سه‌شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ |۱۱ ربیع‌الاول ۱۴۴۵ | Sep 26, 2023
عراق

حوزه/ ابوحسن مثنا گفت: تعداد کل شهدای عراقی در سپاه بدر و سایر گروه ها بیش از ۲ هزار شهید بوده و تعداد مجروحین تنها از سپاه بدر بیش از ۵هزار مجروح بوده است.

 به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری حوزه، جنگ تحمیلی حزب بعث عراق علیه ایران اگر چه به ظاهر جنگ میان دو کشور همسایه بود؛ اما در حقیقت جنگ جهانی محور غربی آمریکایی و برخی از کشورهای مرتجع عربی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران بود.از همان زمان و حتی بعد از پایان جنگ تا امروز همواره سعی نظام سلطه و رسانه های وابسته به آنها بر این بوده که جنگ را بین دو کشور همسایه و دوست جلوه دهند و به لایه های پنهانی آن که مساعدت غربی بر تجهیز نمودن رژیم بعث علیه ایران بود توجه و تمرکزی نشود. حال آنکه در این دوران ملت عراق و بسیاری از رزمندگان عراقی با وجود فشار و مجازات های صدام رئیس حزب بعث به رزمندگان ایرانی پیوسته و تا امروز نیز در کناران برادران ایرانی خود در جبهه های مختلف ایستادگی کردند موضوعی که همچنان در فضای مجازی امروز به ندرت دیده می شود که رزمندگان عراقی نقش مهمی در دفاع مقدس ایران داشتند.

ابوحسن(حامد عبدالحسین) المثنا از جمله رزمندگان مخلص عراقی است که در دوران دفاع مقدس ایران و از سال ۶۳ درکنار رزمندگان ایرانی به مجاهدت علیه نظام بعث و فریبخوردگان آن پرداخته و همچنان در جبهه فرهنگی مقاومت فعال است. وی که از همکاران و دوستان شهید ابو مهدی المهندس است در مرکزی به جمع آوری اسناد شهدای عراقی مشغول است.

مرکز الوثائقی للمقاومة الاسلامیة فی العراق(موسسه اسناد مقاومت اسلامی عراق) در ایران وابسته به مرکز مدیریت اسناد و مدارک حشد الشعبی عراق است، که با حمایت و پشتیبانی و همکاری مستقیم شهید ابو مهدی المهندس به منظور زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدای عراقی راه اندازی شده است.

ابو حسن المثنا در این مرکز در بخش  تحقیق و پژوهش با شهید  ابو مهدی المهندس و همکاران وی همکاری داشته است. این مجاهد عراقی با سابقه که از زمان جنگ تحمیلی حزب بعث علیه ایران در کنار رزمندگان ایرانی با دشمن متجاوز بعثی جنگیده تا کنون در جبهه های نظامی،فرهنگی فعال بوده و از پای نشسته است. برای آشنایی با فعالیت های این مجاهد نستوه و رزمندگان دیگر سپاه بدر که بدون توجه به تبلیغات صدامیان گذشته و امروز کنار برادران ایرانی خود علیه باطل ایستادگی نمودند به گفت و گو پرداختیم.

متن گفت و گو به شرح ذیل است:

حوزه: لطفا درباره اولین حضور خود در دفاع مقدس ایران و به عبارت دیگر مشارکت و همکاری با رزمندگان ایرانی در جنگ تحمیلی نظام بعث علیه ایران توضیح دهید.

پیوستن من به جبهه های دفاع مقدس ایران به  اوایل سال ۶۳ مصادف با عملیات بدر باز می گردد.  که خوشبختانه  در این عملیات موفق به دست گرفتن یکی از خطوط دفاعی  جبهه در منطقه هور الهویزه شدیم. در واقع  ما مسوولیت دفاع از مناطقی را داشتیم که توسط نیروهای خودی در عملیات بدر آزاد شده بودند. بعد ازآن در نیروهای بدر ضمن گردان شهید صدر مشغول به جهاد شدم و در عملیات هایی چون  قدس ۴، نصر۱، عاشورا۴، کربلا ۲و ۵ تا پایان  دفاع مقدس در کنار برادران ایرانی علیه متجاوزان بعثی همکاری داشتم .

پس از پایان جنگ  تحمیلی با سپاه بدر همکاری نمودم و در انتفاضه شعبانیه  مردم عراق در سال  ۱۹۹۱ م با سپاه  بدر همکاری نمودم و تا این لحظه در خطوط جهادی و  فرهنگی مشغول به خدمت گزاری هستم.

بعد از حمله داعش به عراق با وجود علاقه به حضور در جبهه های حق علیه با طل متاسفانه به دلیلی وضعیت جسمانی جانبازی و موج گرفتگی نتوانستم در عرصه نظامی با داعش بجنگم اما در حال حاضر در جبهه فرهنگی فعال هستم.

حوزه: در روزهایی که در کنار رزمندگان ایرانی علیه صدام و صدامیان می جنگیدند روابط بین شما ورزمندگان  ایرانی چگونه بود؟

در آن زمان رابطه برادری بین رزمندگان ایرانی و عراقی در زیر سایه پرچم ولی فقیه و امام خمینی (ره) و در راه انقلاب اسلامی و دفاع از انقلاب بسیار محکم و ایمانی  بود. مجاهدان روحیه بالایی داشتند و در راه انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره) ذوب شدند.

همدلی بین رزمندگان ایرانی و عراقی در جبهه واحد علیه دشمن مشترک

آنها با محبت و ایمان و عمل صالح همراه با صبر متواصل ضد نظام باطل و صدام و همپیمانان  غربی و آمریکایی آنها می جنگیدند و سپاه پاسداران نیز به امر پشتیبانی از مجاهدین عراقی در زمان جنگ می پرداخت و در کل رابطه دوستی و برادری بین رزمندگان ایرانی و عراقی علیه یک دشمن مشترک جریان داشت.

پیوستن خون بیش از ۷هزار شهید و مجروح عراقی به خون رزمندگان ایرانی در دفاع مقدس

حوزه: در حال حاضر آماری از تعداد شهدا و مجروحان عراقی در دفاع مقدس ایران وجود دارد و آیا تاکنون کتاب هایی در این زمینه منتشر شده است؟

تعداد شهدای عراقی  سپاه بدر در دفاع مقدس ایران بیش از هزار شهید بوده و اگر بخواهیم تعداد کل شهدای عراقی در سپاه بدر و سایر گروه ها را بیان کنیم  باید بگوییم بیش از ۲ هزار شهید بوده و تعداد مجروحین تنها از سپاه بدر بیش از ۵هزار مجروح بوده است.

در حال حاضر کتاب هایی در این زمینه  چاپ شده است که از جمله آن کتاب مرجع شهدای بدر در  ۷ جلد است که  در هرجلد ۱۰۰ شهید در آن معرفی شده است  و این کار ادامه دارد، تا تمام شهدای عراقی معرفی شوند. البته  تعدادی بروشور به طور جداگانه و یا کتاب های دیگری مثل شیخ سلام، لقطات  مشرقة و جهاد و عرفان به رشته تحریر در آمده است.

البته کتاب مستقلی برای سپاه بدر چاپ نشده است و به طور پراکنده کتاب هایی هست اما ما سعی داریم در این زمینه کتاب هایی تهیه کنیم اما زمانی طولانی می طلبد تا کتاب یا کتاب های مرجع در این زمینه تالیف شود.

حوزه: شما از نزدیک با شهید ابو مهدی المهندس آشنا بودید و همچنین از رابطه دوستی ایشان با شهید سردار سلیمانی مطلعید لطفا در خصوص نقش این دو شهید عزیز در امنیت منطقه و بویژه کشور عراق توضیح دهید.

بنده از نزدیک  با شهید ابو مهدی المهندس دیدار داشتم و این موسسه که در حال حاضر در آن مشغول فعالیت هستم  با همکاری و پشتیبانی شهید ابو مهدی تاسیس شده است.

شهید ابو مهدی دارای عقل سیاسی و اداری ممتازی بود

طبق برخوردی که با ایشان داشتم شهید ابو مهدی دارای عقل سیاسی و اداری ممتازی بود، همچنین دارای سعه صدر معروف و زبانزدی بود تا آنجا که با مخالفین خود نیز حتی  نشست و برخاست، داشت وآنها را می پذیرفت  وامید به پایه گذاری برای دولت امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف)  را در دل داشت.

شهید المهندس مبارز و مقاوم ضد استکبار جهانی یعنی آمریکا وهمپیمانانش بود و ما را به این کار تشویق می نمودند. بین شهید حاج قاسم سلیمانی  و شهید المهندس تواضع مثال زدنی برقرار بود و می توان به معنای واقعی کلمه آنها را برادر خطاب نمود.

شهید ابومهدی از زمان جوانی اش در عراق در مبارزه با نظام بعثی بود و همچنین در کنار رزمندگان ایرانی در جنگ تحمیلی و در جبهه های مختلف حضور داشت. او  در مقابله با حضور و اشغالگری آمریکایی ها در عراق نقش بسزایی داشت. بعد از نابودی صدام و رژیم بعث از مجاهدان ضد اشغال گری آمریکا  و انگلیس حمایت می کرد و اشغالگران را درعملیات های بسیاری از خود عصبانی کرد .

زمانی که داعش در عراق ظاهر شد با پشتیبانی حاج قاسم و دو ملت ایران و عراق به مبارزه با این تروریست ها پرداختند  و هر دو آنها نقش اساسی در حفظ امنیت عراق از حیث  سیاسی  ،جغرافیایی و اجتماعی عراق و وحدت و یکپارچگی این کشور  ودفاع  از آثار اهل بیت(ع) داشتند. با تلاش این دو مجاهد و دو  فرمانده پاک  و ملت عراق وایران و با برنامه ریزی با محور صهیونیستی مقابله کرده و تروریست های داعش را نابود کردند  و امنیت را در عراق و منطقه محقق کردند. وجود آنها برای آمریکا، آل سعود و صهیونیست ها خطرناک بود از این رو این دو بزرگوار را به شهادت رساندند.

 حوزه: با توجه به تبلیغات گسترده محور سعودی و آمریکایی برای تفرقه افکنی بین دو ملت عراق و ایران در فضای مجازی و حقیقی و رسانه ای که سعی دارد مسبب مصائب عراقی ها را ایران و مسبب جنگ و ویرانی و شهادت و اسارت رزمندگان ایرانی را عراق و عراقی ها معرفی کند چه تلاش هایی برای رویارویی با این جبهه لازم است؟

معرفی دشمن حقیقی مسلمانان اعم از ایرانی و عراقی و نقش حمایت غربی ها و آمریکایی ها از رژیم بعث و آشنا نمودن مردم با حقایق دفاع مقدس و دشمنی های محور سعودی آمریکایی و صهیونیستی  نیازمند  تبلیغات گسترده در تمامی زمینه های فرهنگی  و عرصه فضای مجازی و بر پایه همایشها بازدید ها از برجستگان دو ملت است.

ضرورت آشنایی بیشتر مردم عراق با انقلاب اسلامی و ملت ایران

من پیشنهاد می دهم که مسئولین کشورها بازدیدهایی را بین دو کشور ترتیب دهند تا مردم عراق بیشتر با جمهوری اسلامی ایران آشنا شوند. به طور کلی این دوملت نیاز بیشتری به بیداری فرهنگی دارند تا از توطئه های دشمنان مشترک خود آگاه شوند.

از رسانه شما تشکر می کنم که برای زنده نگه داشتن نام و یاد و خاطره شهدا و ترویج فرهنگ مقاومت این مصاحبه را ترتیب دادید.

گفت و گو از وجیهه سادات حسینی

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =

نظرات

  • IR ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۰
    0 0
    احسنت