پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ | May 28, 2020
آیت‌الله سبحانی

حوزه/ حضرت آیت الله سبحانی گفتند: در جامعه اسلامی، زنان و مردان هر دو تأمین‌کننده نیازمندی‌های اجتماعی هستند و هر دو باید در خدمت جامعه باشند؛ ولی قلمرو خدمت هر دو کاملا متفاوت است.

به گزارش خبرگزاری«حوزه»، متن پیام حضرت آیت‌الله  سبحانی به همایش عفاف و حجاب در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی که امروز 21 تیرماه در تهران برگزار شد، توسط مرتضی نجفی قدسی مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی در این همایش قرائت شد به این شرح است:

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

قال امیرالمؤمنین (ع):  «فَإِنَّ الْمَرْأَةَ رَیْحَانَةٌ وَ لَیْسَتْ بِقَهْرَمَانَةٍ»

پیش از آنکه درباره عفاف و راز حجاب سخن بگویم، از کلیه کسانی که این فضای روحانی را پدید آورده‌اند، صمیمانه سپاسگزارم.

برگزاری این نوع همایش‌ها، بسیاری از پرده‌های جهالت را درمورد سرّ حجاب برمی‌افکند و سیمای واقعیت را پدیدار می‌سازد.

حدیثی که از امیر بیان نقل شد، حاکی از آن است که جنس زن، ریحان، یعنی شاخه گلی طبیعی است که طاقت سرما و گرمای شدید را ندارد و باید باغبان در حراست آن کوشا باشد، و زن، آن شاخه جامعه و گوهر گرانبهایی است که حرامی‌ها در صدد ربودن سرمایه عفت و پاکی او هستند و حجاب، مانع از دستبرد دزدان عفت و پاکی او می‌باشد.

از دیدگاه شریعت اسلامی، جنس زن مانند جنس مرد،  ارکان اجتماع را تشکیل می‌دهند و هردو از کمال انسانیت برخوردار می‌باشند و تفاوت در آفرینش، لازمه بقاء نسل انسانی است.

اسلام برای حفظ نسل انسانی از آلودگی، حجاب را برای زن لازم دانسته است تا دیگران نتوانند نسبت به او سوءظن پیدا کنند و دامن او را آلوده سازند.

در جامعه اسلامی، زنان و مردان هر دو تأمین‌کننده نیازمندی‌های اجتماعی هستند و هر دو باید در خدمت جامعه باشند؛ ولی قلمرو خدمت هر دو کاملا متفاوت است.

کارهای سنگین که به بازوان قوی و استخوان‌بندی نیرومند نیاز دارد، از آن رجال است؛ ولی کارهای ظریف که با آفرینش زن کاملا هماهنگ است از آن نساء است؛ ولذا امیر بیان فرمود:  «وَ لَیْسَتْ بِقَهْرَمَانَةٍ»، یارای تحمل کارهای خشن را ندارد.

به قول حماسه‌سرای معروف ایران جناب فردوسی:

زنان را در عالم بس این یک هنر                نشینند و زایند مردان نر

اینجانب از راه دور، سلام و درود خود را به کلیه کسانی که در حفظ عفاف زنان سعی و کوشش نموده‌اند، فرستاده و از خداوند متعال برای همگان خواهان توفیق هستم.

قم مقدسه – جعفر سبحانی

17 شوال 1438

 

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =