یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ |۱۵ ذیقعدهٔ ۱۴۴۴ | Jun 4, 2023
رئیس جمهور

رئیس جمهور تأمین یارانه نان، رشد متوسط ۲۰ درصدی حقوق شاغلان و بازنشستگان، معافیت مالیاتی درآمدها تا ۷ میلیون تومان، کاهش تعرفه گمرکی نهاده های دامی و کالاهای اساسی از ۴ درصد به یک درصد و پیش بینی واردات خودرو را از نکات مندرج در لایحه بودجه ۱۴۰۲ اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری حوزه از تهران، حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۲ بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی در دفاع از کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۲، از تلاش های شبانه روزی رئیس، هیات رئیسه، اعضای کمیسیون تلفیق و برنامه و بودجه برای بررسی و ارائه گزارش کلیات بودجه به صحن تشکر کرد و با اشاره به شرایط و وضعیت کشور، گفت: باید شکرگذار خداوند متعال باشیم که علیرغم تمامی توطئه ها، دشمنی ها و فتنه ها، حضور مردم و مشارکت ملت، صبر و بردباری آن ها باعث ناکامی دشمن شد.

وی با اشاره به اقدام مذبوحانه پارلمان اروپا، ادامه داد: اینکه بخش قابل توجهی از حاکمیت ما را به خاطر کارهای انقلابی مورد سرزنش قرار دهند هیچ ارتش و نیروی مسلحی به میزانی که سپاه با تروریست ها مقابله و شر آن ها را از سر منطقه کوتاه کرد تلاش نداشته است و ارتش کشورهای منطقه و مسئولان عالی در سراسر منطقه معتقدند که نقش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در برخورد با تروریسم نقش بسیار ارزشمندی است.

رئیس جمهور ادامه داد: بارها مسئولان عالی سیاسی این مناطق بیان کردند که اگر سپاه، سپاه قدس، شهید حاج قاسم سلیمانی و بسیاری از همکاری ها نبود شرایط در منطقه به شکل دیگری بود و من به سهم خود از تمامی ارکان سپاه پاسداران تشکر می کنم و معتقدم تلاش کسانی که امروز می خواهند این نهاد مقتدر را مورد سرزنش قرار دهند و نقش آفرینی آن در مبارزه با تروریسم و حمایت از مردم را انکار کنند مذبوحانه بوده و مانند محاسبات قبل محکوم به شکست است.

رئیسی با اشاره به لایحه بودجه ۱۴۰۲، یادآور شد: در نشست قبل به برخی از عملکردهای دولت اشاره کردم که مجلس نسبت به آن آگاه است؛ کارهایی که سال جاری انجام شده و رویکردهایی که در بودجه ۱۴۰۲ وجود دارد.

وی افزود: البته نسبت به عملکردها در سال جاری نسبت به قانون بودجه ۱۴۰۱، تمامی تلاش دولت این بوده که کشور سال ۱۴۰۱ را با رشد اقتصادی دنبال کند زیرا قبل از آغاز دولت شاهد ۴ دهم رشد و در دهه ۹۰ با مشکلات زیادی مواجه بودیم اما امروز شاهد رشد اقتصادی هستیم.

رئیسی با اشاره به اینکه در حال حاضر شرایط نشان دهنده رشد سرمایه گذاری، کاهش تورم و رشد تولید است که نشانه خوبی محسوب می شود و شاهد رشد تولید و ابزار تولید هستیم، ادامه داد: ۵ درصد رشد تولید و بیشتر از ۵ درصد رشد تجهیزات تولیدی را داریم که زمینه رشد محسوب می شوند. رشد اشتغال و کاهش بیکاری را داریم و نشان می دهد سمت و سوی دولت در جهت تحقق بودجه ۱۴۰۱ و تحقق برنامه های دولت و سیاست های مصوب است.

رئیس جمهوری کشورمان با بیان اینکه علی رغم همه تهدیدها و تحریم ها شاهد افزایش صادرات نفت خام و میعانات گازی و همچنین دسترسی به منبع ارزی هستیم، تصریح کرد: این موارد موفقیت دولت محسوب می شود که توانسته تحریم ها را دور زده و به منابع ارزی دست پیدا کرده است، تلاش شد تا از تنخواه خزانه استفاده نشده و از خزانه استقراض نکنیم. این سمت و سو را دولت داشته است در حالی که قبلا این قفل وجود داشت. علی رغم اینکه ما اجرای مردمی سازی یارانه ها و افزایش ۷ برابری نرخ یارانه ها را در سال جاری داشتیم، تلاش شده تا از خزانه استقراض نکنیم و این موضوع یک موفقیت برای دولت محسوب می شود.

وی عنوان کرد: در ابتدای سال جاری و هنگام تصویب قانون برای اجرای کالابرگ الکترونیک، زیرساخت های آن فراهم نبود و مجلس نیز در جریان بود که این زیرساخت ها از قبل آماده نشده، تلاش بسیار زیادی کردیم این زیرساخت ها فراهم شود و اخیراً این زیرساخت ها برای کالابرگ الکترونیکی آماده شده و در برخی استان ها نیز اجرا شده است، نتایج این اقدام قطعاً به مجلس تقدیم و مردم در جریان نتایج این اجرا قرار می گیرند.

رئیسی با اشاره به اینکه تلاش بسیاری برای تحقق درآمدها در حوزه نفت و مالیات به ویژه نسبت به کسانی که فرار مالیاتی داشته اند، شده است، ادامه داد: مؤدیان جدید مالیاتی گواه این است که دولت برای درآمدهای مالیاتی و تحقق کامل آن تلاش کرده است، در سال جاری شاهد بودید با همکاری مجلس نسبت به کارهایی طی سال های گذشته به تاخیر افتاده بود، مانند تعرفه گذاری خدمات پرستاری، رتبه بندی معلمان، بازنشستگان و مواردی از این قبیل اجرایی شود. این موارد علی رغم همه محدودیت های بودجه ای تحقق پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه در حوزه صنعت ارزش افزوده بخش صنعت در ۶ ماهه ابتدایی سال معادل ۵۵ درصد است که از سال ۹۶ تاکنون بی سابقه است، گفت: رشد بخش صنعت در ۶ ماهه اول معادل ۴.۹ بوده و ارزش افزوده بخش معدن در ۶ فصل متوالی منفی ۷ دهم درصد بوده که اکنون به رقم مثبت رسیده است که قابل توجه می باشد. شاخص تولید شرکت های صنعتی و معدنی بورسی در پاییز سال جاری ۶ تا ۷ درصد رشد داشته، در حالی که این شاخص در گذشته صفر بوده است.

رئیس قوه مجریه کشورمان ادامه داد: در زمینه افزایش تولیدات صنعتی مانند خودرو که نگرانی نمایندگان و مردم است، باید اعلام کنم که در زمینه تولید خودروهای سواری ۱۳ درصد، وانت ۵۴ درصد، اتوبوس و مینی بوس و ون ۱۵۷ درصد، تولیدات پتروشیمی ۸ درصد، لوازم خانگی ۳۷ درصد رشد داشته ایم که همگی آنها نشان دهنده افزایش تولید است.

وی افزود: احراز رتبه هفتم تولید فولاد در جهان طی آبان ماه جاری نشانه رشد تولید است که شامل نگرانی نمایندگان و مردم می شود. در زمینه تولید گام های خوبی برداشته شده و این گام ها نشان دهنده اراده ای است که باید تولید در کشور رشد کند. مقام معظم رهبری این سخن را طی سال های اخیر به عنوان سوال سال مطرح کرده اند.

رئیسی با بیان اینکه در افزایش ۱۷ درصدی ارزش تجارت کشور طی ۱۰ ماهه ابتدایی سال در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته را داشته ایم، گفت: افزایش ۱۹ درصدی ارزش صادرات غیرنفتی، افزایش واردات کالاهای سرمایه ای هر کدام نشان دهنده رشد و پیشرفت هستند. نمایندگان در زمینه اشتغال مورد مراجعه تحصیلکردگان و جوانان هستند، آنچه که دولت برای اشتغال یک میلیون نفری قول داده است براساس مستندات مانند کد ملی، کد بیمه و محل اشتغال، محقق شده است، اما آن را کافی نمی دانیم و باید در این زمینه همه دستگاه ها برای اشتغال تلاش کنند.

وی عنوان کرد: در زمینه کشاورزی رشد ۱۷ درصدی تولید غلات را داشته ایم. رسیدن به بهبود وضعیت تجاری و ۳.۷ میلیون تنی تراز تجاری بخش کشاورزی به معنای رسیدن صادرات از حدود ۱۶ میلیون تن به حدود ۲۰ میلیون تن است و رشد ۶۰ درصدی خرید تضمینی گندم، افزایش ۷۱ درصدی شرکت های دانش بنیان بخش کشاورزی را شاهد بوده ایم. تلاش دولت بر این بوده مطابق فرمایش مقام معظم رهبری در زمینه تولید و دانش بنیان اقدام کنیم و طی چند روز آینده گزارش اقدامات دانش بنیان سال جاری را ارائه می کنیم.

رئیس جمهور گفت: سعی شده در بودجه سال ۱۴۰۲ از درج احکام غیرمرتبط با بودجه اجتناب شود. همچنین سعی شده احکام دائمی در بودجه نیاید و به صورت جداگانه باشد، بنابراین احکام دائمی به صورت جداگانه و احکام سنواتی به صورت جداگانه در بودجه مدنظر بوده است.

رئیسی ادامه داد: همچنین شفافیت و درج تمام منابع و مصارف در سقف بودجه کل کشور، مدنظر بوده و این هم از جمله نکاتی است که مورد تائید قرار گرفته است.

وی تصریح کرد:معیشت مردم، کاهش تورم، صرفه جویی در هزینه ها، حمایت از بازار سرمایه ای، افزایش درآمدهای مالیاتی از طریق مودیان جدید و جلوگیری از فرار مالیاتی، توجه به بهداشت و درمان، رشد اقتصادی و اشتغال افزایی از جمله ویژگی های لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ است.

رئیس جمهور با اشاره به فعال شدن صندوق های عدالت و پیشرفت پیرو بودجه سال آتی بیان کرد: صندوق عدالت و پیشرفت در همه استان ها مدنظر قرار گرفته تا همه استان ها بتوانند پروژه های نیمه تمام خود را تمام کرده و از درآمدهای استان استفاده کنند. در این بخش تمرکززدایی مدنظر قرار گرفته است.

رئیسی با اشاره به تأمین کالابرگ و یارانه نقدی ۳۶۰ هزار میلیارد تومانی در بودجه سال آتی بیان کرد: همچنین تأمین یارانه نان، رشد متوسط ۲۰ درصدی حقوق شاغلان و بازنشستگان، پیش بینی حداقل افزایش حقوق به میزان ۷ میلیون تومان، معافیت مالیاتی درآمدها تا ۷ میلیون تومان، کاهش تعرفه گمرکی نهاده های دامی و کالاهای اساسی از ۴ درصد به یک درصد و پیش بینی برای واردات خودرو از جمله سایر نکات مندرج در لایحه بودجه بوده است.

وی با اشاره به پیش بینی ها در زمینه واردات خودرو، تاکید کرد: در این بخش هم تولید خودرو مورد توجه بوده و هم توجه می شود تا کمبودها از طریق واردات خودرو رفع شود. از زمانی که طرح مجلس در زمینه واردات خودرو تصویب شده و به مجمع رفته و نهایتا از سوی مجمع این موضوع را نهایی و به دولت ابلاغ کرده است کار آئین نامه نویسی و آغاز اقدام برای واردات خودرو رقم خورده است بنابراین تاخیری در این قضیه رخ نداده است.

رئیسی ادامه داد: دولت هم به موضوع تولید خودرو با کیفیت توجه داشته و هم سعی دارد با واردات نیازهای مردم را مرتفع کند

وی با اشاره به توجه بودجه سال آتی به مبحث تولید و اشتغال، ادامه داد: در این بخش ۳۱ هزار میلیارد تومان منابع به صندوق استان ها اختصاص پیدا کرده است تا همه استان ها بتوانند از این امکان برای ایجاد اشتغال استفاده کنند. در واقع هزار میلیارد تومان برای هر استان در این بخش منابع و تنخواه پیش بینی شده است.

رئیس جمهور ادامه داد: همچنین پیش بینی شده تا مازاد درآمدهای هر استان اعم از حقوق دولتی معادن و دیگر درآمدهای استان در این صندوق قرار گیرد تا در محل کمک به اشتغال و اتمام پروژه های نیمه تمام هزینه شود.

رئیسی با اشاره به افزایش اعتبارات تملک دارایی به میزان ۲۶ درصد در لایحه بودجه، تاکید کرد: همچنین پیش بینی تامین سرمایه از محل تهاتر دارایی ها و تهاتر نفت برای تولید در بودجه سال آتی مدنظر قرار دارد. همچنین پیش بینی ۵۴۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شرکت های دولتی در بودجه سال آتی لحاظ شده است. به واقع این نکته بسیار مهمی است چرا که پیشرفت و رشد اقتصادی در گرو سرمایه گذاری و افزایش بهره وری است.

وی با اشاره به کاهش ۷ درصدی مالیات واحدهای تولیدی، ادامه داد: همچنین ۱۵ هزار میلیارد تومان از منابع دولت به صندوق تثبیت سرمایه در بودجه سال آتی مدنظر بوده است. صندوق تثبیت سرمایه به واقع می تواند به بازار سرمایه کمک بزرگی کند.

رئیس جمهور با اشاره به رشد ۴۳ درصدی اعتبارات بخش سلامت در لایحه بودجه سال آتی، ادامه داد: همچنین در این لایحه ۱۰ درصد منابع حاصل از هدفمندی برای یارانه دارو اختصاص پیدا کرده است.

رئیسی با اشاره به تامین منابع برای ساخت مسکن در بودجه سال آتی، ادامه داد: همچنین موضوع تامین زمین برای پروژه های احداث مسکن در لایحه بودجه پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲، مغایرتی بین درآمد و هزینه ها وجود ندارد، بیان کرد: تمام تلاش ما هم در سال گذشته و هم در سال جدید بر این مبنا بوده که مغایرتی بین درآمد و هزینه های بودجه ایجاد نشود چرا که مسئله کسری بودجه امر پسندیده ای نیست و حتما آثار تورمی خواهد داشت.

رئیس جمهور با بیان اینکه درآمدها در لایحه بودجه به نحوی تنظیم شده که ریسک درآمدها به حداقل برسد، ادامه داد: بله. البته ممکن است اتفاقاتی پیش بیاید که قابل پیش بینی نباشد اما تلاش شده که این ریسک حداقلی باشد.

وی با بیان اینکه سعی شده در بودجه سال آتی تکالیف بانک ها به حداقل برسد ادامه داد: همچنین مدیریت بر بودجه، بانک ها و بازار سرمایه از جمله نکات مورد تاکید بودجه است.

رئیسی ادامه داد: همچنین دولت در این لایحه موضوع ۴۰ درصد از سهم خود از صندوق توسعه ملی را در لایحه بودجه ذکر نکرده است.

وی با اشاره به ذکر برخی موارد در رابطه با افزایش درآمدهای دولت در بودجه، بیان کرد: عمده افزایش درآمدها در بخش مالیات ها و حوزه مودیان جدید و جلوگیری از فرار مالیاتی است.

رئیس جمهور با اشاره به ذکر برخی موارد در رابطه با هزینه های سال آتی، ادامه داد: به واقع یک بخش از این هزینه ها مربوط به حقوق و دستمزد بوده و بخش دیگری از آن مربوط به ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی است که از هدفمندی در آن قرار گرفته است. بنابراین هزینه های لایحه بودجه بیشتر از ۲۱ الی ۲۲ درصد نیست.

وی در ادامه با اشاره به چند نکته محوری در قالب برنامه اقتصادی دولت، بیان کرد: مسکن، تغذیه و معیشت، خودرو و حوزه سلامت از جمله ۴ برنامه مورد تاکید دولت محسوب می شود. دولت در این بخش ها یک برنامه کوتاه مدتی را مدنظر دارد تا در آینده ای نزدیک بخش های موردتاکید متحول شود.

رئیس جمهوری کشورمان گفت: نسبت به بودجه سال ۱۴۰۲ که در کمیسیون تلفیق مورد بررسی قرار گرفته، تلاش شده سیاست های کلی برنامه هفتم و سند ملی آمایش سرزمینی، اجرای عدالت توزیع امکانات و سند تحول دولت مردمی مورد توجه قرار گیرد.

رئیس جمهوری کشورمان گفت: پیامی که از مجلس و نمایندگان دریافت می شود، باید پیام امیدبخشی به مردم باشد، زیرا امروز دشمن تمام توان خود را برای خالی کردن دل مردم از امید گذاشته است. همچنین تلاش دارد که تردید در دل مردم ایجاد کند، تردید در دل جوانان ایجاد کند، امید مردم را تبدیل به یأس کند، این حرکت دشمن است. راهبرد دشمن ایجاد یأس در دل مردم است، بنابراین باید راهبرد دولت و مجلس ایجاد امید در دل مردم باشد.

وی افزود: برای مواردی که مطرح شد، دولت برنامه کوتاه مدت و بلندمدت دارد که در بودجه سال ۱۴۰۲ و برنامه هفتم توسعه پیش بینی های لازم شده است. بدانید که وضعیت ارز، سکه و گرانی ها در کشور کاهشی خواهد شد و با توجه به منابع و ظرفیتی که در کشور وجود دارد، آینده کشور روشن است. آمار در کشور نشان دهنده رشد اقتصادی، رشد سرمایه گذاری، رشد تولید و رشد اشتغال است و دشمن نمی خواهد این رشد را ببیند، اما با همت مردم و مسئولان نظام این رشد محقق خواهد شد و زمینه هرگونه یأس و ناامیدی در جامعه از بین خواهد رفت.

رئیسی در پایان گفت: این بودجه به فعالان اقتصادی، بازار، سرمایه گذاران، کارآفرینان و... پیام امیدبخش می رساند تا فعالیت و سرمایه گذاری در کشور فعالتر شود و امید در کشور بیش از گذشته گسترش یابد.

پایان پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =

نظرات

 • رییسی IR ۲۱:۴۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
  6 0
  بابا یه خونه حالا یا خرید یا اجاره و یه خوراکیها را ارزون کنین دیگه انتظاری ازتون نداریم، اصلا بزار خودرو و دلار و طلا برن تا ارش ولی ازاین دوتا نمیشه چشم پوشی کرد و ارز الکی برای بقیه چیزها هدرندین
 • قطار پیشرفت IR ۱۵:۲۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
  20 0
  سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور هنگام تشریح لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ در مجلس شورای اسلامی، ضمن تمجید از عملکرد دولت انقلابی خود، وضعیت کشور را به گونه‌ای توصیف کرد که اقتصاد کشور با رشد فزاینده‌ای در حال پیشرفت است. رئیسی ضمن تکرار حملات به دولت قبل، مدعی تحقق برخی وعده‌های خود در زمان انتخابات از جمله رشد اقتصادی، ایجاد یک میلیون شغل، کنترل تورم و... شده است. رئیسی همچنین در خصوص وضعیت بازار ارز و سکه خطاب به مردم گفته است " بدانید که وضعیت ارز، سکه و گرانی‌ها کاهشی خواهد شد." با این حال، در همان روزی که رئیسی از کاهش نرخ ارز و سکه و کنترل تورم سخن گفت، مرکز آمار نرخ تورم دی ماه را اعلام کرد که براساس آن تورم به بالای ۵۱ درصد رسید. در همان روز نیز دلار با عبور از کانال ۴۵ هزارتومان و سکه با ۲۵ میلیون تومان، رکورد‌های جدیدی در بازار ثبت کردند! معاون سیاست‌گذاری اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز اخیرا از رشد نقدینگی خبر داد و گفت: رشد نقدینگی نسبت به سال‌های قبل ۱۵ تا ۱۶ درصد بالاتر است که بخش قابل توجهی در اختیار بنگاه‌های دولتی است. همچنین گزارش شماره ۱۰۸ بانک مرکزی که با عنوان: "نماگر‌های اقتصادی" سه ماهه اول ١٤٠١ منتشر شده است، نشان‌دهنده عملکرد ناکارآمد دولت رئیسی در بهبود اقتصاد کشور و معیشت مردم است. به استناد گزارش شماره ۱۰۸ بانک مرکزی، شاخص‌های عمده اقتصادی دولت رئیسی در بهار ١٤٠١ در مقایسه با سه ماه اول سال ١٤٠٠ در دولت دوازدهم به شرح زیر تغییر یافته است: ١- رشد اقتصادی؛ ٤/٤ واحد درصد کاهش (از ٦/٧ درصد به ٢/٣ درصد) ٢- پایه پولی؛ ١٤٠ همت (هزار میلیارد تومان) افزایش (از ٥٠٠ به ٦٤٠ همت) ٣- نقدینگی؛ ٣٩٩ همت افزایش (از ٣٧٠٥ به ٥١٠٤ همت) ٤- بدهی دولت به سیستم بانکی؛ ٤٤/٦ همت افزایش (از ٥٨٦/٩ به ٦٣١/٥ همت) ٥- بدهی بخش دولتی به سیستم بانکی؛ ٦٦/٩ همت افزایش (از ٦٤٧/٥ به ٧١٧/٦ همت) ٦- عدم تراز پرداخت‌های خارجی؛ ٧٠٠ میلیون دلار افزایش (از منفی ٩/٣ به منفی ١٠ میلیارد دلار) با این شاخص‌ها امکان مقایسه عملکرد دولت سیزدهم نسبت به دولت دوازدهم در بهار ١٤٠١ نسبت به بهار ١٤٠٠ فراهم شده است. گرچه رئیسی همچنان معتقد است: "ما می‌گوییم قطار پیشرفت درحال حرکت است"، اما شاخص‌های مذکور در دوره زمانی دولت سیزدهم (بهار ١٤٠١) در مقایسه با دولت دوازدهم عملکرد نامطلوبی داشته‌اند.
 • نماینده مجلس/2 IR ۱۴:۴۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
  15 0
  حجةالاسلام محمد صفری، عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۲، در رابطه با آمارهای ارائه شده از سوی رئیس‌جمهور در جلسه صحن علنی مجلس شورای اسلامی و واکنش‌ها نسبت به این آمارها، گفت: یکی از اشتباهاتی که مسئولان تراز اول و مقامات به‌ویژه روسای محترم جمهور مرتکب می‌شوند مساله اکتفا کردن به آمارهایی است که کارگزاران پایین‌دستی به مقامات بالادستی انتقال می‌دهند و این جزو مواردی است که مقام معظم رهبری همواره تاکید دارند که ما به این آمارها بسنده نکنیم. وی ادامه داد: این‌که آقای رئیس‌جمهور آمار می‌دهند که ما برای یک میلیون نفر اشتغال‌زایی داشتیم، مسأله‌ای است که هم برای مردم و هم برای نمایندگان مجلس در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و باید روشنگری و شفاف‌سازی شود. یا در برخی شاخص‌ها و موارد دیگر هم ایشان آمارهایی را مطرح می‌کنند که شاید برای جامعه چندان ملموس نباشد. نماینده مردم رودسر در مجلس همچنین عنوان کرد: من در رأی‌گیری کلیات لایحه بودجه علیرغم اینکه مجلس به آن رأی موافق داد و تصویب شد؛ هم در صحن علنی و هم در کمیسیون تلفیق به کلیات لایحه بودجه رأی مخالف دادم. دلیل مخالفت بنده هم این بود که به اعتقاد من، آن «تحول اقتصادی» که یکی از برنامه‌ها و شعار‌های راهبردی آقای رئیس‌جمهور بود و ما بر همین اساس به ایشان کمک کردیم و رأی دادیم و انتظار داشتیم، با این بودجه نمی‌تواند آن تحولات اقتصادی را دنبال کرده و پیش ببرد. عضو کمیسیون امور داخلی و شوراها خاطرنشان کرد: همچنین لازم می‌دانم به ضرس قاطع بگویم که با توجه به شرایط و منابع مالی موجود، عمده عددهایی که در لایحه بودجه آمده و تعریف شده قابلیت تحقق ندارد. در مجموع حرف‌های بسیار زیادی پیرامون کلیات و همینطور مسائل جزئی لایحه بودجه وجود دارد که ان‌شاءالله در کمیسیون های تخصصی و بعد در کمیسیون تلفیق نسبت به رفع و اصلاح آن تلاش خواهیم کرد.
 • خطّ پیشرفت🇮🇷 CA ۱۵:۵۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۶
  0 0
  سلام فرمانده! در دیدار مردم أصفهان ۱۴۰۱/۰۸/۲۸، حضرت آقا گفتند🔸:«در همین چند هفته‌ای که حالا در بعضی از خیابانها چهار نفر آدم شریر یا فریب‌خورده وارد شدند و اغتشاش درست کردند، در همین اغتشاشات، کارهای بزرگی انجام گرفته که اگر مقایسه کنیم هفته‌های دیگر و ماه‌های دیگر را، یک نتیجه‌ی بزرگی به دست می‌آید؛من حالا میشمرم اینهایی را که در همین چند هفته اتّفاق افتاده:دستیابی دانشمندان ایرانی به روشی جدید برای درمان سرطان خون؛ این پیشرفت است دیگر، پیشرفت مهمّی هم هست، چیز کوچکی هم نیست.بومی‌سازی یک دستگاه کلیدی برای چاه‌های نفت و گاز.‌ یکی از ثروتهای طبیعی مهمّ ما نفت و گاز است؛ ما از لحاظ استخراج نفت و گاز احتیاج داریم به نوآوری، این نوآوری دارد انجام میگیرد؛ همین چند هفته پیش، یکی از قدمهای مهم برای این کار انجام گرفته؛خب این کارِ بزرگی است. 🔹خطّ آهن بخش مهمّی از بلوچستان [افتتاح شد]؛ این خطّ آهن، از زمانهای سابق، یعنی از اوایل انقلاب ــ حالا قبل از انقلاب که بحثش نبوده ــ یکی از آرزوهای مهمّی بود که ما بتوانیم یک خطّ شمال به جنوب درست کنیم که خطّ آهن بلوچستان هم جزو این است و خطّ شمال به جنوب است؛ یعنی ما شمال کشور را وصل کنیم به خلیج فارس و دریای عمان که از بلوچستان میگذرد. همین چندروزه، یک بخش مهمّی از این خطّ آهن افتتاح شد. کار بزرگی انجام گرفته دیگر؛ این پیشرفت است. چندین کارخانه راه افتاد؛ پالایشگاه فراسرزمینی راه افتاد در یکی از کشورها؛ بهره‌برداری از شش نیروگاه برق در همین چند هفته اتّفاق افتاد که شهرهایش را نوشتند مشخّص کردند گزارش کردند به من، من نمیخواهم حالا دانه‌دانه [نام ببرم]. یکی از بزرگ‌ترین تلسکوپ‌های جهان در همین روزها رونمایی شد؛یکی از بزرگ‌ترین تلسکوپ‌های جهان در همین ایّام تمام شد، به بهره‌برداری رسید و رونمایی شد. از ماهواره‌بر رونمایی شد، از یک موشک جدید رونمایی شد و همین طور [موارد دیگر]. اینها مال همین چند هفته‌ای است که در میان اغتشاشات هم بوده؛اگر انسان بخواهد دانه‌دانه اینها را بشمرد، خیلی میشود. نمیگذارند؛ نمیخواهند نسل جوان آشنا بشود با اینها؛ اینها را کوچک‌نمایی میکنند، تحقیر میکنند،انکار میکنند. خب ما در امکانات دفاعی خیلی پیشرفت کرده بودیم، انکار میکردند؛ عکسش را نشان میدادند میگفتند که این فتوشاپ است، این واقعی نیست؛حالا بعداً مجبور شدند اعتراف کنند، ناچار شدند اعتراف کنند.»🔸