چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ | Aug 5, 2020
آیت الله نوری همدانی

حوزه/ حضرت آیت الله نوری همدانی اخذ مالیات از روی اجناس را خلاف دستورات اسلامی دانستند و گفتند: مالیات بر روی اجناس کشیده شود، فقرا نیز باید آن مالیات را پرداخت کنند که مناسب و درست نیست.

به گزارش خبرگزاری «حوزه» معظم له صبح امروز در دیدار دکتر علی عسکری رئیس امور مالیاتی کشور خاطر نشان ساختند: اقتصاد از موضوعات بسیاری مهمی است که آثار خود را زودتر از دیگر ابعاد موجود، خود را در زندگی مردم نشان می دهد.

ایشان تأکید کردتد: باید مجرمان را شناسایی و آنان را مجازات کرد.

این مرجع تقلید ابراز داشتند: اقتصاد، از موضوعاتی است که با زندگی مردم رابطه مستقیم دارد و از ابعاد زندگی آنان محسوب می شود.

حضرت آیت الله نوری همدانی این مرجع تقلید با بیان این مطلب که در 32 آیه قرآن کریم، زکات و نماز در کنار هم آمده است، تصریح کردند: همانطور که انسان مسئولیتی در برابر پروردگار دارد، در برابر اجتماع نیز مسئول است.

معظم له بیان داشتند: مسئولیت ها در رهبری اجتماع به مردم سپرده شده و باید در این راه اقدامات مناسب داشته باشند.

ایشان با تأکید بر رابطه دریافت مالیات با تمکن و رفاه مالی مردم، به نامه 53 نهج البلاغه اشاره و  اظهار داشتند: در این نامه حضرت امیر(ع) به مالک اشتر فرموده است: ای مالک؛ نظرت به رفاه، عمارت و آبادی مردم بیش از نظرت به مالیات باشد؛ چراکه اخذ مالیات بدون توجه به احوال مردم، شهرها را خراب و مردم را به هلاکت می رساند.

این مرجع تقلید با اشاره به گلایه های مردم از گرانی ها، ابراز داشتند: در توصیه هایی به رئیس جمهور و معاونان ایشان این نکته را تذکر دادم که باید قیمت اجناس در کشور یکسان بوده و بستگی به بالا یا پایین شهر نداشته باشد.

*ثبات قیمت در کشور نیست

حضرت آیت الله نوری همدانی با بیان این مطلب که ثبات قیمت، نیاز کشور است، خاطرنشان ساختند: امروز این ثبات قیمت در کشور وجود ندارد و چرا ما باید از آن عاجز و ناتوان بوده یا به آن اعتنا نکنیم؟

این استاد درس خارج حوزه تصریح کردند: امروز قیمت ها در بالا و پایین شهر؛ شهر با روستا؛ شهر با میانه های راه و ... متفاوت است و از مشکلاتی است که باید برای آن برنامه ریزی کرد.

معظم له بیان داشتند: اینکه قیمت ها هر ساله تغییر پیدا کند، مناسب نیست و باید آن را حل کنید و مردم از دولت انتظار دارند.

ایشان اخذ مالیات از روی اجناس را خلاف دستورات اسلامی دانستند و گفتند: وقتی مالیات بر روی اجناس کشیده شود، فقرا نیز باید آن مالیات را پرداخت کنند که مناسب و درست نیست.

معظم له در پایان با اشاره به فاجعه منا گفتند: این حادثه، موضوع روز بوده و باید برای اداره حرمین شریفین و مسجدالاقصی به دست مسلمانان فکری اندیشیده شود.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8