یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹ |۱۱ شعبان ۱۴۴۱ | Apr 5, 2020
حجت الاسلام رفیعی

حوزه/ عضو هیئت علمی جامعه المصطفی با اشاره به اینکه بخش عمده‌ای از افزایش آمار طلاق، مهریه‌های سنگین است گفت: زندگی بر اساس محبت و عشق متقابل است نه مهریه بالا و تجملات ظاهری،چرا که مهریه های بالا ضامن خوشبختی زوجین نیست.

به گزارش خبرگزاری«حوزه»، حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی امروز در ادامه تفسیر سوره مبارکه نور در حرم مطهر حضرت معصومه(س)، به تشریح اهمیت ازدواج در اسلام و لزوم دوری از تجملات و ریخت و پاش های اضافی در مراسم ازدواج پرداخت.

وی با اشاره به اینکه برخی افراد جامعه ملاک خود در ازدواج را پول و ثروت قرار می‌دهند گفت: باید در مسئله ازدواج پاکیزگی اخلاقی و دیانت افرادمورد توجه قرار گیرد، چرا که به فرموده خدای متعال در قرآن کریم پاکیزگان متعلق به افراد پاکیزه و خبیث ها متعلق به افراد خبیث هستند.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه این آیات حکم شرعی نیست، ولی دستور تکوینی است خاطرنشان ساخت: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها برای انتخاب شریک زندگی اخلاق خوب است و نباید در ازدواج فقط به مسائل ظاهری توجه کرد و از مسائل اساسی و مهم غافل شد.

وی با اشاره به اینکه ازدواجی موفق است که هم کفو بودن  در آن رعایت شده است بیان کرد: در روایات اهل بیت(ع) آمده است اگر برای دختری خواستگار آمد به دین و اخلاق او توجه کنید و اگر دین و اخلاق اورا پسندید به او زن بدهید.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی با اشاره به اینکه تشریفات موجب شده است تا وقتی اسم ازدواج می‌آید تن پدر و مادرها می‌لرزد افزود: جهیزیه‌های چند میلیونی نه تنها در شهرهای بزرگ بلکه حتی در روستاها هم دیده می‌شود.

حجت الاسلام  والمسلمین رفیعی با اشاره به اینکه بخش عمده‌ای از افزایش آمار طلاق، مهریه‌های سنگین است گفت: زندگی بر اساس محبت و عشق متقابل است نه مهریه بالا و تجملات ظاهری،چرا که مهریه های بالا ضامن خوشبختی زوجین نیست.

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه نباید خانواده‌ها در ازدواج‌ فرزندان خود سخت‌گیری داشته باشند تاکید کرد: پدر و مادرها ببینند وقتی که خودشان زندگی را آغاز کردند چه اموالی داشتند؟ اکثر پیشرفت‌های آنها بعد از ازدواج بوده است و خداوندمتعال در این زمینه وعده داده است که آنها را از فضل خود بی نیاز می کند.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه در پایان با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری تاکید دارند که باید از تولیدات داخل حمایت شود، گفت: حتی دربرخی ادارات نیز شاهد هستیم که بسیاری از وسایلی که خریداری کرده‌اند از کالاهای خارجی بوده و به تولید داخل بی اهمیت هستند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =