دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰ |۱۹ صفر ۱۴۴۳ | Sep 27, 2021
دعا در جمکران

حوزه/ یازدهمین نشست کتاب‌خوان آنلاین با عنوان "وقتی او بیاید" با هدف شناخت معارف مهدوی و اهمیت مسأله انتظار، به شکل مجازی در مسجد مقدس جمکران برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری حوزه، زهرا جوادی دانا، کتابدار کتابخانه شهدای نوبهار قم طی سخنانی در این نشست با معرفی کتاب «انتظار عامیانه، عالمانه و عارفانه» نوشته حجت‌الاسلام‌و المسلمین علیرضا پناهیان ابراز داشت: این کتاب با بررسی مفهوم انتظار، سه رویکرد متفاوت به این مفهوم را موردبررسی قرار می‌دهد و در بخش انتهایی کتاب نیز به‌تناسب مفهوم انتظار با جوان و ویژگی‌های جوانی پرداخته‌شده است.

منصور میگلی، کارشناس امور فرهنگی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر با معرفی کتاب «در فجر ساحل» نوشته محمد حکیمی گفت: این کتاب‌نگارشی روان و شیوا در مباحث مهدویت را دارد و تاکنون ده‌ها مرتبه تجدید چاپ‌شده است.

وی افزود: نویسنده با بهره‌گیری از قلمی شیوا و ادبی، به پژوهش دربارۀ حضرت مهدی (عج) پرداخته و دنیای آینده را ازنظر مذهب شیعه ترسیم نموده است.

مجید شهسواری، خادم مسجد مقدس جمکران نیز با معرفی کتاب «غیبت» اثر مرحوم شیخ طوسی تصریح کرد: این کتاب به غیبت امام زمان (ع) می‌پردازد و از منابع با اهمیت درزمینه شناخت حضرت حجت (عج) و غیبت ایشان است که در آن دیدگاه شیعه درباره امام عصر ارائه‌شده و به شبهات و اشکالاتی که درباره غیبت آن حضرت مطرح بوده، با ادله قرآنی و روایی و عقلی جواب داده‌شده است.

حمیده روحی نامقی، کتابدار روشندل کتابخانه مرکزی استان گلستان با معرفی کتاب «دولت مهدی(ع) سیرت مهدی(ع)» اثر مصطفی دل‌شاد تهرانی اظهار داست: این کتاب با موضوع مهدویت است که به زندگی امام زمان(ع) و غیبت و سیرت آن حضرت پرداخته است.

زینب هادی، خادم مسجد مقدس جمکران نیز با معرفی کتاب «پیشگویی‌هایی از آخرالزمان» نوشته علی‌رضایی ابراز داشت: این اثر به دنبال آن است تا با سبکی نو و از زاویه‌ای جدید و نیز با استناد به منابع موثق فریقین (شیعه و سنی)، به پیشگویی‌های امامان معصوم درباره ظهور مهدی موعود (عج)، وقایع این زمان و یاران آخرالزمانی ایشان بپردازد.

فاطمه بداغ آبادی، کتابدار کتابخانه مرکزی بجنورد از خراسان رضوی و با معرفی کتاب «موعود نامه: فرهنگ الفبایی مهدویت» نوشته مجتبی تونه ای گفت: این اثر به موضوع حضرت مهدی(عج)، غیبت، انتظار، ظهور و دیگر مسائل جانبی مهدویت می‌پردازد. نویسنده با استناد به آیات قرآن و منابع روایی و تاریخی و بر اساس حروف الفبا، به ۷۹۰ موضوع دراین‌باره پرداخته است.

 وی افزود: این مجموعه را می‌ توان فرهنگی جامع و درعین‌حال موجز دانست که در این فرهنگ، موضوعاتی چون آینده جهان در عصر ظهور، اَبدال، اقامتگاه امام مهدی(عج)، توقیعات، رجعت، مهدویت، نشانه‌های ظهور، کارگزاران امام مهدی، زمامداران آخرالزمان و صدها موضوع دیگر مطرح‌شده است، ضمن آن که این کتاب از کامل‌ترین کتاب‌های عرصه مهدویت است و به شکل الفبا از الف شروع‌شده و هر آنچه در مورد ظهور و انتظار هست را می‌توان به‌صورت الفبای آن با بهره‌گیری از ارجاعات منظم شده یافت.

زهرا رضا قلی زاده با معرفی کتاب «۴۱ پرسش و پاسخ درباره حضرت مهدی (عج)» نوشته غلامرضا حیدری ابهری بیان داشت: این کتاب به همت انتشارات قدیانی منتشرشده و دارای چهارفصل «اعتقاد به امام زمان (عج)»، «دوران غیبت»، «ظهور امام زمان (عج)» و «چند پرسش دیگر» است.

گفتنی است: در این نشست که به همت اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم و با همکاری انتشارات کتاب مسجد مقدس جمکران، بانک ملی و محفل ادبی پروین اعتصامی برگزار شد، چهار تن از کتابداران کتابخانه‌های عمومی استان‌های قم، بوشهر، خراسان شمالی و گلستان و دو نفر از خادمان مسجد مقدس جمکران کتاب‌هایی با موضوع مهدویت معرفی کردند.

۳۱۳/۸

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8