شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ | Jul 31, 2021
کد خبر: 963251
۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۸
تیپ 83

حوزه/ رهبر معظم انقلاب اسلامی، کتاب تیپ ۸۳ را مطالعه کرده و درباره آن نوشته‌اند: شرح خاطرات طلاب رزمنده‌ی جوان که ضمنا شرح گوشه هایی هرچند کوتاه، از مجاهدات معصومانه‌ی آنان نیز هست، در این کتاب با قلم و تقریری شیوا به نگارش آمده است.

به گزارش خبرگزاری حوزه،  «تیپ ۸۳»، یادآور روزهای آغازین انتشار کتاب های خاطرات رزمندگانی است که هنوز گرد جنگ بر تن داشتند. کتاب های این دوران، چه به لحاظ تاریخی و چه به لحاظ خاطره نگاری، مهم هستند؛ زیرا نشان می دهند که خاطره نویسی دفاع مقدس، برای دیده شدن، چه فراز و فرودی داشته است؛ همچنین نشان می دهد که کتاب هایی که بلافاصله پس از پایان جنگ هشت ساله نوشته شده اند، حاوی احساسات و واگویه هایی هستند که مخصوص آن دوران و تکرارناشدنی اند، شناخت مردان دفاع مقدس، در این گونه آثار، میسرتر است، و همچون اشیاء باستانی و عتیقه، هرچه زمان بگذرد، بر قیمت و ارزش این گونه کتاب ها افزوده می شود.

کتاب تیپ ۸۳، خاطرات جمعی از روحانیون رزمنده است که در لباس رزم و تبلیغ در جبهه های دفاع مقدس حضور یافته اند، واحد ثبت خاطرات تیپ مستقل ۸۳ امام جعفر صادق(ع)، پس از گردآوری خاطرات روحانیون رزمنده، در سال ۱۳۷۰، بخشی از این ها را در سه مجموعه جمع بندی، تدوین و منتشر کرده است. نخستین مجموعه و از این سلسله خاطرات، گلبرگ های خاطره» نام داشته که مرکز چاپ سپاه پاسداران در خرداد ۱۳۷۰ آن را به چاپ رسانده است. دومین مجموعه با نام «تیپ ۸۳، و سومین مجموعه با نام «صدای بال ملائک» را نیز دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه ی هنری در زمستان همان سال و چاپ کرده اند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی، همان سال کتاب تیپ ۸۳ را مطالعه کرده و درباره آن نوشته‌اند:« شرح خاطرات طلاب رزمنده‌ی جوان که ضمنا شرح گوشه هایی هرچند کوتاه، از مجاهدات معصومانه‌ی آنان نیز هست، در این کتاب با قلم و تقریری شیوا به نگارش آمده است. این شیوه‌ی نویی است که روایت از کسی، و تقریر از کس دیگری باشد. این قلم اگر پخته تر شود، بسی شیواتر خواهد شد. خیلی از خواندن این کتاب محظوظ شدم؛ چون روحانی، در این کتاب، درس دین و معرفت را در خطرناک ترین جاها می دهد و در آزمایش های دشوار زندگی، با مردم شریک می گردد. این طلبه های جوان و خوش روحیه اند که اگر مدارج تحصیل را طی کنند، رهبران برجسته ی باب انقلاب و جمهوری اسلامی خواهند شد و روحانیون پرچمدار دین زندگی ساز حوزه ی علمیه، بیشک از پرورش چنین طلاب و روحانیونی به خود می بالد - و احساس رضایت از انجام وظیفه ی تاریخی خود، که همواره بحمدالله بدان موفق بوده است، می کند. تصادف جالبی بود که توفیق مطالعه ی این کتاب در ایام ۱۵ شعبان و مابعد آن که به زیارت قم رفته بودم، دست داد.

ایشان همچنین در یکم اسفند ۱۳۷۰، درباره‌ِی همین کتاب در اجتماع طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، در مدرسه فیضیه فرموده‌اند:« این کتابی را که درباره‌ی خاطرات بسیجی های تیپ ۸۳ است و اخیرا چاپ شده، می خواندم؛ چقدر لذت بخش و زیباست. طلبه ی امام صادق، در دفاع از حرم امام صادق یعنی نظام جمهوری اسلامی، چون جنگ ما، دفاع از حریم امام صادق و دفاع از حریم اسلام و قرآن بود. در میدان های خطر، بی محابا پیش می رود و حماسه هایی خلق می کند که گویی افسانه است؛ این قدر از ذهن مردم امروز دور است، این ها، ارزش های تمام نشدنی است؛ هیچ چیزی با این ها معادل نیست».

این کتاب، اسنادی زنده از مبارزه‌ی به یکدست و یکرنگ روحانیان در جبهه های دفاع مقدس را در برابر دیدگان ما می گذارد.

انتشارات خط مقدم کتاب«تیپ ۸۳» را در یک مجلد جمع‌آوری و با شمارگان ۲۵۰۰ نسخه و قیمت ۳۲ هزار تومان منتشر کرده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8