سه‌شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ | Jan 19, 2021
تصاویر / برگزاری جلسه شورای تبلیغ حوزه علمیه استان همدان

حوزه/ دبیر شورای تبلیغ حوزه همدان گفت: در جلسه شورا با اشاره به شیوع ویروس کرونا و ضرورت جلوگیری از انتشار آن، نحوه برگزاری نمازهای جماعت و برنامه های مذهبی و مراسمات در سطح استان مورد ارزیابی قرار گرفت.

حجت الاسلام مهدی ارتقایی، دبیر شورای تبلیغ حوزه علمیه استان همدان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری حوزه در همدان، با اشاره به برگزاری جلسه شورای تبلیغ، خاطرنشان کرد: در این جلسه که با حضور همه اعضا در دفتر نماینده ولی فقیه در استان برگزار شد، با اشاره به شیوع ویروس کرونا و ضرورت جلوگیری از انتشار آن، نحوه برگزاری نمازهای جماعت و برنامه های مذهبی و مراسمات در سطح استان مورد ارزیابی قرار گرفت.

وی به تشریح مصوبات این جلسه پرداخت و گفت: در پایان، اعضای این ستاد که متشکل از رئیس‌ شورای عالی تبلیغ و نماینده ولی‌فقیه در استان، مدیر حوزه علمیه استان، مدیر کل تبلیغات اسلامی استان، معاونت تبلیغ و امور فرهنگی حوزه علمیه استان، رئیس شورای هماهنگی تبلیغات‌اسلامی، مدیر کل اوقاف وامور خیریه استان، نماینده گروه‌های تبلیغی، نماینده سپاه انصارالحسین(ع) و مدیر حوزه علمیه خواهران استان هستند، اطلاعیه ای را صادر کردند.

در این اطلاعیه آمده است:

«به اطلاع مردم شریف و انقلابی استان همدان به ویژه امامان و امنای مساجد می رساند، شورای تبلیغ استان، در پاسخ به پرسش‌های مکرّر نمازگزاران در روزهای اخیر نسبت به امکان برگزاری نماز جماعت در سطح مساجد اعلام می‌دارد پس از انجام کارشناسی‌های لازم و کسب نظر ستاد مدیریت کرونا در استان و استفسار از دانشگاه علوم پزشکی همدان، ضرورتی برای تعطیلی مساجد استان وجود ندارد.

در شرایط کنونی، ضمن رعایت همه موازین بهداشتی و محور قرار دادن سخن متخصصان، از ارتباط معنوی با خداوند منّان و اقامه نماز، دعا و نیایش و توسّل نباید غافل بود. جامعه به عقلانیت و معنویتِ توأمان نیاز دارد.

در صورت اقامه نماز جماعت در مساجد، رعایت کلّیه دستورالعمل‌های بهداشتی وزارت بهداشت الزامی می‌نماید. توصیه می‌شود با همّت مومنین، فضای مساجد، به ویژه سرویس‌های بهداشتی و ورودی‌ها ضدعفونی و گندزدایی گردد و مایع دست‌شویی و ژل ضدعفونی در مدخل مساجد، وضوخانه‌ها و سرویس‌های بهداشتی فراهم شود. از نمازگزاران درخواست می‌گردد، ضمن رعایت نظافت بیشتر، نایلون یک‌بار مصرف برای کفش‌ها و وسایل شخصی خود و مهر و سجاده همراه داشته باشند و در صورت نیاز، از ماسک استفاده نمایند. نماز جماعت را کوتاه حتی الامکان بدون انجام مستحبات برگزار کنند و تا بهبود شرایط، از برگزاری مراسمات و آیین‌هایی که لازمه آن، اجتماع در مساجد است پرهیز کنند.

از بانوان نمازگزار درخواست می‌شود که همراه خود چادرنماز شخصی به مساجد بیاورند. بهتر است سالمندان و بیماران قلبی و ریوی به دلیل احتمال بالای ابتلای آنها به بیماری، در مساجد حاضر نشوند؛ هم چنین افرادی که دارای علایم بیماری کرونا مانند سرفه و تب هستند در نماز جماعت شرکت نکنند. از تماس چهره به چهره، مصافحه و دست دادن در بین دو نماز، اطعام و توزیع نذوراتِ خوراکی پرهیز نمایند و با فاصله مجاز شرعی حدود یک متر، صفوف را منظّم کنند. می‌توان احسانات را با توزیع محصولات بهداشتی جهت‌دهی کرد.

از فعّالان فرهنگی و مادحین اهل بیت عصمت و طهارت(ع) خواستاریم در راستای تحقّق سلامت جسمی- معنوی مردم عزیز، هماهنگ با تصمیمات نهادهای ذی‌صلاح، مشی داشته باشند. پیشنهاد می‌گردد نیروهای انقلابی در شرایط کنونی، بیشتر به فعّالیت‌های جهادی-خدماتی و غنی‌‎سازی فضای مجازی بپردازند.

در پایان، از مردم فهیم و بصیر دارالمجاهدین همدان خواستاریم با همراهی خود با مواضع حکیمانه مراجع بزرگوار تقلید و علمای دلسوز و نهادهای ذی‌صلاح و فاصله گرفتن از نگاه‌های افراطی و یا تفریطی، زمینه وحدت و همدلی هر چه بیشتر را فراهم آورند.

در این روزها و شب‌های ماه نورانی رجب المرجّب، از درگاه خداوند علیم و قدیر بهترین تقدیرها را برای همگان به خصوص مردم صبّار و شکور استان خواهانیم».

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8