یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ |۹ ذیحجهٔ ۱۴۴۵ | Jun 16, 2024
آیت‌الله سبحانی

حوزه/ قرآن کتاب دستورالعمل است که فقه ما در تمام قلمروها از آن بهره مند است و قوانین فردی و اجتماعی آن آنچنان محکم و استوار است که با تمام تمدن ها سازگار می باشد، زیرا اساس قوانین آن را فطرت تشکیل می دهد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» در تبریز، آیت الله العظمی جعفر سبحانی، در پیامی به مراسم اختتامیه سی و هفتمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم، در تبریز، تصریح کردند: قرآن آفتابی است که غروب ندارد، پیامبران الهی برای هدایت  انسان ها به سوی خدا برانگیخته شده اند تا او را از  اسارت سنگ و گل رهانیده و به  سوی عالم بالا متوجه سازند.

در این پیام آمده است: تمام پیامبران با دلایل گوناگون مبعوث شده و هر کدام به مناسبت فن رایج آن زمان دست به اعجاز زده و تحدی نموده اند. حضرت موسی با عصا، حضرت مسیح با شفا دادن بیماران، پیوند خود را با عالم بالا به ثبوت رسانده اند، زیرا تقاضای آن زمان این بود که رهبران آسمانی با چنین معجزه هایی وارد میدان شوند و دیگران را برای مبارزه دعوت کنند.

دانشمندان می گویند چون در عصر رسول خدا(ص) فن خطابه و ایراد سخنان فصیح و بلیغ، فن رایج آن زمان بود، از این جهت پیامبر(ص) به وسیله قرآن تحدی نمود و جهانیان را برای معارضه با آن دعوت کرد و تاکنون بشر با تمام امکانات نتوانسته است، سوره ای مانند سوره های قرآن بیاورد، ولی در این مورد، برخی از دانشمندان نظر برتر و بالاتری دارند و تحدی پیامبر(ص) را با قرآن از راهی دیگر توجیه می کنند و آن اینکه آیین اسلام آیینی جاودان است و آیین جاودان معجزه جاودان لازم دارد که در تمام اعصار به سان آفتاب بدرخشد و برای آن غروبی نباشد و یک چنین آرمانی که تا روز قیامت برای بشر باقی  بماند امکان پذیر نیست ولذا یکی  از اوصاف قرآن "هدی للعالمین" است. هدایت گری جاودان از طریق کتاب مکتوب انجام می پذیرد و دیگر معجزه ها در زمان محدود می درخشند و فراموش می شوند.

مزایای قرآن:

  1. قرآن کتاب معارف و اصول عقاید است که پیوسته مسلمانان تمام معارف عقلی را از آن اخذ می کنند.
  2. قرآن کتاب دستورالعمل است که فقه ما در تمام قلمروها از آن بهره مند می شود و قوانین فردی و اجتماعی آن آنچنان محکم و استوار است که با تمام تمدن ها سازگار می باشد، زیرا اساس قوانین آن را فطرت تشکیل می دهد.
  3. قرآن، حاکم و داورآگاه در مسائلی است که امت های پیشین در آن اختلاف دارند. امروزه پیروان عهدین در مسایل بیشماری با یکدیگر بحث و جدال دارند و اگر علاقه مند هستند در این مورد به حقیقت برسند، به خود قرآن مراجعه کنند و قرآن در آن موارد، داوری قطعی دارد چنانکه می فرماید: إِنَّ هَذَا الْقُرْآنَ يَقُصُّ عَلَى بَنِي إِسْرَائِيلَ أَكْثَرَ الَّذِي هُمْ فِيهِ يَخْتَلِفُونَ (نمل آیه 76)اگر بناست تورات محرف به صورت تورات صحیح و انجیل دست خورده به صورت انجیل واقعی درآید باید معارف و قصص انبیا را طبق قرآن تنظیم کنند.
  4. قرآن کتابی است که چهارده قرن قبل از یک رشته حقایق فلکی و زمینی گزارش داده که بشر امروز براثر ابزار و ادوات به آن حقایق رسیده است، آیا در این آیه شریفه می اندیشید که می فرماید " وَمِن كُلِّ شَيْءٍ خَلَقْنَا زَوْجَيْنِ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُون(سوره الذاریات(49)."

آیا یک انسان درس نخوانده و مکتب نرفته چگونه از زوجیت هر موجود مادی گزارش می دهد، جز این است که در مکتب وحی درس خوانده است. این بخشی از مزایای قرآن  است که به عنوان نمونه یادآوری شد.

اینجانب این مسابقات قرآنی را که در مهد علم و دانش و ولایت مدار شهرستان تبریز برگزار می شود و اداره کل اوقاف و امور خیریه استان آذربایجان شرقی میزبان آن می باشد،تبریک گفته و از خداوند متعال برای همگان توفیق بهره گیری از قرآن را خواهانم.

 اما قرآن، تنها لفظ و صوت و بیان نیست، قرآن باید از نظر مفاهیم، جزء روح و روان ما بشود و به قول گوینده" عروس حضرت قربان نقاب آنگه براندازد      که دارالملک ایمان را مجرد بیند از غوغا".

 

 

 

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha