جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ | May 7, 2021
مکارم الزین

حوزه/ حضرت آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به این که وحدت بین مسلمانان از مهم‌ترین امور است، بیان کردند: ما نباید مقابل هم قرار بگیریم که در این صورت انشا الله موفق خواهیم شد.

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، این مرجع تقلید  عصر امروز در دیدار با شیخ احمد الزین رئیس تجمع علمای مسلمین لبنان، با بیان این که بین ما و شما علایق بسیاری وجود دارد و اختلاف شهرها در آن اثری ندارد، اظهار کردند: عزت و پیروزی ما پیروزی شما است و پیروزی شما پیروزی ما است.

ایشان خاطرنشان کردند: امروز وحدت بین مسلمانان، مهمترین امری است که دشمنان آن را نشانه رفته اند؛ اما ما به امید خدا در برابر آنها می ایستیم و متحد می شویم و ان شاء الله خداوند متعال نیز ما را کمک خواهد کرد، زیرا خدای متعال در قرآن کریم وعده داده است :"وَالَّذِينَ جَاهَدُوا فِينَا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنَا "

حضرت آیت الله مکازم شیرازی بیان داشتند: برای اینکه در راستای وحدت تلاش کنیم، نیازمند تعریف دقیق از وحدت هستیم، زیرا برخی از مردم چه در بین شیعیان و چه در میان اهل سنت، تصور می کنند که وحدت به معنای کنار گذاشتن اعتقادات مذهبی است در حالی که این طور نیست. ما در مساله وحدت باید بر روی مشترکات تاکید کنیم، زیرا مشترکات بین ما مسلمانان زیاد است.

ایشان خاطرنشان کردند: من بیت الله الحرام را  در ایام حج زیارت کردم. دیدم همه مسلمانان در منا، عرفه ، مشعر و... اعمال انجام می دهند و اشتراکات زیاد و اختلافات کم بود.

این مرجع تقلید با بیان این که  باید علمای هر مذهبی به مقدسات مذاهب دیگر احترام بگذارندگفتند:اکنون برخی از تندورهای شیعه و اهل سنت، اقداماتی انجام می دهند که به اعتقاد من، مورد پذیرش هیچ مرجع و مجتهدی نیست. اگر ما به عنوان مراجع و علمای اسلام به مقدسات سایر مذاهب احترام  بگذاریم، به تدریج فرهنگ سازی می شود.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی بیان داشتند: من فتوای صریح دادم که توهین به مقدسات سایر مذاهب جایز نیست. و به همه توصیه می کنم که به آن ملتزم باشند. و این فتوا را برای مصر و جاهای دیگر هم فرستادیم.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8