یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ | Aug 9, 2020
اطلس تاریخی سادات ایران

حوزه/ در شانزدهمین کرسی ترویجی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی، کتاب «اطلس تاریخی سادات ایران، سادات قم و آوه» مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، در سومین کرسی گروه سادات و مفاخر اسلامی که با عنوان کرسی نقد و بررسی کتاب اطلس تاریخی «سادات ایران، سادات قم و آوه» برگزار شد، سید حسن حسینی، مؤلف و پژوهشگر این اثر به معرفی آن پرداخت.

وی با بیان اینکه این اثر یکی از مجموعه ۱۶ جلدی اطلس تاریخی سادات هست، گفت: این اطلس یکی از طرح های گروه سادات ومفاخر بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی است که چند سال در حال اجرا است و تا کنون از این اطلس سه کتاب منتشر شده و چهارمین کتاب آن منطقه قم و آوه را در بر می گیرد.

حسینی هدف این پروژه را گزارش و بررسی روند سیر مهاجرت، استقرار و گسترش سادات در منطقه ایران و فلات ایران عنوان کرد و گفت: در ابتدا، از آغاز تا پایان قرن نهم هجری انجام شده است و شاخصه هایی مثل شهرهای محل استقرار، خاندان های مهم و شخصیت های برجسته و پراکندگی جغرافیایی در این طرح مورد پژوهش و بررسی قرار گرفته است.

وی با اشاره به مقدمه این مجلد، گفت: حضور سادات در ایران باعث بسترسازی جهت ترویج اسلام و تشیع شده است و از پیامدهای خاص حضور سادات در ایران به وجود آمدن مزارات در ایران بوده است که در حال حاضر امامزادگان به عنوان قطب فرهنگی در کشور مطرح هستند .

مؤلف «اطلس تاریخی سادات ایران، سادات قم و آوه» هدف این اطلس را شناسایی خاندان های مختلف و شناساندن نقش سیاسی، اجتماعی و فرهنگی عنوان کرد و گفت: تالیف این جلد قریب به دو سال زمان برده است و برای آن از متخصصین نسب شناسی و کارشناسان تاریخی استفاده شده است.در ادامه این جلسه ناقدان مدعو به نقد و بررسی این اثر پرداختند.

گفتنی است، ایران و عراق بیشترین سادات را در خود جای داده است که این با گسترش مذهب تشیع در این کشورها در ارتباط است.

۳۱۳/۶۰

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8