شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ | Jan 23, 2021
نروژ به دنبال ممنوع سازی پخش اذان از بلندگوی مساجد

حوزه/ حزب راست افراطی در نروژ با ارائه پیشنهادی به پارلمان این کشور قصد دارد با تصویب قانونی پخش اذان از بلندگوهای مساجد را ممنوع سازد. این درحالی است که هم اکنون از هیچ مسجدی در نروژ اذان پخش نمی شود.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری «حوزه» به نقل از دیلی میل، حزب افراط گرای ضدمهاجرت در نروژ و بخشی از ائتلاف حکومتی این کشور قانونی برای ممنوع سازی پخش اذان از مساجد در این کشور به مجلس ارائه داده است که قرار است در آخر این هفته در مجلس ملی به رای گذاشته شود. این درحالی است که هم اکنون هیچ مسجدی در نروژ اذان پخش نمی کند و تصویب این قانون تنها اقدامی برای پیشگیری و رد احتمال اذان گویی مساجد در آینده می باشد.

پیشنهاد اخیر برای مبارزه با اقدام مساجد در نروژ به منظور گرفتن حق اذان گفتن می باشد. این درحالی است که هم اکنون تنها دو مسجد سوئد، کشور همسایه اجازه اذان گویی به دست آورده اند و این مسئله افراط گرایان را نگران ساخته است.

رهبرسابق این حزب این پیشنهاد مشابهی برای ممنوع سازی پخش اذان در سال2000 داده بود که وزارت دادگستری این کشور، این ممنوعیت را مخالف کنوانسیون اروپایی قانون بشر برای آزادی حق آزادی اندیشه، آگاهی و مذهب اعلام کرده بود.

جان هلگیم، سخنگوی مهاجرت برای حزب ترقی، بخشی از ائتلاف حاکم دو حزبی اسلو ضمن بی اهمیت جلوه دادن مسئله آزادی های مذهبی و حقوق مدنی گفت: من هیچ اهمیتی نمی دهم که این قانون حقوق مدنی را بر اساس کنوانسیون های اروپایی نقض می کند! من ذره ای به حقوق بشر در این باره اهمیت نمی دهم!

این در حالی است که هیچ شواهدی مبنی بر اینکه در مساجد نروژ اذان گفته شده باشد یا چنین اقدامی در آینده انجام شود وجود ندارد.

 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8