دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ | Jun 1, 2020
تصاویر/ جلسه درس تفسیر آیت الله العظمی سبحانی

حوزه/ اگر دشمنان، وهابیون و تکفیری‎ها از در قرآن وارد شدند، طلاب باید از باب قرآن به آنها پاسخ دهند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری، «حوزه»، حضرت آیت‎الله سبحانی بعد از ظهر امروز در درس تفسیر سوره الصف در مدرسه علمیه حجتیه گفتند: در عالم بشریت، دو نوع مصلح وجود دارد؛ نخست مصلحانی که برای هدایت بشر برنامه دارند، ولی این برنامه خدایی نیست؛ سقراط و افلاطون از این قبیل انسان‎ها هستند.

معظم له بیان کردند: این افراد برنامه را نوشته و در اختیار مردم قرار می‎دهند، ولی ماموریت اجرایی ندارند؛ ولی گروه دوم، آموزگارانی خدایی هستند که برنامه الهی را به مردم ارایه می‎دهند و در مقام اجرا هم وارد می‎شوند و به همین دلیل فرهنگ جهاد نیز در اینجا معنی پیدا می‎کند.

ایشان گفتند: تاکید قرآن کریم بر جهاد تعجب برانگیز نیست؛ آیات آخر سوره الصف تمثیل بسیار روشنی از رابطه انسان با خدا است؛ خداوند بیان می کند، من جان شما را برای خود می خرم و در جای آن بهشت و نعمات بهشتی را به شما می‎دهم.

حضرت آیت الله  سبحانی یادآور شدند: قرآن اشارات و امثال بسیاری را برای هدایت بندگان به کار می‎گیرند؛ مثل قرآنی غیر از امثال فارسی و عربی است؛ مثل قرآنی تمثیلات و اشارات وکنایه‎ها و تشابهات است.

ایشان گفتند: در مجموع قرآن 55 مثل قرآنی وجود دارد که باید در دروس طلاب نیز درج شود؛ زیرا هم جنبه درسی دارد و هم جنبه تبلیغی؛ طلاب باید امثال قرآنی را به خوبی فرابگیرند و اگر دشمنان و وهابیون و تکفیری‎ها از در قرآن وارد شدند از باب قرآن به آنها پاسخ داد.

معظم له ابراز داشتند: یکی از نعماتی که خداوند به حوزه علمیه داده است، حجت الاسلام اعرافی است که سالهای سال مدیریت حوزوی کرده و مراکز علمی و دانشگاهی دنیا را مشاهده کرده و تجربیات فراوانی دارد که امیدواریم همه آنها را در حوزه پیاده کرده و خواهد کرد.

ایشان گفتند: امروز شهرهای ما از مبلغ و علما خالی است و اگر مشهد و اصفهان را استثنا کنیم، بقیه شهرهای ما دارای فقر علمی و تبلیغی است، ولی افراد بسیاری هستند که سالها در قم حضور دارند که اگر به شهرهای دیگر بروند می‎توانند شکوفایی بسیاری در شهرهای دیگر ایجاد کنند.

معظم له تصریح کردند: مدیریت حوزه باید کاری کنند، طلاب مبلغ با کمال را به شهرهای دیگر بفرستند و البته مشوق‎های لازم نیز برای آنها باید ایجاد شود؛ زیرا اگر ما خلا را پر نکنیم دشمنان وارد شده و خلا را پرخواهند کرد ؛امروز دشمنان برنامه بسیاری برای حضور در شهرهای ما دارند.

ایشان گفتند: شهریه این طلاب باید حفظ شود و جایگاه آنها در شهرها مشخص شود و مراجع نیز شهریه های آنها را تا دو سال پرداخت کنند ت این فضلا در شهرهای مختلف کاملا مستقر شوند.

معظم له یادآورشدند: یکی از شیرینی‎های قرآنی مساله جهاد و کوشش در راه خدا است؛ جهت اصلی جهاد سعی و کوشش است که قتال در راه خدا نیز یکی از بخش‎های جهاد است؛ روزی که ارتش اسلام به ایران وارد شد؛ مامور اسلامی به کشورگشایی اشاره نکرد، بلکه بیان کرد که ما به دنبال آزادسازی مردم آمده‏‎ایم.

حضرت آیت الله  سبحانی خاطرنشان کردند: پیامبر اکرم(ص) 23 سال در جمع مردم حضور داشتند و در مجموع جنگ‎ها 1800 تن کشته شده است، ولی اینکه بیان شده است، اسلام با سیف پیشرفته است، اشتباه است، بلکه اسلام با برهان و منطق و آزادسازی بشر پیشرفت کرد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =