پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ | May 13, 2021
حجت الاسلام سید حسن ضیائی

حوزه/ کارشناس طب سنتی، با اشاره به تشنگی حاصل از روزه و گرما، اظهار کرد: تهیه چای آلبالوی خشک و نوشیدن آن نیم ساعت پس از افطار و نیم ساعت پیش از سحری، علاوه بر رفع تشنگی در ماه رمضان و تابستان، برای رفع چاقی اطراف شکم نیز مؤثر است.

به گزارش خبرگزاری حوزه از مشهد، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن ضیائی در آخرین جلسه از سلسله نشست‌های مجازی «مهارت‌های کاربردی خانه و خانواده» که توسط اداره آموزش‌های علمی کاربردی معاونت فرهنگی اجتماعی سیاسی این حوزه به‌ صورت مجازی برگزار شد، به موضوع «تغذیه خانواده با رویکرد ماه مبارک رمضان » پرداخت و با بیان اینکه توجه به تغذیه همچون نماز یومیه، روزه و ..، واجب است، گفت: قدم نخست در پیشگیری و درمان بیماری‌ها، پرهیز صحیح از مواد خوراکی آسیب‌زا به بدن است.

کارشناس طب سنتی تصریح کرد: معده‌ی انسان همانند سطل زباله نیست که هر غذای مانده و نامرغوبی را به آن وارد کنید، پس در هنگام غذا خوردن، کاملاً آن را بجَوید و بین آن نیز، آب ننوشید.

وی ضمن تأکید بر عدم استفاده از غذاهای فست فودی در طول سال به‌ویژه ماه مبارک رمضان، به مباحث «اطعمه و اشربه» در کتب فقهی شیعه اشاره و ابراز کرد: طبق روایاتی که به دست ما رسیده است، برای شروع افطاری، نکاتی باید مدنظر قرار گیرد تا بدن سلامتی خود را از دست ندهد.

حجت الاسلام و المسلمین ضیائی، شروع افطار را با آب جوشیده ولرم شده، به‌عنوان یکی از بهترین آغازکننده‌ها برشمرد و افزود: خرمای رسیده شیرین و شیر تازه‌ی جوشیده ولرم همراه با خرما، از دیگر مواد مناسب برای شروع افطار است.

کارشناس طب سنتی، با اشاره به تشنگی حاصل از روزه و گرما، تشریح کرد: تهیه چای آلبالوی خشک و نوشیدن آن نیم ساعت پس از افطار و نیم ساعت پیش از سحری، علاوه بر رفع تشنگی در ماه رمضان و تابستان، برای رفع چاقی اطراف شکم نیز مؤثر است.

وی افزود: اگر تپش قلب اضافی ندارید، برای رفع عطش حاصل از روزه و گرما می‌توانید یک لیوان آب معمولی به همراه یک عدد لیموترش زرد رسیده را بدون شکر، بین افطار تا سحر بنوشید.

کارشناس طب سنتی، ضمن تاکید بر خودداری از خوردن آب جوش سوزان و آب یخ برای پیشگیری از کبد چرب، ادامه داد: برای پیشگیری از سنگ کلیه و دفع آن نیز می‌توانید یک قاشق مرباخوری سیاه‌دانه را همراه با غذای اصلی افطار و سحر، جویده و میل کنید.

گفتنی است، سلسله نشست‌های مجازی مهارت‌های کاربردی خانه و خانواده، به همت اداره آموزش‌های علمی کاربردی معاونت فرهنگی اجتماعی سیاسی حوزه علمیه خراسان با موضوعات «اخلاق در خانه»، «مدیریت فضای مجازی در خانواده»، «بهداشت و سلامت خانواده»، «بازی و سرگرمی در خانه»، «ایمنی در خانه»، «امنیت خانه و خانواده» و «تغذیه خانواده»، از 16 تا 23 فروردین برگزار شد.

انتهایپیام/313/25

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8