جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ | Apr 23, 2021
مکارم شیرازی

حوزه/ آیت الله العظمی مکارم شیرازی در پیامی به مراسم افتتاح ۴۲ پروژه عمرانی و کلنگ زنی ۴۲ پروژه حوزه‌های علمیه خواهران اظهار داشتند: اسلام دینی بدون مرز است و حد و مرز ندارد و روز به روز هم توجه به اسلام بیشتر می شود.

به گزارش خبرگزاری حوزه،حضرت آیت الله مکارم شیرازی پیامی به مراسم افتتاح ۴۲ پروژه عمرانی و کلنگ زنی ۴۲ پروژه حوزه‌های علمیه خواهران ارسال کردند که متن آن به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

یکی از نعمت های بزرگ خداوند بر ما همین نعمت انقلاب بود که در سایه نعمت انقلاب، نعمت های بسیاری عائد شد. خود انقلاب نعمت متنی ولیکن در حاشیه انقلاب هم نعمت های جنبی زیادی بود از جمله همین تحصیل دختران و زنان.

قبل از انقلاب خبری نبود، حوزه های علمیه منحصر به نوجوانان و جوانان و مردان بود، ولی بعد از انقلاب با اشاره امام راحل(ره) حوزه علمیه دختران برای اولین بار ولو در یک شکل محدود تأسیس شد ولی مطابق قرآن «کَشَجَرَةٍ طَیِّبَةٍ أَصْلُها ثابِتٌ وَ فَرْعُها فِی السَّماءِ، تُؤْتِی أُکُلَها کُلَّ حِینٍ بِإِذْنِ رَبِّها»، این شجره طیبه که اساس آن محکم بود شاخه های آن در آسمان کشیده شد و میوه های آن همیشگی بود. جالب این که، درختی که در تمام سال میوه بدهد بسیار کم است اما این درخت در تمام سال میوه می دهد و از میوه هایش برخوردار می شوند. الحمدلله با اشاره امام پایه این کار گذاشته شد و برکات آن زیاد خواهد شد.

ما می دانیم که اسلام منحصر به مردان نیست، دین مردان و زنان است و قرآن مجید هم اشاره های مکرری بر موقعیت زنان در جامعه اسلامی دارد. وقتی ما نقش حضرت فاطمه زهرا(س) و زینب کبری(س) را در پیشرفت اسلام و مبارزه با دشمنان اسلام می بینیم و آن سخنرانی ها و خطابه ها، می فهمیم که موقعیت زنان در اسلام موقعیت مهمی است.

قبل از انقلاب خیلی محدود ولی بعداز انقلاب روز به روز گسترش پیدا کرد و الآن بنا دارید که تعداد ۴۲ پروژه افتتاح و ۴۲ پروژه هم کلنگ زنی شود، خدا برکت بدهد. الحمدلله خیرینی هستند و کمک می کنند و چه کار خیری بهتر از این.

الآن خطری که زنان جامعه را تهدید می کند از خطری که مردان، جوانان و نوجوانان را تهدید می کند مهم تر است و می دانیم زنان از زنان بهتر حرف می شنوند. ان شاءالله این ها را با ۲ اسلحه زبان و قلم مجهز کنید که بتوانند خطیب های خوبی باشند، علومشان را از طریق خطابه منتقل کنند و بتوانند بنویسند و منتشر کنند.

عالم اگر گویا نباشد فایده ای ندارد، احتکار علم است، باید این ها بتوانند از طریق قلم و زبان علوم خودشان را منتشر کنند.

من امید دارم از محدوده کشور هم شما بتوانید عبور کنید و در کشورهای دیگر اسلامی هم بتوانید شعبه داشته باشید. اندونزی از جمله کشورهایی است که هرگز پای لشکر اسلام به آنجا نرسید، عده ای از تجار رفتند آنجا و با عملشان تبلیغ کردند در حالی که مبلغ نبودند، عالم نبودند و خطیب هم نبودند و با عملشان تبلیغ کردند.

شما می توانید در این کشورها حوزه تأسیس کنید، نماینده بفرستید، اسلام دینی بدون مرز است و حد و مرز ندارد و روز به روز هم توجه به اسلام بیشتر می شود.

در اینجا لازم می دانم به این نکته هم اشاره کنم که حتما به موازات مسائل علمی، درس ها و مسائل اخلاقی هم تدریس شود که این ها با دو بال علم و اخلاق بتوانند پرواز کنند.

البته نکته مهم خبررسانی است، این باعث امیدواری می شود که ان شاءالله زنان در سایه تحصیلات از این به بعد مسئولیت بیشتری پیدا می کنند و من به شما و تمام دوستانتان تبریک می گویم و امیدوارم ان شاءالله این شجره مبارکه «کَشَجَرَةٍ طَیِّبَةٍ أَصْلُها ثابِتٌ وَ فَرْعُها فِی السَّماءِ، تُؤْتِی أُکُلَها کُلَّ حِینٍ بِإِذْنِ رَبِّها» بتواند همه جا گسترش پیدا کند.

خداوند بر توفیقات شما و دوستانتان بیفزاید و خیرینی که به این برنامه ها کمک می کنند خداوند به آنها هم برکت دهد و تمام کسانی را که به طور مستقیم و غیرمستقیم زحمت می کشند همه را حفظ کند.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8