یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ | Aug 9, 2020
مجتهده گلگیری

حوزه/ بانو گل‌گیری با تاکید بر اینکه حوزه باید از خودش بیرون بیاید، گفت: ما برای حوزه‌های علمیه باید سمپات‌سازی کنیم و از این طریق هوادار حوزه تربیت کرده و نظام تربیتی غیردولتی غیررسمی را هرچه گسترده تر داشته باشیم تا اگر حتی نظام تربیتی رسمی کم کاری کرد یا گاهی مثل زمان حال نعل وارونه زد غلبه این نظام تربیتی آنها را وادار به تسلیم کند.

بانو گل‌گیری در گفت‌وگو با خبرگزاری حوزه، در رابطه با ضرورت اقدام‌های عملی در رابطه با توسعه فرهنگ حجاب و عفاف اظهار داشت: بند ۸ سیاست های کلی خانواده در مورد روابط اسلامی زن و مرد سخن گفته است و به نظر میرسد که اصلا بحث حجاب زیرمجموعه همین بند است.

استاد درس خارج جامعه الزهرا علیهاالسلام افزود: سیاست‌های کلی خانواده، سیاست‌هایی است که به کل کشور ابلاغ شده و اصلا بحث حجاب با روابط اسلامی زن و مرد کاملا مرتبط است و برای همین در اسلام تشریح و تنظیم شده است که این روابط بر چه پایه‌هایی باشد و حجاب یکی از راهکارهایی است که دین پیشنهاد کرده که روابط زن و مرد اسلامی و سالم باشد.

وی با بیان اینکه ضوابط دیگری هم در قرآن وجود دارد از جمله اینکه ضوابط حتما سالم سازی بشود، تصریح کرد: ما اگر بخواهیم به طور عمیق مسئله روابط اسلامی زن و مرد را بررسی کنیم باید اجزای اصلی روابط سالم زن و مرد را اجرا بکنیم.

مجتهده گل‌گیری خاطرنشان کرد: در این رابطه باید برگردیم به عقب یعنی اینکه مسئله حجاب را بدون اجرای اموری که امروز به آن میگویند پروتکل و قراردادها درنظربگیریم و ببینیم از چه طریقی ما میتوانیم این کار را انجام بدهیم آیا فقط با تذکر این امر عملی میشود یا نمیشود، تذکر هرچند که لازم است و اصلا نباید ترک بشود اما باید ضوابط و اصولی هم داشته باشد.

تذکر با روحیه مهرورزی

وی با تاکید بر اینکه یکی از اصول مهم تذکر تفهمیم این مطلب به مخاطب است که ما از سر دلسوزی و احساس مسئولیت و نه از یک مقام بالا و یک مقام آمر این مطلب را میگوییم، خاطرنشان کرد: باید در تذکر همان روحیه‌ای که پیامبر اکرم و ائمه اطهار و دلسوزان در طول تاریخ اسلامی داشتند را داشته باشیم که امروز هم نمونه هایی از آن مستمر است از جمله رهبر معظم انقلاب و بعضی شخصیت های دیگر که بر حسب مهرورزی تذکر میدهند.

استاد درس خارج جامعه الزهرا علیهاالسلام با بیان اینکه ما باید بدانیم که از کجا وارد شویم که بیشترین تاثیر را بگذاریم، خاطرنشان کرد: نظام تربیتی که باید در کل کشور اجرا بکنیم را باید مد نظر داشته باشیم که شامل دو بخش رسمی و غیر رسمی است.

وی با اشاره به بخش رسمی نظام آموزشی، خاطرنشان کرد: بخش رسمی شامل دستگاه آموزش و پرورش و آموزش عالی است که مدارس، دبستان‌ها، دبیرستان‌ها و دانشگاه‌ها را شامل میشود که یک بخشی از برنامه‌های تربیتی باید از این طریق اعمال بشود.

استفاده از ظرفیت نظام رسمی آموزش

استاد درس خارج جامعه الزهرا علیهاالسلام  افزود: باید ببینیم کتاب‌های درسی ما تا چه حدی ظرفیت دارد و از این طریق مطالبی را آموزش بدهیم. ممکن است فراگیر ما در این مراکز آموزشی متوجه نشود ما چه اهدافی داریم ولی ما با طرحی که میریزیم به اهداف خودمان که پاکسازی و سالم سازی جامعه است، که رعایت مسائل عفاف جامعه است و به دنبالش حجاب خواهد آمد را خواهیم رسید.

مجتهده گل‌گیری با بیان اینکه در کتب درسی به صورت‌های مختلف میتواند این کار انجام بگیرید، تصریح کرد: باید تمام مفاهیم دینی مخصوصا عفاف و حجاب در کل اجزا و ارکان کشور از جمله آموزش و پرورش حل بشود.

وی ادامه داد: بچه‌های ما نباید تصاویری در داخل کتاب‌هایشان ببینید که جهت‌گیری آنها بر خلاف حجاب و عفت باشد یا حتی ارزش‌آفرینی ایجاد نکند، ما همواره باید به روزرسانی بکنیم اصول و پایه های عفاف را شناسایی کنیم راهکارهایش را بیابیم و بعد همواره به فکر بروزرسانی باشیم و با پای جامعه و بچه ها و جوان ها باید حرکت بکنیم.

استاد درس خارج جامعه الزهرا علیهاالسلام با بیان اینکه در آموزش عالی هم به همین ترتیب است، افزود: بخشی از مطالب را میتوانیم در کتب وارد کنیم. اصلا فضاسازی و شکل سازی برای ایجاد عفاف یک مدلی باشد که هر وقت کسی وارد این فضا میشود خودبه خود تحت تاثیر قرار بگیرد بدون اینکه اصلا هیچ گفتاری در میان باشد.

نفوذ به نظام تربیتی غیررسمی

مجتهده گل‌گیری با اشاره به نظام تربیتی غیررسمی هم تصریح کرد: این نظام تربیتی هم دو رکن اصلی دارد، یکی از این رکن ها خانواده و دیگری تمام رسانه ها  چه صداو سیما و چه رسانه های مکتوب هستند.

استاد درس خارج جامعه الزهرا علیهاالسلام  ادامه داد: باید راهکارهایی پیدا کنیم که هم در بخش خانواده که از ارکان نظام تربیتی غیررسمی اند کارهایی را تولید بکنیم و همه فکرمان را به کار ببریم و هم در رسانه هایمان، البته الان بخش مهمی از رسانه های مکتوبمان اصلا در اختیار ما نیستند نه تنها در اختیار ما نیستند بلکه نعل وارونه میزنند و در اختیار دشمنان ما قرار دارند و برای پیاده کردن اهداف دشمنان قلم می زنند.

وی افزود: این ها از دست ما خارج اند و باید با برپایی یک نظام قضایی مقتدر نوبت به آنها هم برسد یعنی قواعد قوانین و ضوابطی تعریف شود. همین حالا یکی از شخصیت های حقوقی و مسئول کشور در مورد روح الله زم حرفی زده است که خوراک تمام رسانه های خارجی و دشمنان ما شده است که این کل نظام را زیر سوال میبرد که یک کسی در یک نظامی از ارکان نظام باشد و این حق را به خودش بدهد و نظام را در این سطح تخریب بکند. ما در نظام رسمی باید برای این مسئله فکری کنیم و قوه قضائیه هم گاهی در این رابطه ورود بکند تا به تدریج این روند اصلاح شود.

لزوم نقش‌آفرینی حوزویان در ذائقه‌سازی

 مجتهده گل‌گیری با بیان اینکه در نظام غیررسمی عبارت از خانواده و رسانه ها جامعه الزهرا(س) و مراکز حوزوی میتوانند کاری بکنند، عنوان کرد: جامعه الزهرا(س) چندین هزار طلبه دارد  که میتواند با آموزش‌هایی  در رابطه با مسئله خانواده، مسئله تربیت فرزند و مسئله فضای مناسب که بدون قول و گفتار در تربیت تاثیر میگذارد کارهایی را بکنیم. باید بنشنیم و فکر بکنیم و در موردکلماتی که امروز رایج است از جمله فرهنگ‌سازی، سلیقه سازی و ذائقه‌سازی و توجیه و تعریف آن نقش آفرینی کنیم.

استاد درس خارج جامعه الزهرا علیهاالسلام  با تاکید بر اینکه باید بررسی کنیم که برای تغییر سبک زندگی باید از کجا شروع کرد، عنوان کرد: اینها راهکار دارد و باید فکر شود و راه های عملی برای آن پیدا کنیم. گاهی در نوع پوشش خانم هاست و گاهی درنوع تفکر و بینش اساتید . باید اساتیدی داشته باشیم که دنیا گرا نباشد و آخرت گرا باشند، اما آخرت گرا نه به این معنا که زاهد باشند که گوشه‌ای بنشینند آخرت گرا به معنای آدم فعال و دارای احساس مسئولیت و آدمی که ظاهر و باطنش فرهنگ اسلام را تجویز میکند. ما باید در همان برنامه های که با اساتید داریم اینها را تجویز بکنیم  که این سرازیر میشود و وارد خانواده و جامعه الزهرا(س) و جاهای دیگر میشود.

لزوم سمپات سازی حوزه‌های علمیه

وی با بیان اینکه راه های مختلفی را میتوانیم طی کنیم که بخشی از آن انجام شده است، تاکید کرد: لازم است این حرکت‌ها را گسترش بدهیم. اول انقلاب واژه ای به معنای سمپات آمد که معنای هوادار بود. کسانی که در مرکز و در حلقه‌های اولیه منافقین نبودند اما در حد یک سمپات از آنها انتظار داشتند. مثلا روزنامه میگرفتن و در خیابان می ایستادند و افکار خودشان را منتشر میکردند. ما برای حوزه‌های علمیه باید سمپات‌سازی کنیم، هوادار حوزه ایجاد کنیم چون همه حوزوی نیستند.

مجتهده گل‌گیری افزود: میتوان در کلاس‌های مختلفی که غیر حوزویان هم حضور دارند بحث‌های معرفتی از جمله آشنایی با زنان و مردان موفق مطرح شود در این مسیر ممکن است خانم هایی که حجاب خوبی ندارند بعد از یکی دو سال که تحت تعالیم ما قرار گرفتند بدون اینکه اصلا اسمی از حوزه باشد اصلاح بشوند و جذب حوزه شوند.

استاد درس خارج جامعه الزهرا علیهاالسلام  ادامه داد:هدف ما تربیت است با عناصر خامی که در اختیار ماست میتوانیم طلبه تربیت کنیم وقتی مدتی با ما رفت و آمد کرد اگر خلق ما خلق اسلامی بود و جنبه جبهه‌گیری نبود انگار طلبه تربیت کرده ایم.

استاد درس خارج جامعه الزهرا علیهاالسلام  با تاکید بر روی اینکه حوزه باید از خودش بیرون بیاید، افزود: باید از خودمان بیرون بیایم این بیرون آمدن هم انواع مختلفی دارد یکی از آنها کانون‌های جذب افراد است که میتواند مثلا در قالب یک کلاس خیاطی باشد و میتواند در حسینیه ها و مساجد صورت بگیرد و حتی الان در شرایط کرونا هم میشود با شرایطی اعمال و اجرایی کرد.

تکثر مراکز تربیتی غیررسمی

وی با اشاره به اینکه اولین همت حوزویان باید در تکثر مراکز تربیتی غیررسمی باشد، خاطرنشان کرد: آنقدر مراکز تربیتی مختلف با اشکال و رویکردهای مختلف باید داشته باشیم. میتوانیم از مساجد، حسینیه‌ها و کانون‌های دینی آغاز کنیم، ممکن است در هر کدام از این کانون‌ها ۵ نفر حضور داشته باشند اما در کشور بسیار میتواند از این تجمع های ۵ نفره تشکیل شود.

استاد درس خارج جامعه الزهرا علیهاالسلام  تاکید کرد:  این روش میتواند از بهترین روشهایی باشد که از این طریق نفوذ فرهنگی و تربیتی داشته باشیم. نظام تربیتی غیردولتی غیررسمی را هرچه گسترده تر داشته باشیم بهتر است. آنقدر آن را گسترده کنیم که غالب شود و حتی اگر نظام تربیتی رسمی کم کاری کند یا نعل وارونه بزند غلبه ما برآنها را هم وادار به تسلیم بکند.

مجتهده گل‌گیری افزود: این رویه باید به شورای عالی انقلاب فرهنگی و از آنجا به مجلس ارائه شده که به صورت نهادینه قانونی بشود. یعنی چیزی که رسمی شده و صحتش اثبات شده است نهادینه قانونی شود.

وی با تاکید براینکه اصل خستگی ناپذیری و ناامید نشدن باید دنبال شود، افزود: امام جمله کلیدی‌ای در این رابطه گفته‌اند که ما مامور انجام وظیفه‌ایم مامور به نتیجه رسیدن نیستیم، اگر ما این بینش را داشته باشیم که باید وظیفه و تکلیف خودمان را بشناسیم که هدفمان رسیدن به نقطه مطلوب نیست اگر به هدفمان رسیدیم که چه بهتر و اگر نرسیدیم مجاهد از دنیا میرویم.

۳۱۳/۶۱ 

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =

نظرات

  • رسول ملکیان اصفهانی IR ۱۳:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۰
    0 0
    احسنت به این نحوه تفکر مرکزرسمی در حوزه علمیه وجود ندارد تا تمام قوانین را رصد کند و ارتباط آن را با دین یعنی اسلام ناب محمدی(ع) که همان مکتب اهل بیت است بسنجد. این سنجش وارزیابی دین وقانون به شورای نگهبان سپرده شده است ولی پرواضح است که کافی نیست وباید حوزه علمیه دریکی از مراکزش واحد و دفتر ویژه ای در این راستا داشته باشد و مرتب قوانین موجود را اریابی و به مسئولین ارائه کند. نمونه موفقش هم بررسی سند پیشرفت ایرانی اسلامی و ارائه آن بود. و این مهم باید درتمام قوانین نظام مقدس جمهوری اسلامی باشد .
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8