جمعه ۸ مهر ۱۴۰۱ |۴ ربیع‌الاول ۱۴۴۴ | Sep 30, 2022
آیت الله العظمی نوری همدانی

حوزه: حضرت آیت الله نوری همدانی گفتند: در گذشته هرچه درباره ربا گفتیم، اثر نکرد و برای ما ننگ است که در جمهور اسلامی بانک ها به این سمت حرکت کنند.

به گزارش خبر گزاری «حوزه»، حضرت آیت الله نوری همدانی پیش از ظهر امروز در دیدار با آقایان میر محمدی، رجایی و حجت اسلام بحرینی نمایندگان مردم گلپایگان و مشهد در مجلس شورای اسلامی، اظهار داشتند: اول باید نظریه های اسلامی را اخذ کنیم، بعد برای آن فکری کرد، نه این که اول نظریه را مطرح نموده، بعد به دنبال اسلامی بودن آن برویم.  

این مرجع تقلید افزودند: وقتی قانون بانک های ما از فرهنگ اروپا آمده باشد، باید فرهنگ سازی نموده و چون نوعا مردم با بانک ها سرو کار دارند، ‌باید بررسی نمود که اسلام در خصوص بانک و بانکداری چه مبانی دارد .

معظم له بیان داشتند: علت اینکه باید از روش های بانکداری غربی فاصله بگیریم،‌این امر هست که بانک های اروپایی  از طریق  قرض دادن به مردم  و  نظام سرمایه داری اداره می شوند و مسائل شرعی و دینی و اخلاقی را  نمی دانند، چه رسد به اینکه بخواهند به حرام و حلال آن هم فکر کنند.

 ایشان افزودند:  اگر وام در ضمن عقد شرط  شود، ربا نیست، اما از این سوء استفاده کردند و برای آن زمان درست کردند، این مسئله ربا را تقویت می کند و حرام است، الان تاخیر در ادای دین حرام به همین دلیل است.

حضرت آیت الله نوری همدانی  گفتند: چون ربا از مباحث بسیار فساد انگیز است،‌لذا باید اقدامی کرد و  راه کاری ارائه داد تا ربا پیش نیاید.

 معظم له بیان داشتند: ما در گذشته هرچه  درباره ربا گفتیم اثر نکرد و برای ما ننگ است که در جمهوری اسلامی بانک ها به این سمت حرکت کنند.

 ایشان افزودند: راه کار اول و دوم رهن، مانند طلا و جواهرات و بعد ضامن است، بنابراین با این روش می توان مشکل را برطرف کرد.

حضرت آیت الله نوری همدانی اظهار داشتند: اگر پول های که در بانک است در راه اقتصاد، صنعت و زراعت کشور هزینه شود، خیلی از مشکلات برطرف می شود.

این مرجع تقلید با بیان این که در این راه باید برنامه ریزی کرد گفتند: علما حاضرند برای رفع این مشکل وارد میدان شده و با بانک ها صحبت کنند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =