یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ | Oct 25, 2020
"مایکل مولر کاری" مسئول پیگیری آثار باستانی به سرقت رفته

حوزه/"مایکل مولر کاری" مسئول پیگیری آثار باستانی در همایش باستان شناسی که در حرم امام حسین(ع) برگزار شد، گفت: فتوای آیت الله سیستانی آثار باستانی را از ویرانی نجات داد.

به گزارش گروه ترجمه خبرگزاری «حوزه»، "مایکل مولر کاری" مسئول پیگیری آثار باستانی در همایش باستان شناسی که در حرم امام حسین(ع) برگزار شد، گفت: فتوای آیت الله سیستانی آثار باستانی را از ویرانی نجات داد.

وی افزود: فراخوان آیت الله سیستانی برای مبارزه با داعش مانع پیشروی تروریست ها شد و طرح های آنان را در ویرانی آثار  باستانی مقدسات که هزاران سال قدمت دارد، متوقف کرد.

مولر کاری تصریح کرد: این فتوا باید هر ساله از طریق کاسنی که به آثار باستانی اهمیت می دهند نه تنها در عراق بلکه در جهان باید زنده نگه داشته شود؛ چرا که آن آثار باستانی را از ویرانی نجات داد و باید صبغه بین المللی داشته باشد.

وی تصریح کرد: تمامی کشور های جهان باید برای حمایت از آثار باستانی در کنار عراق بایستند و به سازمان های بین المللی و رؤسای کشور های جهان فشار بیاورند تا آثاری که توسط داعش به سرقت رفته و به فروش رسیده را بازگردانند.

این مسئول آلمانی اشاره کرد: ویرانی آثار باستانی و به سرقت بردن آن از سوی تروریست ها به دو دلیل برمی گردد؛ اول اینکه آنان اعتقاد داشتند این آثار مهمی نیست و دوم اینکه به حمایت مالی دست یابند به ویژه که این آثار بسیار ارزشمند هستند.

وی با بیان اینکه قوانین بین المللی حمایت از آثار در اجرای قانون جدّی نبوده و در جرم انگاری تجاوز به آثار باستانی عراقی و اسلامی ضعیف عمل کرده است، تاکید کرد: برخی مافیا برای قاچاق آثار باستانی و فروش آن تلاش می کنند.

مولر کاری تصریح کرد: ما توانستیم تعدادی از آثار را به عراق بازگردانیم و کشور آلمان به هر آثاری که دست یابد، باز خواهد گرداند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8