شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ |۱۰ شعبان ۱۴۴۱ | Apr 4, 2020
محسن غرویان

حوزه/ در واقع کارگزاران حکومت و مدیران از صدر تا ذیل زمانی در راستای اسلام و اخلاق نبوی حرکت می کنند که معیار و موازین اخلاقی در کردار آنها متبلور باشد.

حجت الاسلام و المسلمین محسن غرویان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری «حوزه»، ضمن تبریک فرارسیدن عید سعید مبعث به همه مسلمین و شیعیان به ویژه مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید ابراز داشت: عید مبعث حقیقتاً نقطه عطفی در تاریخ بشریت در مسیر آغاز رستگاری اوست و خداوند متعال با عنایت ویژه خود بهترین انسان که رحمت للعالمین است را به پیامبری، راهنمایی و هدایت بشریت برگزید.

وی افزود: در واقع بعثت نشانه مهر و محبت خاص پروردگار متعال به بندگان خود بوده و این عید که مظهر بارش رحمت بی حد خداوند است را باید جشن گرفت.

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی ، عشق محمد بس است و آل محمد

استاد حوزه و دانشگاه همچنین با تاکید بر این که زندگانی حضرت رسول (ص) برای همه بشریت خصوصا مسلمین و شیعیان ، مایه برکات ، هدایت، سرتاسر نورانیت است، خاطرنشان کرد: اگر کسی واقعاً در این دنیا به دنبال سعادت حقیقی است، راهش تنها در اطاعت از سیره و گفتار حضرت محمد(ص) و آل محمد(ص) است، کما این که سعدی در شعری زیبا به درستی سرود که سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی ، عشق محمد بس است و آل محمد.

وی به کتاب شریف "سنن النبی" اثر ارزنده علامه طباطبایی اشاره کرد و گفت: علامه در این کتاب به نکات بسیار مهم و کاربردی درباره سیره نبوی اشاره می کند، بنابراین  ضروری است که همه مردم به ویژه مسئولان نظام و دولتمردان حتما این کتاب را مطالعه کرده و از آن بهره مند شوند؛ به ویژه بخش هایی از کتاب که مرتبط با بحث شیوه ها و آداب بوده به آداب مدیریت و مردم داری می پردازد و نیز بخش هایی که ناظر به تواضع، فروتنی و آداب معاشرت پیامبر اکرم(ص) است که همه این ها برای تک تک ما به ویژه مدیران کشور بسیار آموزنده و رهنماست.

وی با اشاره به این که اخلاق، هدف اصلی بعثت انبیاست، بیان داشت: خاتم الانبیا (ص) نیز در این باره می فرمایند: « انما بعثت لاتمم مکارم الاخلاق»؛ در اینجا « انما» ادات حصر است، یعنی ایشان فقط و فقط به خاطر ترویج اخلاق و تکمیل مباحث اخلاقی مبعوث شده اند.

حجت الاسلام و المسلمین غرویان خاطرنشان کرد: با عنایت به این مساله که ما در نظام دینی زندگی می کنیم و قرارمان این است که به سمت حکومت مدنی - به معنی مدینه النبی - حرکت کنیم، لذا باید اخلاق را در همه ساحت ها به خصوص در مدیریت اجتماع ، حکومت و سیاست وجهه اول قرار دهیم.

وی یادآور شد: در واقع کارگزاران حکومت و مدیران از صدر تا ذیل زمانی در راستای اسلام و اخلاق نبوی حرکت می کنند که معیار و موازین اخلاقی در کردار آنها متبلور باشد.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی(ص) به مساله تربیت از نگاه قرآن اشاره کرد و گفت: بی شک از و كارآمدترين شيوه هاي تربيتي قرآن كريم، ارائه الگوهاي شايسته و تأكيد بر پيروي از ايشان است که قطعا برجسته ترين ، جامع ترين اين الگوها از گذشتگان و آيندگان وجود مبارك رسول الله (ص) است كه مظهر خلق عظيم است .

وی اضافه کرد: به همین خاطر است که پروردگار متعال پيامبر خود را به عظمت اخلاقي مي ستايد ، آن جا که در سوره قلم می فرماید: « و انك لعلي خلق عظيم».

وی ابراز داشت: بنابر تصریح الهی چنين وجود نازنینی، برخوردار از « خلق عظيم » و جامع همة كمالات در حد اعلا از سوي خداوند به عنوان الگوي شايسته و اسوه حسنة مؤمنان راستين معرفي گرديده است.

این محقق و پژوهشگر حوزوی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به گوشه ای از اخلاق والای نبوی (ص) در عرصه زندگی اجتماعی و حکومت داری اشاره کرد و افزود: رسول خدا(ص) از همه مردم بخشنده تر و از همه در معاشرت اجتماعی، بزرگوارتر بود و با کرامت برخورد می کرد، تا آنجا که در حدیثی از امام علی(ع) داریم که ایشان فرمود: " پیامبر(ص)عذرخواهى افراد را، به راحتی قبول مى كرد."

وی ، صبورى و تحمّل بالای پیامبر اکرم(ص) در برابر ناملایمات را مورد توجه قرار داد و گفت: اساساً در مديريت اجتماعى و اخلاق معاشرت، صبر بر جفاها و تندى ها و صبورى در برابر ناملايمات، حرف هاى نادرست و نسنجیده ديگران، از جمله عوامل اصلی موفقیت است و حضرت رسول(ص)اين خصلت ها را در اوج خود دارا بود.

وی همچنین به ذکر داستان کوتاهی در همین رابطه پرداخت و ادامه داد: روزى يك عرب باديه نشين سراغ پيامبر(ص) آمد و در برخورد، به شدّت رداى آن بزرگوار راكشيد، تا آنجا كه حاشيه ردا، بر گردن نازنین پیامبر(ص) خط انداخت و اثر ناگواری بر جای گذاشت، در همان وضعیت رو به پيامبر(ص) کرد و گفت : يا محمّد! از آن اموال خدا كه در اختيار توست، دستور بده كه به من بدهند! حضرت به او توجّهى كرد، لبخندى زد و دستور داد كه چيزى به او دهند.

حجت الاسلام و المسلمین غرویان در خاتمه اظهار داشت:جالب این است که اين صبورى و بردباری، به خصوص نسبت به غريبان و ناآشنايان و تازه واردين بيشتر بود، چرا كه آنان بيشتر مى بايست جذب خلق و خوى والاى رسول الله(ص) و مجذوب آيين آسمانى اسلام مى شدند. در واقع آنان كه مقام معنوى و عظمت آن حضرت را نمى دانستند، در سخن گفتن، چيز خواستن، برخورد كردن، گاهى گستاخانه و بى ادبانه رفتار مى كردند، امّا رفتار والا و حسن خلق نبوى باعث می شد که بیش از پیش شيفته مكارم اخلاقی حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی(ص) شوند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =