جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ |۱۵ ربیع‌الاول ۱۴۴۳ | Oct 22, 2021
دنیا

حوزه/ کارشناس دینی گفت: در نگاه صحیح باید با دو چشم بینا، دنیا و غیب را همزمان و در کنار هم دید و با این نگاه، امدادهای غیبی برای مومنانی که پا در رکاب گذاشته اند، نیز دیده می شود و مومن همیشه خود را پیروز و کامیاب می بیند.

جواد حیدری، از کارشناسان عقاید و کلام در گفت‌وگو با  خبرنگار خبرگزاری «حوزه» در اصفهان، در پاسخ به این سؤال که « اگر خدا وجود دارد، پس چرا در مقابل جنایت هایی که رخ می دهد، ساکت است» اظهار کرد: ما انسان ها معمولا به جای آنکه مشکل خود را ببینیم و آن را حل کنیم، سعی می کنیم فرافکنی کرده و همه چیز را به گردن دیگران بیاندازیم، این خصیصه مختص جنایت کاران نیست، بلکه در عموم انسان ها وجود دارد.

وی بیان کرد: مثلا آیا ما تصور صحیحی از خدا و دین داریم؟ چرا به جای آنکه فهم خود را از دین اصلاح کنیم، خواسته های نا به جای و غیر منطقی خود را اصل گرفته و مطابق آن از خدا طلب کار می شویم؟

 کارشناس عقاید و کلام تصریح کرد: خدایی که بناست هر لحظه اختیاری که به بشر داده را نقض کند، و به محض آنکه کسی پایش را از حق آن طرف تر گذاشت، با دست غیبی او را نابود کند، وجود ندارد.

وی افزود: خدایی که دنیا برایش اصل و اساس باشد و بخواهد دوست داران خود را در این دنیا به سعادت جاودان برساند، وجود ندارد.

حیدری بیان کرد: اسلام از خدایی سخن می گوید که دنیا را برای آزمایش بشر ساخته است و مُردن بشر، صرفا انتقال او از این دنیا به دنیای اصلی است، اسلام از خدایی سخن می گوید که بشر را با اختیار در دنیا جانشین خود کرده است.

وی ادامه داد: این خدا برای مخالفتش با جنایت کاران به مومنان دستور داده است که طبق همین نظام دنیا، در مقابل ستم پیشگان مجتمع شوند: وَ ما لَکُمْ لا تُقاتِلُونَ فی‌ سَبیلِ اللَّهِ وَ الْمُسْتَضْعَفینَ مِنَ الرِّجالِ وَ النِّساءِ ...(نساء ۷۴) چرا در راه خدا، و (در راه) مردان و زنان و کودکانی که (به دست ستمگران) تضعیف شده ‌اند، پیکار نمی ‌کنید!؟ همان افراد (ستمدیده ‌ای) که می‌گویند: «پروردگارا! ما را از این شهر، که اهلش ستمگرند، بیرون ببر!

حیدری ابراز داشت: این مرام و مسلک غلط بنی اسرائیل بود که از موسی می خواستند با خدایش برود و کار جنگ را یکسره کند، تا بعدا آنها ملحق شوند، همان اندیشه ای که به گوساله پرستی می رسد.

وی عنوان کرد: البته همان گونه که معطوف نمودن توجه به غیب و چشم بستن بر دنیا و عدم ملاحظه عوامل مادی غلط است، چشم بستن بر غیب و منحصر کردن همه چیز به دنیا هم غلط است.

 کارشناس عقاید و کلام تصریح کرد: در نگاه صحیح باید با دو چشم بینا، دنیا و غیب را همزمان و در کنار هم دید و با این نگاه، امدادهای غیبی برای مومنانی که پا در رکاب گذاشته اند، نیز دیده می شود و مومن همیشه خود را پیروز و کامیاب می بیند، اعم از آنکه در ظاهر دنیا پیروز شود یا شکست بخورد و هرگز کفار و جنایت پیشگان را کامیاب نمی بیند: قُلْ هَلْ تَرَبَّصُونَ بِنا إِلاَّ إِحْدَی الْحُسْنَیَیْنِ وَ نَحْنُ نَتَرَبَّصُ بِکُمْ أَنْ یُصیبَکُمُ اللَّهُ بِعَذابٍ مِنْ عِنْدِهِ أَوْ بِأَیْدینا (۵۲ توبه)

 وی خاطرنشان کرد: حتی اگر جنایت کاران در این دنیای کوتاه و موقت، به چیزی دست یابند، به زودی در محضر عدل الهی قرار خواهند گرفت که سخت ترین شقاوت ها نصیب آنان خواهد شد و مومنان سختی کشیده، آن قدر فضیلت دریافت می کنند، که حتی آرزوی سختی  بیش از آنکه در دنیا دیده اند را می کنند و می گویند ای کاش در دنیا با قیچی آنان را تکه تکه می کردند! چون تمام مرارت ها و آلام دنیا، در مقایسه با سعادت جاودان اخروی اصلا دیده نمی شود.

یادآوری : پاسخ ها در این مبحث به شکل کوتاه ارائه شده است . پژوهشگران و علاقمندان گرامی برای دریافت پاسخ های کامل  می توانند به پایگاه های اطلاع رسانی معتبر مراجعه کنند .

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =

نظرات

 • پاسخگوی حرم IR ۲۳:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۷
  1 0
  سلام علیکم خدا خیر کثیر عنایتتان کند
 • سلام IR ۱۴:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۸
  1 0
  با سلام تشکر از استاد
 • اسکندر IR ۰۵:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۴
  1 0
  سلام خیلی عالی
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8