سه‌شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ | Jun 2, 2020
آیت الله العظمی سیستانی

حوزه/ نماینده آیت الله سیستانی در خطبه نماز جمعه کربلا هشدار بی سابقه ای به دولت عراق داد و دولت و دستگاه های امنیتی را مسئول ریختن خون تظاهرات کنندگان، کشتار و مجروح شدن آنان دانست.

به گزارش گروه ترجمه خبرگزاری «حوزه»، حجت الاسلام و المسلمین شیخ عبد المهدی کربلایی نماینده آیت الله سیستانی در خطبه های نماز جمعه کربلا که در حرم امام حسین (ع) ایراد شد، موضع آیت الله سیستانی در خصوص تظاهرات اخیرا عراق را قرائت کرد.

متن خطبه به شرح زیر است:

تعرض به تظاهرات کنندگان و نیرو های امنیتی محکوم است

آیت الله سیستانی بر محکومیت و مخالفت با تعرض به تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز و تعدادی از نیرو های امنیتی که در تظاهرات هفته گذشته صورت گرفت، تاکید کردند و حوادثی مثل آتش زدن و وارد کردن خسارت به نهاد های دولتی و اموال خصوصی در آن تظاهرات را محکوم کردند.

حضرت آیت الله سیستانی ابراز امیدواری کردند که همگی از پیامد های خطرناک استفاده از خشونت علیه تظاهرات کنندگان آگاه باشند و در هر صورت از آن دوری کنند، امّا آنچه در روز های بعد رخ داد، در واقع تشدید خشونت بی سابقه و هدف قرار دادن تعداد زیادی از تظاهرات کنندگان با سلاح گرم بود و تجاوز های آشکاری علیه برخی از رسانه ها برای جلوگیری از انتقال حوادث میدان تظاهرات صورت گرفت.

این زمانی بود که طرف های رسمی اعلام کردند دستورات سختگیرانه و محکمی برای منع نیرو های امنیتی از تیراندازی به سمت تظاهرات کنندگان صادر کرده اند، امّا هزاران نفر از تظاهرات کنندگان در شهر های بغداد، ناصریه، دیوانیه و غیر آن به طور مستقیم و در برابر دیدگان بسیاری از شاهدان هدف گلوله قرار گرفته و برخی شهادت رسیدند و برخی دیگر مجروح شدند. این حوادث بیانگر قساوت بی پایان و زیر پا گذاشتن تمامی حدود است.

دولت و دستگاه های امنیتی مسئول خون هایی هستند که در تظاهرات روزهای گذشته ریخته شد

دولت و دستگاه های امنیتی مسئول خون هایی هستند که در تظاهرات روزهای گذشته ریخته شد و فرقی بین شهروندان بی گناه و نیرو های امنیتی که مأمور به کنترل تظاهرات بودند، نیست.

زمانی که برخی از عناصر امنیتی اقدام به استفاده از خشونت شدید علیه تظاهرات کنندگان می نمایند، و لو اینکه این اقدام از روی بی نظمی یا عدم پیروی تظاهرات کنندگان از دستورات صادره یا عدم شایستگی و آموزش نیرو ها در تعامل با تظاهرات مردمی باشد؛ اینان مسئول هستند.

در زمانی که عناصر مسلح خارج از قانون در مقابل چشمان نیرو های امنیتی تظاهرات کنندگان را هدف قرار داده و با قناصه آنان را می زدند و با هدف ایجاد رعب و وحشت میان کارکنان رسانه معینی، آن را مورد تعرض و تجاوز قرار دادند؛ دولت مسئول این حوادث است.

دولت مسئول است زمانی که نیرو های امنیتی از شهروندان، نهاد های دولتی و اموال شخصی در برابر تعدادی عناصر نفوذی که نمی خواهند تظاهرات مسالمت آمیز و به دور از خشونت برگزار شود، دفاع نمی کند.

آیت الله سیستانی با خانواده های شهدا و با مجروحین ابراز همدردی کردند

حضرت آیت الله سیستانی به شدت کشتار شهروندان بی گناه و تجاوزات صورت گرفته با انواع و اقسام آن را محکوم می کنند و خانواده های شهدا و با مجروحین و آسیب دیدگان ابراز همدردی می نمایند و با خواسته های مشروع تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز اعلام همبستگی می کنند، همانگونه که در تظاهرات سال های گذشته بیان کردند.

دولت و قوه قضائیه در خصوص تظاهرات تحقیق معتبر انجام دهند

آیت الله سیستانی از دولت و قوه قضائیه خواستند با قدرت در خصوص آنچه در تظاهرات رخ داد، تحقیق معتبری انجام دهند و عناصری که دستور تیراندازی داده اند یا خودشان در تیراندازی علیه تظاهرات کنندگان دست داشته اند را برای افکار عمومی معرفی کنند و در تعقیب، بازداشت و معرفی آنان به دادگاه -با هر گرایش و موقعیتی که دارند- کوتاهی نکنند و باید این کار در مدّت معینی؛ مثلاً دو هفته انجام گیرد، نه اینکه مثل نتایج کمیته های تحقیقی در مسائل قبلی به تأخیر بیافتد.

این موضوع از مهمترین و فوری ترین مسائل وقت حاضر است و نشانگر جدّیت و صداقت آن در جهت برداشتن گام های بلند برای انجام اصلاحات حقیقی است؛ چراکه پیشرفت در هر طرح اصلاحگرانه؛ اعم از مبارزه با فساد مالی و اداری و تحقق عدالت اجتماعی، نیازمند تحکیم امنیت مطابق ساختار های قانونی، عدم تعرض به آزادی عمومی و خصوصی که قانون اساسی وضع کرده و مقابله با کسانی است که تهدید می کنند، می زنند، می ربایند، با قناصه می زنند و می شکند و از تعقیب و مجازات به دور هستند.

آیت الله سیستانی هیچ رابطه خاصی با هیچ کدام از احزاب حاضر در قدرت ندارند

آیت الله سیستانی هیچ مصلحت یا رابطه خاصی با هیچ کدام از احزاب حاضر در قدرت ندارند و تنها طرفدار و جانبدار ملت است و از منافع آن دفاع می کند.

آیت الله سیستانی بر آنچه در آوریل 2006 میلادی به هنگام اولین انتخابات مجلس نمایندگان و تشکیل دولت بیان کرده، تاکید دارند و با هیچ فرد یا حزبی که منافع ملت عراق را به بازی گیرد، نرمش نمی کنند و عملکرد دولت را زیر نظر می گیرند و در صورت ضرورت نقاط ضعف را بیان می کنند و صدای مظلومین و محرومین این ملت با هر گرایش، طایفه و نژادی که باشد، باقی خواهند ماند و لا حول و لا قوة الّا بالله العلی العظیم.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =