پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ | Apr 22, 2021
سید مرتضی کشمیری نماینده آیت الله سیستانی در اروپا

حوزه/ حجت الاسلام و المسلمین کشمیری، بقای شیعه را در شعائر حسینی با دو بخش مجالس عزاداری و زیارت امام حسین (ع) آن و مرجعیت دینی در طول زمان دانست.

به گزارش گروه ترجمه خبرگزاری «حوزه»، حجت الاسلام و المسلمین سید مرتضی کشمیری نماینده حضرت آیت الله سیستانی طی سخنانی در مرکز فرهنگی و اجتماعی الزهراء در شهر "بخارست" رومانی، بقای شیعه را در شعائر حسینی با دو بخش مجالس عزاداری و زیارت امام حسین (ع) آن و مرجعیت دینی در طول زمان دانست.

وی ادامه داد: مجالس عزاداری حسینی در طی عصر های مختلف موجب گسترش اندیشه محمدی شده و ائمه اطهار (ع) نیز بر برپایی آن در تمامی مکان ها و زمان ها تاکید کرده اند.

سید کشمیری افزود: در این مجالس درس هایی از قرآن کریم، سیره حضرت محمد مصطفی (ص) و ائمه اطهار (ع) گفته می شود و این مسئله موجب هدایت و ارشاد بندگان می گردد.

نماینده آیت الله سیستانی با بیان اینکه بخش دوم شعائر حسینی که موجب بقای تشیع می شود، زیارت امام حسین (ع) است، گفت: ائمه اطهار (ع) علی رغم خطراتی که برای زائران وجود داشت، آنان را به زیارت امام حسین (ع) تشویق کرده و با احادیث و دعای خود از زائران حمایت می کردند.

زیارت امام حسین(ع) یکی از ارکان مذهب تشیع است

وی با اشاره به اینکه زیارت امام حسین (ع) بیانگر ابعاد اعتقادی، مبارزه با باطل، ظلم و ستم است، گفت: این زیارت یکی از ارکان مذهب تشیع است و امام حسین (ع) به منزله پیکر اسلام و قرآن است که بنی امیه توانست با شمشیر و سُم اسب ها پیکرش را پاره پاره کند و سر مبارکش را به روی نیزه ها قرار دهد، امّا نتوانست اندیشه، اعتقادات و مبانی امام حسین (ع) را از بین ببرد.

سید مرتضی کشمیری با بیان اینکه در طول تاریخ تلاش های بسیاری برای از میان بردن زیارت امام حسین (ع) انجام شد که از جمله آن ها آب بستن به روی قبر امام حسین (ع)، شخم زدن آن و مبارزه اعتقادی بود، گفت: علی رغم تمام این خطرات مردم به سوی حرم امام حسین (ع) رهسپار می شوند و عشق امام حسین (ع) هر ساله در قلوب مومنین بیشتر می شود.

وی تصریح کرد: متأسفانه رسانه های جهانی و عربی عامدانه این راهپیمایی میلیونی که تعداد آن از حجاج بیت الله الحرام بیشتر است را  نادیده می گیرند.

نماینده آیت الله سیستانی با اشاره به گزارش روزنامه انگلیسی ایندپندت، گفت: این روزنامه در گزارش خود گفته که زیارت از جشنواره "کوم میلا" بزرگتر است؛ چرا که این جشنواره هر سه سال یکبار برگزار می شود، امّا زیارت اربعین هر ساله برگزار می شود و پیام مسالمت آمیز و اصلاحگرانه به همراه دارد.

هیچ رهبری اسلامی در جهان با نفوذ تر از مرجعیت دینی نیست

سید کشمیری در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه مرجعیت دینی رکن دیگری است که تشیع را تا امروز حفظ کرده است، گفت: هیچ رهبری اسلامی در جهان با نفوذ تر از مرجعیت دینی شیعه نیست؛ به گونه ای که امر و نهی آن بیشترین تأثیر را دارد و راز این قدرت به هیبت مقدس آن بر می گردد.

وی افزود: این تقدس در امتداد مقام امام معصوم (ع) است و کسب این تقدس با تسلط به معارف اهل بیت (ع) و تقوا امکان پذیر است، لذا دشمنان دین و مذهب همیشه به دنبال تشکیک در تقدس و پاکی آن بودند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8