شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰ |۲۱ ربیع‌الثانی ۱۴۴۳ | Nov 27, 2021
سخنگوی طالبان

حوزه/ سهیل شاهین، از سخنگویان طالبان افغانستان در مصاحبه شبکه پرس تی وی با وی، از مواضع طالبان در خصوص برخی موضوعات مهم مرتبط با استقرار این گروه به‌عنوان گروه حاکم بر افغانستان سخن گفت.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری «حوزه»، سهیل شاهین، از سخنگویان طالبان افغانستان در مصاحبه شبکه پرس تی وی با وی، از مواضع طالبان درخصوص برخی موضوعات مهم مرتبط با استقرار این گروه به‌عنوان گروه حاکم بر افغانستان سخن گفت.

مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:

مجری: در مقطع کنونی، چه نوع حکومتی برای افغانستان پیش بینی شده است؟

همانطور که دیدید، در بیست سال گذشته ما مشغول مبارزه با اشغال امارت اسلامی افغانستان بودیم. اما اکنون رهبران ما مشغول رایزنی و مشورت با یکدیگر برای ایجاد یک دولت اسلامی فراگیر در افغانستان هستند و سیاستمداران و شخصیت های افغانی در این دولت حضور خواهند داشت. این هدف رایزنی هاست که هم اکنون در جریان است.

مجری: در مورد فراگیر بودن دولت، آیا قومیت پشتون هم بخشی از دولت خواهند بود؟

بله قطعا. امارت اسلامی افغانستان بر اساس یک قومیت خاص نیست. همانطور که می دانید ما قومیت تاجیک را در بدخشان داریم. ایالاتی مانند فاریاب، ساریپول و دیگر ایالات شمالی هم هستند که ازبک نشین هستند. بنابراین پشتوها در جنوب و دیگر قومیت ها مجموعا امارت اسلامی افغانستان را تشکیل می دهند و در واقع آنها مردم افغانستان را تشکیل می دهند. ما می خواهیم تمام افغان ها بخشی از دولت اسلامی فراگیر افغانستان باشند. بنابراین تمام قومیت ها می توانند در ساختن افغانستان و همچنین در دولت مشارکت داشته باشند؛ زیرا این حق آنهاست.

مجری: سوال من در مورد مبارزه طالبان با گروه تروریستی داعش و رابطه طالبان با داعش است. اگر داعش مثل القاعده بگوید که تمایل دارد تحت چتر حمایتی شما قرار بگیرد، طالبان چه موضعی در قبال این گروه تروریستی اتخاذ خواهد کرد.

اول اینکه داعش یک نهاد افغانی نیست، بلکه پدیده ای خارجی است که در افغانستان حضور دارد. دوم اینکه ما آنها را از ایالت شمالی و همچنین ایالت شرقی ننگرهار در کونار بیرون کردیم و حدود ۲۶۰۰ نفر از اعضای داعش تحویل دولت کابل شدند. در طول دو یا سه سال نبردی که با داعش داشتیم حدود ۱۲۰۰ نفر از مردم امارت اسلامی افغانستان شهید شدند. همانطور که گفتم داعش را از آن ایالت ها بیرون کردیم، بنابراین اکنون هیچ عضو داعش در افغانستان نیست. اگر احیانا دوباره سر و کله داعش پیدا شود سرکوب خواهند شد. مردم افغانستان داعش را نمی خواهند زیرا داعش مرتکب اقدامات خشونت آمیز علیه آنها شده است. امارت اسلامی افغانستان خواستار دولتی اسلامی با حضور تمام قومیت هاست و در واقع یک دولت اسلامی میانه رو خواهد بود که با دیگر همسایگان و کشورهای جهان دارای روابط خواهد بود.

مجری: گفتید که دیگر داعش در افغانستان وجود ندارد. همانطور که می دانید آمریکا در بیانیه دیروز خود به فقدان امنیت در تلاش برای دستیابی به فرودگاه کابل اشاره کرد و اینکه به دلیل وجود حملات داعش نمی تواند امنیت آمریکایی ها را در افغانستان تضمین کند. نظر شما در این باره چیست.

هیچ فرد داعشی به صورت آشکارا در هیچ یک از ایالت های افغانستان وجود ندارد و ممکن است فقط به طور مخفی وجود داشته باشند. البته سازمان اطلاعاتی و نهاد امنیتی ما بر تمام ایالت ها و مناطق افغانستان نظارت دارند. همانطور که گفتم این امکان وجود دارد زیرا برخی از اعضای داعش در زندان بوده اند و نیروهای دولتی کابل پست های خود را ترک کردند و بدین ترتیب اعضای داعش توانستند از زندان ها برون بیایند. بنابراین ممکن است مخفی شده باشند. البته ما اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از بروز هرگونه رخدادهای اینچنینی را اتخاذ کرده ایم.

مجری: آیا طالبان به خاطر بیست سال اشغال افغانستان توسط آمریکا درخواست غرامت خواهد کرد و و سعی خواهد کرد واشنگتن را به یک دادگاه بین المللی بکشاند؟ به زیر ارزیابی شما از روابط طالبان و واشنگتن در مقطع کنونی چیست؟

ما بیست سال با آمریکا و متحدانش مبارزه کردیم. کشور ما تحت اشغال بود و هنوز هم هست زیرا نیروهای آمریکایی به طور کامل از کشور خارج نشده اند. ما می خواهیم این دوره را به پایان ببریم و فصل جدیدی را آغاز کنیم که در آن شاهد صلح، بازسازی کشور و همزیستی مسالمت آمیز بین مردم کشورو همچنین روابط با دیگر کشورها باشیم. فکر می کنم در این دوره جدید، آمریکا مسئولیت اخلاقی دارد که در بازسازی افغانستان مشارکت کند چرا که آمریکایی ها در تخریب این کشور و کشتار مردم آن نقش داشتند. آمریکا باید در برقراری صلح و ایجاد رفاه برای مردم افغانستان کمک کند. این یک تعهد اخلاقی برای آمریکاست. در این دوره جدید می خواهیم روابط خوبی با تمام جهان داشته باشیم.

مجری: گفتید که می خواهید روابط خوب با جهان داشته باشید. آیا فکر می کنید امارت اسلامی افغانستان با رژیم صهیونیستی نیز روابط داشته باشد؟

نه به هیچ وجه.

مجری: ارزیابی کلی شما در مورد وضعیت افغانستان چیست؟

شرایط در افغانستان روز به روز در حال بهبود است. نیروهای امنیتی ما کابل را فتح کرده اند و ما از نظر ایجاد محیطی امن برای مردم در حال پیشرفت هستیم تا بتوانند سر کارهای خود بازگردند. سال تحصیلی آغاز شده و دانش آموزان به مدرسه رفته و معلمین به سر کلاس ها برگشته اند. دیگر مقامات نیز کار خود را از سر گرفته اند؛ اما گام های بیشتری باید برداشته شود تا در نهایت شرایط در کشور به حالت عادی بازگردد. من امیدوارم که مردم در آینده نزدیک خوشحال باشند و از محیطی امن و صلح‌آمیز برخوردار باشند و تلاش های خود را تنها به بازسازی و توسعه کشور معطوف کنند. همچنین امیدوارم شاهد همزیستی مسالمت آمیز باشیم، چیزی که در گذشته شاهد آن نبودیم.

مجری: به آغاز سال تحصیلی اشاره کردید. در حال حاضر تبلیغات مختلفی در مورد رویکرد طالبان وجود دارد. آیا دختران اجازه خواهند داشت به مدرسه بازگردند؟ نظر شما در مورد نقش کلی زنان در این امارت جدید چیست؟

تمام افغانستان تحت کنترل ماست. هزاران مدرسه دخترانه وجود دارد که فعال هستند و دانش آموزان آنها در کلاس های درس حاضر می شوند. هیچ مانعی برای مدرسه رفتن وجود ندارد و در حال حاضر دانش آموزان به مدرسه می روند. معلم های زن نیز کار خود را از سر گرفته اند. بنابراین هیچ مشکلی در مورد برخورداری زنان از تحصیلات و آموزش و همچنین کارکردن زنان وجود ندارد. فقط رعایت حجاب اسلامی الزامی است. در مورد حقوق زنان نیز مشکلی وجود ندارد زیرا به زنان حق برخورداری از تمام حقوقشان را داده ایم. فقط حجاب اجباری است. در کشورهای غربی، زنان می توانند بدون حجاب سر کلاس های درس حاضر شوند اما ما به عنوان یک جامعه اسلامی می گوییم که برخورداری زنان از آموزش فقط با حفظ حجاب مقدور است. حجاب بخشی از فرهنگ اسلامی است. بنابراین هیچ زنی نباید نگران حقوق خود باشد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =

نظرات

 • منتقد IR ۱۵:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۳
  1 1
  سلام چرا از طالبان حمایت می کنید و تطهیر می کنید سخنان رهبر معظم انقلاب درباره طالبان نشر بدهید قشون ظالم قشون سنگ دل قشون مزدور
  • IR ۲۱:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۴
   0 0
   رهبر معظم در طالبان با ماهیت و کارکرد گذشته طالبان آن سخنان فرمودند نه طالبان امروزی . در بکار بردن تعابیر نسبت به دیگران بیشتر دقت کنیم . الآن هم ما موقعیت تاییدی محض نداریم کما این نمی توانیم همان نگاه قبل را داشته باشیم .
 • علی عظیمی IR ۱۷:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۳
  0 0
  این تریبون داری شما نسبت به طالبان ،نشان از عدم بصیرت اصحاب رسانه حوزویون نسبت به مسائل افغانستان هست... شما برچه اساسی بدون هیچ پشتوانه ای تبدیل به تریبون جنبشی شده اید که سابقه ای دیرینه در دروغگویی دارند؟؟!!!بررسی گذشته طالبان نشان میدهد این گروه هیچگاه به وعده های خودعمل نکرده و تزویری بیش برای رسیدن و تسلیم کردن دشمنان خود نداشته.... از اعضای بلندمرتبه طالبان با شبکه ای اسراییلی مصاحبه داشته است...(هرچند ادعاکند،او نمی‌دانسته که شبکه مورد نظر اسراییلی است) معاون سیاسی طالبان دوروز پیش با رییس ciaملاقات کاملا محرمانه داشته است.بنظر شما راجع به چه موضوعی صحبت شده است؟آیا حضور رییس اطلاعات آمریکا امری مشکوک نیست؟آنهم جلسه با طالبان که تا دیروز در رسانه های صداوسیما فریاد می‌زدند دشمن درجه اول آمریکاست؟,چرا این را پوشش ندادید؟!! چرا از خواب غفلت بیدارنمیشوید؟ رهبری در بیانیه خودشان بعد از حادثه مزارشریف و شهادت دیپلمات های ایرانی چه نطق تندی نسبت به این گروه داشتند، این گروه را ایدئولوژیک خواندند... خط وموضع رهبری نسبت به این جنبش افراطی مشخص بوده و هست... کما اینکه گروه حقانی یکی از خطرناکترین گروههای تروریستی در بطن طالبان هستند و در قدرت سهم دارند... اخبار وحشتناکی از درگیری طالبان نسبت به گروهی از شیعیان در بهسود دارم... بر اثر تحلیل های اشتباه تحلیلگرانی همچون آقایان سیدحسام رضوی،محسن اسلامزاده و... که بر اساس ساده انگاری به تطهیر طالبان مشغول بودند، نیرنگ نخورید... این گروه ذاتی افراطی داشته و دارد... با نوشتن و یا پخش اخباری از سخنگویان طالبان، خود را شرمنده امام زمان و مردم افغانستان بخصوص شیعیان نکنید... . وجهه حوزه و رسانه ی حوزوی را با تریبون داری از طالبان،سیاه نکنید صدای من بعنوان یک فرد بجایی نمیرسد... بیدارشوید وبه جامعه برسانید اعتماد اشتباه و اعتماد سازی اشتباه نسبت به طالبان در جامعه کرده اند... بخداقسم،طالبان گروهی آمریکایی بوده و خواهد بود...این فقط تغییر روش نفوذ آمریکا در منطقه هست... نفوذی که در پی اشتباهی کوچک موجب ریخته شدن خون هزاران مردم بیگناه و قطعا بی ثباتی منطقه خواهد شد... بیدارشوید...
 • رضا نجفی IR ۲۰:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۳
  0 0
  اوائل همین انقلاب هم مرگ بر شوروی بود ولی چی شد که دیگه گفته نشد؛ زیرا تغییر صورت گرفت در محور مقاومت و تا حدودی علیه آمریکا
 • فعال بین‌الملل IR ۰۲:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۵
  0 0
  باسلام حوزه نیوز کار اشتباهی نکرده. فقط یک مصاحبه را بازنشر کرده جهت اطلاع و اگاهی مخاطبان. منبع را هم ذکر کرده. البته باید محتوای تخصصی و دقیق بیشتری در این زمینه تولید شود
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8