جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ | Aug 14, 2020
کد خبر: 875430
۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۰۵:۱۳
4 ماه تعطیلی بزرگترین مسجد کشمیر همچنان ادامه دارد

حوزه/ درحالی که مقامات هندی هفته های پیش اعلام کردند مسجد جامع سرینگر را که از ۵ آگوست تاکنون به حالت تعطیل بوده، باز می کنند، اما به نظر می رسد عدم اقامه نمازهای جماعت در این مسجد ادامه دارد.

به گزارش گروه ترجمه خبرگزاری «حوزه» به نقل از الجزیره، مسجد جامع سرینگر در کشمیر، منطقه تحت حکومت هندوستان، در ۴ ماه گذشته تعطیل بوده و هیچ نماز جماعتی در این مسجد اقامه نشده است. این درحالی است که دولت هند از ۵ آگوست استقلال ناچیز این منطقه نیمه خودمختار را نیز لغو کرده و مناقشات در منطقه را افزایش داده است.

بعدها در ماه اکتبر، منطقه جامو و کشمیر رسما به دو بخش رسمی سرزمین اتحادیه تحت کنترل فدرال تقسیم شد. این محدودیت ها همچنین شامل محدودسازی تجمعات مذهبی در تنها منطقه هندوستان با اکثریت جمعیت مسلمان می باشد و مقامات هندی ورود مردم به مساجد مهم کشمیر را ممنوع ساختند که در آن مومنان ۵ بار در روز نماز اقامه می کردند.

مسجد جامع سرینگر در روزهای جمعه میزبان هزاران مسلمان از سرتاسر کمشر بود. اما ششم دسامبر، جمعه این هفته که گذشت، هفدهمین هفته متوالی بود که هیچ نماز جماعتی در مسجد اقامه نشد.

یک پلیس محلی که در روبروی مسجد جامع سرینگر، بزرگترین مسجد در شهر اصلی جامو و کشمیر کشیک می دهد، رو به خبرنگاران می گوید: هیچ عکسی نگیرید! بروید! اگر بفهمند که شما خبرنگار هستید شما را مورد ضرب و شتم شدید قرار خواهند داد!

منظور وی از آن ها اشاره به نیروهای شبه نظامی می باشد که  در حوالی میدان منتهی به این مسجد باستانی ۶۰۰ ساله مستقر شده اند.

خالد بشیر گورا ۲۶ ساله ، که در نوحه ، محله ای نزدیک مسجد زندگی می کند ، گفت که مقامات هندی نماز جماعت در مسجد جامع را «تهدید» تلقی می کنند.

وی به خبرنگاران گفت: هر وقت اوضاع وخیم می شود، بزرگترین مسجد در منطقه مسلمان نشین ماه ها تحت محاصره قرار می گیرد.

وی افزود: ما حق داریم که به اعمال دینی مان که در قانون اساسی تضمین شده بپردازیم، اما آنان بار دیگر در کشمیر حقوق ما را نقض می کنند.

سید احمد سید نقشبندی از سال ۱۹۶۳ رهبری اقامه نماز را در مسجد جامع به عهده داشته است..

نقشبندی معروف به «امام حی» در منطقه ، گفت: این محاصره، مداخله مستقیم در دین ما  بوده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8