دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱ |۷ ربیع‌الاول ۱۴۴۴ | Oct 3, 2022
امام جمعه یزد

امام جمعه یزد گفت: هیئات مذهبی باید برای خدا و در مسیر انسجام بخشی جامعه و یاری دین خدا قدم بردارند و مراقب باشند که آب به آسیاب دشمن نریزند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه از یزد، آیت الله محمدرضا ناصری در خطبه های این هفته نماز جمعه یزد با سفارش نمازگزاران به تقوای الهی اظهار داشت: تقوا داشتن، همان اطاعت خدا و پرهیز از مخالفت با خدای متعال و پرهیز از گناه است.

وی با اشاره به وصف صادقین، بیان کرد: در قرآن تعدادی از انبیاء الهی در زمره صادقین شمرده شده‌اند و آنها مصداق «قُلْ رَبِّ أَدْخِلْنِی مُدْخَلَ صِدْقٍ وَ أَخْرِجْنِی مُخْرَجَ صِدْقٍ وَ اجْعَلْ لِی» هستند یعنی شروع حرکت، برنامه و اساس کار آنها بر اساس صدق است.

آیت الله ناصری با بیان اینکه صادق بودن، معانی متفاوتی دارد، افزود: صادق کسی است که راستگو است و در مسیر راستی حرکت می کند و در گفتار و کردار خود صادق است و حرکتی که خلاف صداقت باشد، انجام نمی دهد.

وی ادامه داد: ماهیت حرکت و نیت و روحیه صادقین یا صدیقین بر اساس صدق است و هیچ دو رویی و دو رنگی و انحراف در مسیر ندارند.

امام جمعه یزد تأکید کرد: در دنیا مصادیق صادقین، انبیاء و اهل بیت علیهم السلام هستند و اینها حد اعلای صادقین هستند و قرآن نیز تاکید کرده که اگر می خواهید به مقصد برسید باید با صادقین حرکت کنید.

آیت الله ناصری عنوان کرد: خداوند متعال که ما را در مسیر صدق قرار داده، ما را به همراهی با صادقان توصیه کرده است.

وی با اشاره به اینکه امام حسین(ع) در شجاعت، ایثار، عشق به خدا و خوف از خدا برای همه ما شناخته شده است، اظهار کرد: شخصی از امام حسین (ع) پرسید: یا حسین چگونه صبح کردی؟ فرمود: من صبح کردم در حالی که پروردگاری دارم که بالای سر من است و آتش جهنم در پیش است و مرگ هم همیشه طالب من است و حساب و کتاب خدا هم دور من حلقه زده و من نیز گرفتار عمل خود هستم، اما آنچه دوست دارم به آن نرسیده ام و آنچه را هم که نسبت به آن کراهت دارم نمی توانم دفع کنم، امور زندگی من به دست دیگری است اگر او خودش خواست مرا عذاب می کند و اگر خواست مرا می بخشد.

آیت الله ناصری با بیان اینکه چه کسی بیشتر از امام حسین(ع) دین خدا را نصرت کرده است، گفت: چنین امامی خود را گرفتار اعمالش می بیند و ما که مرید او هستیم باید مراقب باشیم و از خدا بخواهیم که ما را در مسیر تقوا و رسیدن به قرب الهی هدایت کند.

امام جمعه یزد با اشاره به خطبه ای که امام حسین(ع) در منا ایراد کردند، اظهار داشت: امام حسین (ع) فرمودند که خدایا تو میدانی که دعوا بر سر قدرت نیست و به دنبال به دست آوردن پست و مقام دنیا نیز نیستیم؛ پرچم دین تو افتاده و آثار حقیقت دین تو در حال از بین رفتن است و زحمات انبیاء و اولیاء در حال هدر رفتن است و ما به دنبال برافراشته کردن پرچم دین تو و از بین بردن فساد در جامعه هستیم.

آیت الله ناصری با بیان اینکه اگر ولی زمان و دین خدا را یاری نکنیم، ظالمان بر ما مسلط می شوند، اظهار داشت: امروز آمریکایی‌ها، غربی‌ها و صهیونیست‌ها به دنبال تفرقه افکنی بین مردم و ضعیف کردن اعتقادات مردم و سلب کردن غیرت دینی هستند و اینها مواردی بود که امام حسین(ع) برای آن جان خود و فرزندانش را فدا کرد.

وی تصریح کرد: اگر ظالمان بر ما مسلط شوند، هیچ رحمی نخواهند کرد و تمام تلاش و اصرار آنها این است که نور پیامبر اکرم و اسلام را خاموش کنند.

خطیب جمعه یزد تأکید کرد: همه امام حسینی‌هایی که امام و انقلاب و دین و امام حسین(ع) را دوست دارند، بدانند که اکنون وقت آن است که دست به دست هم دهند و دین خدا را یاری دهند.

وی عنوان کرد: تمام هدف امام حسین(ع) کار کردن برای تقویت دین خدا و برای پیاده کردن منوّیات رسول خدا (ص) است و کار برای غیر خدا به درد نمی خورد و کار حزبی و سیاسی به درد نمی خورد.

آیت الله ناصری تصریح کرد: نیت خود را خالص کنید و در مسیر یاری دین خدا و ولی خدا قدم بردارید نه اینکه با استفاده از فرصت عزاداری، حرف هایی را مطرح کنیم که به درد دین و دنیای مردم نمی خورد و فقط برای سوء استفاده دشمن مناسب است.

وی تاکید کرد: هدف امام حسین(ع) از قیام عاشورا، خوش کردن دل منافقان و معاندان نیست، بلکه هدف یاری دین خداست و نباید اجازه دهید کسی از عزاداری ها به نفع خود بهره برداری کند و اسلام و مسلمین و قیام امام حسین(ع) را زیر سؤال ببرد.

آیت الله ناصری ضمن تقدیر از هیئت های مذهبی یزد و مردم عزادار حسینی که در گوشه گوشه شهرها و روستاهای استان به بهترین نحو ممکن با بیداری و آگاهی عزاداری کردند، افزود: متاسفانه گاهی برخی هیئت ها حرکاتی انجام می دهند که ممکن است پشت پرده هایی داشته باشند اما واقعیت این است که قدری به عمل خود فکر کنند و ببینند هدف آنها از سینه زنی چیست؟ خوشحالی اهل بیت(ع) یا خرسندی منافقان و معاندان؟

وی بر خلوص نیت در میان شعرا، مداحان، وعاظ و عزاداران تاکید کرد و اظهار داشت: اجر و پاداش واقعی با خداست و همگان در مسیر خشنودی خدا و امام حسین(ع) قدم بردارید و با آگاهی به عزاداری بپردازید و در مسیر اهداف قیام عاشورا قدم بردارید و از رضایت خدا غافل نشوید.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =