحشاء وقبح زدایی و تقدس زدایی قم پی برده اند ،،، جدای همه اینها باید بگویم تقصیر خود آقایون است که وقتی حوزه ها و حجرات و خوابگاههای حوزه رو تعطیل میکنید انتظار دارید طلبهها تو قم بمونند!!!؟؟
 • IR ۱۹:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
  3 3
  در راستای همین اهدافتون هر چی پارک و باغ در قم هست رو خراب کردید مدرسه اعیانی بر خودتون ساختید
 • IR ۱۹:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
  1 0
  فقط احسنت! توی این شهرک سازی ها بیشتر منافع سازنده ها ملاک است تا طلبه ها طلبه اگر مستاجر باشد و در بین مردم باشد بهتر است از اینکه صاحب خانه ۴۰ ، ۵۰ متری بیرون از شهر باشد هم برای ایاب و ذهاب درس و هم مسائلی که جناب فاضل بیان کرده اند، بسیار مهم است.
 • صدای طلاب IR ۱۹:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
  2 0
  طلاب نیازمند حمایت ویژه و روز حوزه است طلاب در قم و شهرستان ها در سختی به سر می برند وضعیت معیشت و کرایه سخت است مسئولین طلاب کمی به اوضاع و احوال طلاب در کشور رسیدگی کنید مشکلات اقتصادی باعث بروز خیلی از مباحث اجتماعی است.
 • غم IR ۲۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
  1 0
  تافته جدا بافته را با ما چکار
 • IR ۰۳:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  2 0
  واقعا دلم میسوزه از نادونی یه بعضی از مردم کشورم از اینکه واقعا راسته آخر زمان جای بد وخوب باهم عوض میشه، مردای وطن غیرتتون کجا رفته!؟ دخترای عزیز کشور حیاتون کجا رفته، تروخدا بیایید دست به دست هم بدیم نذاریم بی بند و باری وبی حجابی مملکت نابود کنه، خانومای عزیز دوست دارید زنای دیگه پیش شوهرتون با بدحجابی دلبری کنن!!! ؟؟؟ پس خودتونم با بدحجابی باعث فتنه تو زندگی یای مردم نشید، چرا که گناه به عربی یعنی ذنب، ذنب یعنی دم، مثل دم حیوانات، یعنی آثار نکبت باره گناه تو زندگی یه گناه کار میاد
 • علیرضاباطنی IR ۰۳:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  0 1
  زمانی دشمنان دنبال این بودند که قم را واتیکان کنند اما گویا تصمیمشان عوض شد و با ساختن شهرک مهدیه و پردیسان تصمیم گرفتند که طلاب و فضلاء و روحانیون را از قم خارج کنند و ناچارا به حاشیه شهر برانند وضعیت حجاب و عفاف در قم افتضاح است دشمن بدون شک برای شهرک مهدیه و پردیسان هم برنامه دارد و مسئولین ما در خواب خرگوشی .... در آینده ای نه چندان دور اگر این رویه ادامه پیدا کندنه تنها شهر مقدس قم بلکه شهرک مهدیه و پردیسان هم استحاله خواهند شد و چیزی خواهند سد شبیه به محله خیابان جردن تهران آقایان دست دشمنان را در ساخت شهرک مهدیه و پردیسان ببینید دارند طلاب را ناچارا به حاشیه شهر کوچ میدهند جمع کنید بساط مهدیه و پردیسان را طلاب و فضلاء و روحانیون را به داخل شهر مقدس قم برگردانید
  • تومروس IR ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
   0 2
   مرداگه مرد باشه عاشق باشه این چیزها روش تاثیر نمی زاره مردی که با یه نگاه یا یه دلبری خانواده اش رو بزاره کنار همون بهترکه بره ارزش زندگی ندار
 • محسن IR ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  1 0
  سلام علیکم. نه نمیشه که بزاریم هر کاری مخواهند بکنن چند روزه پیش یه عده جوون تو ماشین مزاحمت برای چند تا دختر خانم ایحاد کردن و ما هم رفیتیم جلو و اونها با ما درگیر شدن و کار بهجایی رسیدهببود که بایدپپلیس میامد وقتی هم پلیس آمد آن. جوون هارو دستگیر کرد حالا والدين آن جوون ها دقیقاً صحبت و نظر شمارو دادن واقعا قبول میکنید اگر خودتون باشید؟ آخه چه ربطی داره باید به جوونامون انقدر آزادی بدیم که هر غلطی خاستن بکنن؟ از نظر قانونی و شرعی بی حجابی و بد حجابی و سگ گردانی بده و یک جرم حساب میشه نبايد به قانون احترام گزاشت اصلا میگیم نباید همه مذهبی باشن خوب قانون چی؟ اگر میفرمایید این همه آدم دارن اختلاص میکنن اونم بی قانونیه و چرا کسی جلوی اونارو نمیگیره خوب بی حجابی و بدحجابی هم بی قانونی حساب میشه و با اون اختلاص گر هیچ فرقی نداره و هر دو دارن قانون رو نقص میکنن. شما فکر می‌کنید قانون و مذهبی ها دارن زور میگن یا اینکه میترسن دخترای جامعه شون به خطر بیفتن و ممکنه خدای نکرده چشم کلی آدم ناپاک بهشون بخوره چرا اینطوری فکر نمیکنید. من مطمئنم اگر همینایی که با بد حجابی و بی حجابی میان بیرو و اگر خدای نکرده بهشون تجاوز بشه سریعاً میگن که مملکت بی قانونه و امنیت نداره و فکر نمیکنن که خودشون باعث و بانی اتفاق هستند. و به آزادی نسل جوون ربطی نداره اصلا اور به اینه که یه سریا اصلا دوست دارن لخت بیان بیرون پس باید بگیم چون نسل جوان هستند باید اجازه بدیم آزاد باشند؟ از این جهت بهش فکر کنید و سریع به این فکر نباشید که قانون و مذهبی ها دارن سختی گیری میکنن. این ها نگران هستن نگرانن پس فردا جوونامون راحت و آزاد نباشند که هر کاری خواستن بکنن. شما در اینتر نت بزن شهید امر به معروف خوب این ها برای چی شهید شدن برای این که دختر ها و زنانی بودن که به فکر آزادی و برهنگی بودن برای همین همون آدم های ناپاک بهشون ممکن بود تعرض کنه که این ها شهید شدن و نگزاشتن این اتفاق بیفتد. همون آدم های ناپاک همون جوونامون هستن که بهشون آزادی دادین و گزاشتید همچین کارایی بکنن و یا با پرویی تمام مست بکنن و در خیابان به دنبال اذیت کردن دخترانه مردم باشن همه این ها اثرات این آزادیه هست. لطفا حتما از این جهت فکر کنید بهش.
  • رضا IR ۱۷:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۶
   0 0
   آقا محسن عزیز من از بی حجابی و دیگر مواردی که اشاره کردید دفاع نمیکنم اما مشکل اینجاست که قانون فقط در مجلس تصویب نمیشود بلکه مردم هم باید این قوانین رو قبول داشته باشند و عوامل انتظامی هم با آن تعداد معدود قانون شکنان برخورد میکنند اما وقتی قانون مورد تایید مردم نباشد هیچ نیروی نمی تواند آن قانون را اعمال کند برای مثال ماهواره یا فیلترینگ تلگرام ،روش سلبی را سالیان استفاده کرده اند و نتیجه اش میبینیم پس باید راهی نو و شیوه ی جدیدی یافت
 • الف IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  0 0
  خدا خیر بده آقای فاضل رو که باز شجاعت داشتند واظهار نظر کردند واقعا چه دلیلی داره برخی طلاب خونه شون جدا باشه؟ «یمشون فی الاسواق» که به همین مضمون چند بار در قرآن آمده، غیر از این است که پیامبران هم میان مردم زندگی میکردند؟!
 • علی IR ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
  0 0
  لطفا شما که دستتان به مسئولین حوزه می رسد گوشزد کنید که جمع کردن طلاب از بین مرزدم به بهانه شهرک مهدیه و هزاره های پردیسان هم برای طلاب مضر بوده و هست وهم برای مردم زیرا اگر طلاب در بین مردم باشند هم مردم در طلاب اثر میگذارند و هم طلاب در مردم اثر میگذارند و بسیای از اعمال منفی در طرفین از بین میرود.
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8