پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ |۶ ذیحجهٔ ۱۴۴۵ | Jun 13, 2024
حجاب

حوزه/ برنامه "چراغ "این هفته میزبان دکتر مریم نقاشان وکیل دادگستری، بانوی نخبه و فعال حقوقی بود و موضوع «علت مبارزه سیاست های غربی علیه حجاب با وجود شعار آزادی» از منظر این کارشناس برنامه بررسی و تحلیل شد.

به گزارش خبرگزاری حوزه، دکتر نقاشان درباره موضوع این برنامه  یعنی موضوع «علت مبارزه سیاست های غربی علیه حجاب با وجود شعار آزادی» تاکید کرد: یکی از علل مهم مبارزه با حجاب این است که منافع سیاسی و اقتصادی یکسری از دولتهای فرا منطقه ای در معرض خطر قرار می گیرد و حجاب تهدید بزرگی برای اهداف آنهاست؛ این زنِ مسلمان است که بار تبلیغ اسلام بیشتر از هر کسی بر دوش اوست؛ چرا که زنِ مسلمان، با حجاب خود ذهن هر بیننده ای را به چالش می کشد و به تفکر وامی دارد؛ یعنی هر کسی خواه ناخواه با دیدن زن محجبه این تفکر در ذهنش ایجاد می شود که چرا اینها این پوشش را دارند؟ اسلام چیست؟ این دین و مذهب و این پوشش چه منفعتی برای اینها دارد که آن را انتخاب کرده اند؟ آیا حجاب برای اینها محدودیت آور نیست؟ همین تفکر، جرقه ای ایجاد می کند که افراد به سمت این دین بروند و تحقیق کنند حتی به عنوان یک منتقد! بنابراین تمام نگرانی سیاست های غربی از همین روست که اذهان خِردگرا با بطن واقعی دین اسلام مواجه شده و به آن گرایش پیدا کند.


وی خاطر نشان کرد: مسلماً هر عقل سلیمی پس از تحقیق و بررسی، حجاب را دستورالعمل کامل سعادت بشری می داند و به سمت آن گرایش می یابد، در نتیجه تعداد این افراد بیشتر می شود و این همان تهدیدی است که باعث می شود سیاستهای جهانی به خطر بیفتد و می توان گفت این مهمترین عامل مبارزه علیه حجاب هست. چون در هیچ یک از ادیان این نقش پررنگ نیست و در واقع ما نمی توانیم نمود بیرونی یک حکم دینی را در جامعه ببینیم، آنچنان که در دین اسلام می بینیم. در هیچ یک از ادیان مسیحیت یا یهودیت چنین چیزی نیست. حتی در مورد مردان مسلمان نیز نمادی ندارد و فقط این زن مسلمان هست که بصورت مستمر با حضورش در جامعه دائم این دین را تبلیغ می کند. 


این کارشناس علوم قضایی یادآور شد: حجاب نماد یک تفکر اسلامی است و برای سیاست های غربی خطر آفرین است؛ چون اسلام است که تفکر ظلم ستیزی را اشاعه می دهد، اسلام است که تفکر وحدت مسلمین در همه دنیا، بدون مرز و یا منطقه ای خاص را اشاعه می دهد، به عبارتی هر مسلمانی در هر گوشه ای از جهان بدون اینکه به دنبال قومیّت یا ملیّت خاصی باشد، به صرف مسلمان بودن، وحدت و انسجام اجتماعی را پایه ریزی می کند و یک قدرت بزرگ فرامنطقه ای را ایجاد می کند که مقررات ظلم ستیزانه و عدالت خواهانه دارد و این با منافع اقتصادی و سیاسی سیاستهای بزرگ جهانی در تعارض است. به عنوان مثال وقتی یک زن به ارزش حجاب پی می برد و آن هویت والای خودش را پیدا می کند، آن عزت نفسی که در سایه آموزه های حجاب به وی برگردانده می شود، دیگر نمی تواند کالای مصرفی باشد و حتی نمی تواند مصرف گرا باشد.

وی ادامه داد: لذا آن سیاست های اقتصادی که در این خصوص وجود دارد با شکست مواجه می شود؛ یعنی یک زن محجبه دیگر مشتری افراطی کالا و خدمات آرایشی، جراحی های زیبایی و تمام خدماتی که در این راستا هست، نخواهد بود. این امر ثروت هنگفتی که برای صاحبانش به ارمغان می آورد را از دست خواهد داد. تصور کنید جمع کثیری از زنان جهان به یک چنین تفکری گرایش پیدا کنند، در آن صورت سیاست های کلان اقتصادی فلج می شود. از سویی هم اینها می خواهند زنِ جوامعِ مسلمان فلج شود چون آن نیروی کارآمد اشتغال و تخصصی از بین می رود و تمام فکرش درگیر مباحث آرایشی و جراحی-های زیبایی می شود و تمام وقت مفیدش در این مراکز تلف خواهد شد بدون اینکه از لحاظ محتوایی یا به لحاظ عملکردش برای خانواده و یا جامعه مثمر ثمر باشد. بعبارت دیگر زنِ مصرف گرا بیشتر در خدمت آن سیاست ها قرار می گیرد. پس بهم ریختن این نظام سلطه، می تواند یک هراس بزرگ برای چنین سیاست هایی ایجاد کند.

خانم نقاشان تصریح کرد: آزادی مطلق هیچ جای دنیا وجود ندارد و همه جا بر اساس مصالح مردم و آرمان های آن جامعه حدی از آزادی تعریف می شود اما در مقام تحلیل می توان گفت در جوامع غربی اگر زن مسلمان حجاب داشت، حقوق کسی تضییع نمی شود و اگر یک زن محجبه در جامعه حضور یابد، به کسی آزاری نمی رسد. اما در جامعه اسلامی اگر یک زن بدون حجاب در سطح جامعه بخواهد فعالیت کند، این امر نه تنها به حدود شرعی آسیب زده و حکم خدا را نقض می کند بلکه به دیگر افراد مسلمان جامعه هم آسیب می رساند. چرا که حجاب جزء مسلّمات دین اسلام است و امری نیست که هر کسی در مورد آن اظهار نظر کند. در جوامع اسلامی بر اساس حکم خداوند قانون وضع می کنند و طبیعی است عدم رعایت این قانون، یک نوع هنجارشکنی محسوب می شود. از سویی به لحاظ سیر تاریخی نیز قبل از ورود اسلام به ایران، بحث پوشش زنان بشکل قابل توجهی وجود داشته و لباس قومیّت های مختلف و محلی نیز دالّ بر این مدعاست. 


این کارشناس علوم قضایی و حقوق حکومتی و مشاور حقوقی بین فرهنگی در دادگاه عالی آلمان، در بخشی از سخنانش اشاره کرد: بحث حجاب در دین اسلام نسبت به دیگر ادیان، جنبه ی تبلیغی و جهان شمولی دارد.  لذا برای سیاست های کلان خطرآفرین و هراس انگیز است. اگر دین اسلام همانند سایر ادیان فقط جنبه عبادی محض بود، دیگر نگرانی برای کسی نداشت. وقتی مسئله ساز هست که بخواهد تفکر دنیا را تغییر دهد و به سمت عدالت خواهی و ظلم ستیزی ببرد، در سمت و سویی فرامنطقه ی حرکت کند و بدون توجه به رنگ، نژاد و یا ملیّت و قومیّت افراد، هر کسی از هر گوشه ای از جهان احتیاج به کمک داشت، سایر مسلمانان به کمک آنان بشتابند. این نظم استعماری جهان را به هم می ریزد و لذا نمی خواهند کسی به این سمت گام بردارد. 


لازم بذکر است: برنامه تلویزیونی چراغ در فصل سوم، در روزهای یکشنبه و سه شنبه حوالی ساعت ۲۱ از شبکه ۵ سیما به روی آنتن می رود و هر هفته یک چالش را مورد بحث و گفتگو قرار می¬دهد و یک نظرسنجی هفتگی برگزار می¬کند. @cheragh_tv۵ در فضای مجازی دنبال کنید.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha