سه‌شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ |۱۳ شوال ۱۴۴۵ | Apr 23, 2024
حسن روحانی

حوزه/ رئیس جمهوری اسلامی ایران با بیان این که حوزه مستقل است و زیر پرچم هیچ حزب و جناح سیاسی نخواهد رفت گفت: دین اسلام، مسیر اهل بیت(ع) و تشیع زنده است؛ چون حوزه علمیه قم و اجتهاد زنده است.

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی پیش از ظهر امروز در اجتماع عظیم مردم قم،در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) با اشاره به جایگاه قم و حوزه علمیه در طول تاریخ و در عرصه صیانت از اسلام، تشیع و نهضت اسلامی، اظهارداشت: به صراحت اعلام می‌کنم که دولت به قم و نظریه‌پردازی‌های دینی و فقهی عالمان دین برای رفع مشکلات اقتصادی و سیاسی نیاز داریم.

رئیس جمهور با بیان اینکه بزرگترین افتخارات تاریخی، علمی، دینی و سیاسی ملت ایران از قم و حوزه علمیه قم است، ‌گفت: امام راحل، مقام معظم رهبری تربیت یافته حوزه علمیه قم بودند و مراجع اندیشمندان و محققان برجسته که همواره سر احترام به سمت همه آنها فرود می‌آوریم از تربیت‌یافتگان همین حوزه بودند.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی با تأکید بر اینکه دین اسلام، مسیر اهل بیت(ع) و تشیع، با حوزه زنده است، تأکید کرد: اسلام به عقل، دانش و عقلانیت استوار است چرا که قم زنده است؛ حوزه بزرگ و عظیم قم همواره دربرابر اباحی‌گری، لاابالی‌گری، انتقاد، تفسیر به رأی و جمود ایستاده است و خواهد ایستاد.

تحجر و افراط دین مردم رامی سوزاند

وی تصریح کرد: همه باید بدانند که تحجر و افراط نه تنها دنیای مردم که قبل  از هر چیز دین مردم را از بین می‌برد؛ تبدیل دین جامع و نجات‌‌بخش اسلام به دینی خشک، جامد، خشن و غیر منعطف به آن معناست که به دوام و استمرار و قدرت دین ضربه وارد شود. همه باید بدانند که اسلام دین سمهه و سهله است و در چارچوب طاقت بشر می‌باشد و دین خشونت و برای مشقت مردم نیست.

حجت الاسلام والمسلمین  روحانی گفت: به حوزه علمیه ، مراجع تقلید ، علما و اندیشمندان خود افتخار می‌کنیم؛ چرا که در این حوزه هرگز عقل مطرود نبود و هیچگاه علوم عقلانی در کنار علوم نقلی در انزوا قرار نداشت و امام راحل و بزرگانی چون علامه طباطبایی، شهید مطهری و بهشتی از همین حوزه علمیه برخاسته‌اند.

حوزه علمیه نهاد مستقل بوده و مستقل باقی خواهد ماند

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه حوزه علمیه نهاد مستقل بوده و نهاد مستقل باقی خواهد ماند، تصریح کرد: این حوزه بزرگ مستقل، هرگز زیر پرچم، هیچ سیاست، حزب و جناحی نرفته و نخواهد رفت.

حجت الاسلام والمسلمین  روحانی اضافه کرد: اگر چه قم مرکز و مبدأ نهضت اسلامی و حکومت اسلامی بود و همواره تابع ولایت در دوران امام راحل و سپس در دوران مقام معظم رهبری است، اما همواره به صورت مستقل راه و مسیر را ادامه داده و ادامه خواهد داد.

برای رفع مشکلات اقتصادی و سیاسی نیازمند قم هستیم

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه دولت به قم و نظریه‌پردازی‌های دینی و فقهی عالمان دینی نیاز دارد، تصریح کرد: ما نیاز داریم که همپای دانشگاه و دانشگاهیان از اجتهاد مجتهدان قم بهره ببریم. اگر زمانی اجتهاد قم در زمینه لزوم نهضت و تشکیل حکومت اسلامی متمرکز بود، امروز هم برای رفع مشکلات اقتصادی و سیاسی نیازمند قم هستیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به مردم با تأکید بر اینکه این دولت به تمام وعده‌های که در ۲۴ خرداد پارسال داده وفادار می‌ماند، اظهار داشت: شعار دولت نجات اقتصاد، احیای اخلاق و تعامل سازنده با جهان بوده است و ما به راهمان ادامه خواهیم داد.

رئیس جمهوری خاطر نشان کرد: همه مردم باید بدانند که دولت در طول ۱۸ ماه گذشته در زمینه اقتصادی، به رغم اینکه وارث ویرانی‌های فراوانی بود، توانسته گام‌هایی را با حمایت مردم، مقام معظم رهبری و پشتیبانی مراجع تقلید بردارد که هر منصفی را به تعجب وا می‌دارد.

تخریب در این کشور جایگاهی ندارد

حجت الاسلام والمسلمین  روحانی با تأکید بر اینکه دولت همواره به منتقدان احترام می‌گذارد و به آنها همانند حامیان خود می‌گوییم که از حمایت دولت برخوردار هستید، اظهار داشت: البته همه باید بدانند که تخریب در این کشور جایگاهی ندارد و تخریبگران خانه کهنه خود را ویران می‌کنند.

رئیس جمهوری با اشاره به آمار اقتصادی ۱۸ ماه گذشته واقدامات دولت در کنترل تورم و رشد اقتصادی، اظهار داشت: در این ۱۸ ماه ۷ هزار واحد صنعتی نیمه تمام راه‌اندازی شده و بیش از ۲۰۰ هزار هکتار زیر پوشش سیستم آبیاری مدرن و قطره‌ای رفته است و در زمینه سهولت کسب و کار ۲۲ رتبه نسبت به سال گذشته ارتقاء پیدا کرده‌ایم. همچنین در زمینه گاز روزانه صد میلیون متر مکعب به تولید کشور اضافه شده است. لذا همه باید نسبت به همدیگر قضاوت منصفانه داشته و واقعیت‌ها را برای مردم بازگو کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین  روحانی افزود: در طول یکسال گذشته ظرفیت تولید نفت، روزانه ۲۰۰ هزار بشکه اضافه شده است و البته اگر کار مهمی در این مدت انجام شده است به دستان و همت شما مردم بوده است.

برای ادامه راه و توسعه نیازمند اتحاد و همدلی هستیم

رئیس جمهوری در ادامه مردم، حوزه‌های علمیه و اساتید و علما را خطاب قرار داد و گفت: برای ادامه راه و توسعه نیازمند اتحاد و همدلی بیشتر هستیم. همچنان که صدای نهضت اسلامی و وحدت از قم بلند شد، امروز هم باید صدای برادری، اتحاد، عقلانیت و اعتدال از قم و حوزه علمیه قم به گوش همه دنیا برسد.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات دولت در زمینه سیاست خارجی اشاره کرد و گفت: در عرصه سیاست خارجی گام‌های مهمی در رابطه با جهان، بویژه با همسایگان برداشته شده است و مسیر حل و فصل معضلات از جمله پرونده هسته‌ای را با اقتدار و بدون توجه به حاشیه‌سازی عده‌ای، ادامه داده و تا رسیدن به نتیجه نهایی ادامه خواهیم داد.

رئیس جمهوری خاطر نشان کرد: سال گذشته در زمینه هسته‌ای گام مهمی برداشته شد که در سایه آن توافق موقت بخشی از تحریم‌ها برداشته شد.

با منطق و استدلال، مذاکرات را ادامه می‌دهیم

حجت الاسلام والمسلمین روحانی با تأکید بر اینکه تحریم ظلم به مردم و توسعه حق مسلم ملت ایران است، تصریح کرد: با منطق و استدلال، مذاکرات را ادامه می‌دهیم، اما طرف مذاکره باید بداند که ملت ایران هرگز از مسیر توسعه علمی خود دست بر نخواهد داشت و راه توسعه علمی را ادامه خواهد داد.

رئیس جمهوری تصریح کرد: طرف مذاکره همچنین باید بداند که پایان این مذاکرات و نتیجه این توافق برداشته شدن همه تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی باشد.

تحمیل، تحقیر و ادامه تحریم را نمی پذیریم

حجت الاسلام والمسلمین روحانی اضافه کرد: از روز اول و در سازمان ملل اعلام کردم که تحریم ضد حقوق بشر است و این موضوع دیروز در ژنو و در کمیسیون حقوق بشر مورد تأیید قرار گرفت. بنابراین ما در دنیا منزوی نیستیم و راه خود را ادامه خواهیم داد و در مذاکرات تحمیل، تحقیر و ادامه تحریم را نمی پذیریم.

رئیس جمهوری تصریح کرد: دولت همانند همه روزهای تاریخ انقلاب، حمایت مردم مخصوصاً حمایت مردم قم و حوزه علمیه و مراجع تقلید را طلب می کند و معتقدیم که می توانیم دست به دست هم از پیچ و خم ها عبور کنیم.

30پروژه برای آبادانی قم

حجت الاسلام والمسلمین روحانی در بخش دیگری از سخنان خود اقدامات دولت برای پیشرفت و توسعه استان قم را مورد اشاره قرار داد و گفت: برای استان قم و در جریان این سفر ۳۰ پروژه مهم با اعتبار ۳۷۹ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که همه این پروژه ها در سال ۹۴ و ۹۵ اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

رئیس جمهور راه آهن دو خطه برقی سریع السیر تهران – قم – اصفهان با اعتبار ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار، توسعه صحن شرقی حرم مطهر و اتمام نهایی آن در سال های ۹۴ و ۹۵، آزادراه ۶ بانده قم – گرمسار که در جریان این سفر افتتاح خواهد شد و نیز رساندن آب از سد مخزنی کوچری تا پایان فروردین آینده به قم، توسعه تصفیه‌خانه قم به عنوان پیشرفته ترین تصفیه‌خانه کشور و احداث بیمارستان مجهز هزار تختخوابی و نیز تسهیلاتی برای توسعه کشاورزی و سرمایه گذاری های صنعتی و احداث و تکمیل مجتمع فرهنگی قم را از جمله پروژه ها وطرح های مهم دولت به منظور پیشرفت و آبادانی استان قم مورد اشاره قرار داد که همه این طرح ها طی سال های ۹۴ و ۹۵ به بهره برداری کامل خواهد رسید.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی افزود: دولت خود را برای خدمت به قم و توسعه این استان با هدف برخورداری مردم استان از زندگی راحت و فراهم کردن شرایط مناسبی برای زائران حرم مطهر حضرت معصومه(س) متعهد می داند.

رییس جمهوری در ابتدای سخنان خود قم را شهر اجتهاد، ایثار و فداکاری توصیف کرد و گفت: اساس این شهر بر مبنای عشق به خاندان رسالت و علم و معرفت بنیانگذاری شده است.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی گفت: مردم قم هیچگاه اسلام، امام، حوزه و روحانیت را تنها نگذاشتند و همواره در صف اول نهضت اسلامی امام راحل قرار داشتند.

رئیس جمهوری با اشاره به خاطرات خود از زمان حضور در حوزه علمیه قم و حوادث ۱۵ خرداد ۱۳۴۲، اظهار داشت: وقتی خبر دستگیری امام راحل به مردم قم رسید ساعت ۸ صبح صحن حرم مطهر مالامال از جمعیت بود و زنان قم حضور چشمگیر و تأثیرگذاری در این جریان داشتند و می توان گفت که جرقه قیام ۱۵ خرداد با بانوان قم شروع شد.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی گفت: مردم قم در همه صحنه ها امام راحل، انقلاب اسلامی و نهضت را تنها نگذاشتند و در دوران دفاع مقدس نیز، شهیدان و سرداران بزرگواری را تقدیم کردند.

قم نماد حیات دینی است

رئیس جمهوری تصریح کرد: قم برای دولت و مردم ایران تنها یک شهر نیست، بلکه نماد حیات دینی است و پناهگاه فکری و معنوی برای ملت ایران و سایر مسلمانان محسوب می شود.

خوش ترین ایام زندگی رئیس جمهور

حجت الاسلام والمسلمین روحانی با بیان اینکه افتخار ما فرزندی حوزه مقدسه علمیه قم است، گفت: قم وطن دوم روحانی است و به عنوان فرزند حوزه خوش ترین ایام زندگی‌ام ده سالی بود که در این شهر گذراندم.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha