یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹ |۱۱ شعبان ۱۴۴۱ | Apr 5, 2020
مبلغی

حوزه / وضعیتی که امروز در برخی کشورها حاکم بوده و مذاهب در برابر هم ایستاده اند آخرین نفس هایی است که تعصب مذهبی می کشد و در آینده از بین خواهند رفت.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری «حوزه»، حجت الاسلام والمسلمین احمد مبلغی در همایش مهدویت و موعود گرایی در ادیان الهی در شهر رم خاطرنشان کرد: جامعه بشری هر چه جلوتر می رود ادیان الهی به هم نزدیک تر می شوند و خداوند را به عنوان مشترک خود در جهان بیشتر مطرح می کنند و گرایش انسان ها به اخلاق، علم پذیری و بناء زندگی خود بر علم، قدرت دستیابی به معلومات و اطلاعات و رفع همه زمینه های ناآگاهی نیز بیشتر خواهد شد.

وی ادامه داد: وضعیتی که امروز در برخی کشورها حاکم بوده و مذاهب در برابر هم ایستاده اند آخرین نفس هایی است که تعصب مذهبی می کشد و در آینده از بین خواهند رفت.

استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: جامعه بشری روزی به نقطه ای خواهد رسید که دیگر خداوند برای آنها غایب نیست و ادیان بر سر خدا جنگ نمی کنند، اخلاق بر کل بشر حکمفرما و استعدادهای بشریت برای یک نظم واحد به کمال می رسد، چنین مرحله ای را مرحله به کمال رسیدن استعداد بشر باید نامید و در آن هنگام است که وضعیت موعود رخ خواهد داد.

وی گفت: در آخر الزمان دو دین بزرگ اسلام و مسیحیت به همگرایی بیشتر روی خواهند آورد.

 در ادبیات دینی اسلام، حضرت مهدی موعود با عیسی مسیح هر دو با هم ظهور می کنند و آنگاه یک وضعیت موعود و مطلوب در بشریت شکل می گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی گفت : این وضعیت یک انقلاب بی زمینه و بدون پشتوانه تاریخی نیست، نتیجه روند استکمالی بشر است.

وی با طرح این پرسش که آیا موعود گرایان روزی در برابر هم خواهند ایستاد یا مانند نهرهای متعدد یک رود واحد را شکل می دهند؟ پاسخ داد: موعود گرایی چون نگاه خود را به وضعیت های نهایی و تکاملی دوخته است، آینده آن به رغم اختلاف های فکری اساسی بین موعود گرایان در جهت تقابل با هم قرار نمی گیرند و در مسیر نوعی انسجام کلان به پیش می روند.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس گفت: موعوگرایی اسلام ومسیحت هر چه زمان جلوتر می رود قابلیت آن را دارند که به رغم اختلاف در تعریف وضعیت مطلوب و موعود به نوعی از همگرایی کلان برسند، بنابراین ما به وضعیت تحرک رو به پیش بشر نگاه خوشبینانه داریم و باید بر تلاش خود برای اصلاح جامعه بشری بیفزاییم، شاخص های درست حرکت کردن انسان ها و ادیان این است که ازخداوند، اخلاق و معنویت بیشتر سخن بگویند.

وی در پاسخ به این سوال که " اگر این تحولات با حرکت بشر به جلو تحقق می پذیرد چرا ما در موراد بسیار به ستم ها و ظلم ها برمی خوریم و یا جنگ اعتقادی را مشاهده می کنیم؟، گفت: حرکت اساسی جهان به سمت تکامل هایی مانند خدامحوری، علم پذیری، اخلاق پذیری و انفجار اطلاعات است ولی چون ما در نیمه راه هستیم بشر گاهی از انفجار اطلاعات سو استفاده می کند و گاهی بلوغ کامل را برای ایجاد اخلاق هنوز در خود پدید نیاورده است بنابراین آسیب هایی که داریم مربوط به نیمه راه بودن است.

وی ادامه داد: ما هزنیه بودن در نیمه راه را تحمل می کنیم ولی روند حاکم بر حرکت رو به جلو بشر، روند استکمالی است.

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی خاطرنشان کرد: محورهای تکاملی یاد شده بشر را به سوی نظم یافتگی خاص و واحدی به پیش می برد، همه ما در نیمه راه هستیم می توانیم نشانه هر یک از این تحولات را ببینیم.

وی همچنین با ارائه  مقاله ای در این کنفرانس بیان داشت: تفکر موعود گرایی نوید وقوع "همگرایی جهانی" ( همگرایی دارای ماهیت جهانی شده) میان ادیان را می دهد. این از آن جهت است که ادیان، متضمن موعود گرایی هستند و هر چه به آخر الزمان نزدیک می شویم جوهره موعود گرایی ادیان (یا دست کم برخی از ادیان مثل مسیحیت و اسلام) به یکدیگر نزدیک تر می شود و نوعی "هم احساسی" و "همگرایی" را میانشان بر می انگیزد.

وی درتفاوت موعودگرایی مسیحبت و موعودگرایی اسلام گفت: موعودگرایی مسیحیت دو تفسیر دارد،  در تفسیر اول موعودگرایی مسیحیت بیش از آن که به اصلاح نظر دارد، به نتیجه آن یعنی خلاص معطوف است و بیش از ان که به اصلاح اجتماعی نظر دارد به اصلاح فردی ناظر است. این تفسیر از موعود گرایی مسیحیت با تمرکز مسیحیت بر ارزش های رهایی روح (خلاص روح) هماهنگ است.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی بیان داشت: تفسیر دوم موعود گرایی مسیحیت به "تحقق ایمان و عمل به خوبی" نظر دارد. این نگاه گر چه متضمن تحقق اصلاح است ولی بیش از آن که به اصلاح اجتماعی ناظر باشد به اصلاح افراد در جامعه نظر دارد .

وی گفت: موعودگرایی در اسلام اصلاح اجتماعی است. ارتباط آن با اصلاح فردی یا آن جهت است که اصلاج اجتماعی لاجرم زمینه ساز اصلاح های فردی خواهد شد یا از ان جهت است که راه اصلاح اجتماعی از اصلاح های فردی می گذرد. اين بر اساس آيه شريفه {ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم} (سو ه رعد آیه 11) تفسير مي گردد یا ارتباطی طرفینی دارند؛ یعنی هر چند "تغییرات اجتماعی عدل محور" از تحقق عدل در افراد یا مجموعه ای از افراد رخ می دهد (کان اول عدله نفی الهوی عن نفسه) ولی وقتی ساختارهای اجتماعی بر مبنای عدل شکل گرفت اصلاح افراد به صورت کلان و پویا امکان پذیر و محقق خواهد شد.

وی گفت: به هر حال اسلام سخن از وضعیتی به عنوان وضعیت موعود به میان آورده که در آن جهان از عدل پر خواهد شد.

 رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی گفت: موعود گرایی به رغم آنکه در هر دین تعریف و نگاه ویژه ای به خود اختصاص داده است، متضمن نوعی "کلان ستیزی در قبال فساد" است و طبعا این نقطه مشترک، جبهه معنویت خواهان را به تدریج تشکیل می دهد و این جبهه رفته رفته خود به "هم احساسی" و همگرایی منتهی خواهد شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =