پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ | Jun 4, 2020
شیخ الازهر

حوزه/ الازهر مصر با صدور بیانیه ای از قانون تبعیض آمیز دولت هند در خوداری از اعطای تابعیت به مهاجران مسلمان انتقاد و خواستار تجدید نظر هند در این زمینه شد.

به گزارش گروه ترجمه خبرگزاری حوزه مجلس سنای هند روز چهارشنبه قانون اعطای شهروندی به اقلیت غیرمسلمان این کشور را تصویب کرد. این قانون یک روز پس از تصویب در پارلمان هند، در مجلس سنای این کشور نیز با ۱۲۵ رای موافق در برابر ۱۰۵ رای مخالف به تصویب رسید.

بر اساس این لایحه، بودایی‌ها، مسیحیان، هندوها، پارسیان (زرتشتی‌ها) و سیک‌هایی که پیش از سال ۲۰۱۵ میلادی از افغانستان، بنگلادش و پاکستان گریخته‌اند، از جمله اقلیت‌های مذهبی هستند که می‌توانند شهروندی هند را دریافت کنند، اما مسلمانان نمی توانند شهروند هند شوند.

الازهر مصر در بیانیه ای از این قانون تبعیض آمیز اظهار نگرانی کرد و خواستار تجدید نظر در این زمینه شد.

الازهر تاکید کرد: چنین تعدیلات و اصلاحات قانونی موجب دور راندن مسلمانان از پیروان ادیان دیگر می شود و با توجه به تعدد دینی فراوان در هند، این تبعیض دینی از دولت هند بعید است، زیرا حدود 200 میلیون مسلمان در این کشور زندگی می کنند که 10 درصد ساکنان کشور را تشکیل می دهند و یکی از بزرگ ترین تجمعات مسلمانان جهان به شمار می آیند.

الازهر در پایان خاطرنشان کرد: این قوانین می تواند به صورت مستقیم ترویج دهنده اسلام هراسی شده و اصل شهروندی را مخدوش سازد و به عنوان مانعی در برابر برادری انسانی و همزیستی مشترک میان پیروان ادیان باشد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =