پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ | Jun 17, 2021
باغ رضوان

حوزه/ حجت الاسلام اروجی ضمن بازدید از آرامستان باغ رضوان، بر رعایت تمام مسائل شرعیه در امر تغسیل، تکفین و تدفین اموات کرونایی تأکید کرد.

به گزارش خبرگزاری «حوزه» از اصفهان، حجت‌الاسلام والمسلمین رحمت الله اروجی، مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اصفهان، روز گذشته به همراه نماینده مرکز بهداشت و همچنین رئیس شورای هیئات مذهبی استان با حضور در آرامستان باغ رضوان اصفهان، ضمن دیدار با مدیرعامل آرامستان‌های شهرداری، از روند کفن و دفن اموات بازدید کرد.

در ابتدای این بازدید که با رعایت تمام مسائل بهداشتی از قبیل رعایت فاصله، زدن ماسک، دستکش ضد عفونی و حتی سنجش میزان دمای بدن افراد انجام شد، از روند پذیرش افراد تا مراحل تحویل اموات، غسل و کفن و قرائت نماز بر پیکر آنان بازدید به عمل آمد.

حجت‌الاسلام والمسلمین اروجی در حاشیه این بازدید گفت: با مدیریت مطلوب مجموعه باغ رضوان و حضور مستمر و نظارت ناظرین شرعی و همچنین آموزشها و ورود مسئولانه متولیان بهداشت و درمان استان، تمام مسائل شرعیه و حتی امور مستحبّه در امر تغسیل، تکفین و تدفین اموات کرونایی رعایت می‌شود.

وی با بیان اینکه متولیان غسل و کفن و دفن اموات در آرامستان‌ها، رزمندگان حاضر در خط مقدّم خدمت‌رسانی در شرایط فعلی هستند، فعالیت جهادگونه آنان را قابل تقدیر و تحسین دانست و گفت: به عنوان یک طلبه، فعالیت‌های ایثارگونه این افراد را تحسین می‌نمایم و نباید زحمات این قشر عزیز نادیده گرفته شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اصفهان با بیان اینکه متأسفانه در فضای مجازی، شایعات و فیلم‌های دروغ و غیرمستند، با هدف تشویش اذهان عمومی به ویژه خانواده اموات، از سوی برخی جاهلان و معاندان منتشر گردیده است، اظهار کرد: طی بررسی‌های رسمی و غیررسمی و با توجه به حضور ناظران شرعی و مسئولان بهداشتی استان، جای هیچ‌گونه نگرانی برای مردم عزیز نیست و همه مراحل از پذیرش، تغسیل، تکفین، نماز و تلقین و تدفین اموات، با رعایت کامل مسائل شرعی و بهداشتی انجام می‌پذیرد.

احمدرضا مرادی، مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان نیز در سخنانی ضمن تشریح کامل روند انجام خدمت در باغ رضوان، گفت: در مرحله پذیرش ابتدا با دستگاه تب‌سنج، دمای بدن مراجعان سنجش می‌شود و کلیه کارکنان و خادمان با دستکش و ماسک مشغول به کار هستند.

وی با اشاره به این که حضور همراهان در سالن انتظار ممنوع و خواندن نماز میّت در فضای باز و با فاصله حدود ۸۰ سانتیمتری افراد برگزار می گردد، ادامه داد: در قسمت تغسیل نیز، پس از ورود آمبولانس به جایگاه، ابتدا آمبولانس و تابوت و میّت ضدعفونی شده و پس از آن مرحله انتقال به غسّالخانه انجام می‌گیرد؛ قابل ذکر است که پس از خروج میّت از غسّالخانه، آن محل مجدداً ضدعفونی می‌گردد.

مرادی همچنین با بیان اینکه به خانواده ها توصیه شده است که به هیچ وجه در محل تطهیر اموات تجمع نکنند و این موضوع کاملا تحت کنترل است، تأکید کرد: هر ساله در روزهای پنج‌شنبه آخر سال، شاهد حضور جمعیتی کثیری از مردم عزیز در آرامستان باغ رضوان هستیم و امسال با توجه به شیوع بیماری منحوس کرونا و تاکیدات مسئولان بهداشت استان، از عموم مردم و خانواده ها عاجزانه درخواست می شود برای حفظ سلامت خود و جامعه از حضور و تردد در این مکان پرهیز کنند.

دکتر بابک نیکخواه، نماینده معاونت بهداشت استان نیز در سخنانی با بیان اینکه معمولا در فرایند تغسیل، یک نماینده از اداره بهداشت نیز حضور دارد، افزود: بخشنامه های بهداشتی به آرامستان‌ها ارسال شده است و در خصوص اموات کرونایی نیز یک نماینده از مرکز بهداشت در محل باغ رضوان حضور پیدا می‌کند و با حضور ناظران شرعی و بهداشتی مراحل غسل و کفن و تدفین انجام می‌پذیرد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8