دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ | Jun 1, 2020
کد خبر: 380208
۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۷
نشست علمی تخصصی "نیاز شناسی حوزه مهدویت"

حوزه/ نشست علمی تخصصی "نیازشناسی حوزه مهدویت" به همت انجمن کلام اسلامی حوزه و با همکاری بنیاد فرهنگی امامت، انجمن مهدویت حوزه شامگاه چهارشنبه در سالن همایش های تخصصی بنیاد برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، در ابتدای این نشست حجت الاسلام مرتضی داودپور، پژوهشگر جامعة المصطفی العالمیه تبیین ضرورت انجام طرح نیاز شناسی مهدویت اظهار داشت: تعیین خط  مشی های پژوهشی صحیح و واقعی مهدویت در عرصه  ی بین  المللی و ترفندهای خاص جنگ نرم دشمنان برای تحریف مهدویت وسوء استفاده   های دشمنان تشیع از فقر فرهنگی و وجود مدعیان دروغین از سوی دیگر، ضرورت نیازسنجی پژوهشی  های مهدویت را دو چندان کرده است.

وی با استناد به سخنان مقام معظم  رهبری حفظه الله تعالی گفت: سخن مقام معظم  رهبری خطاب به پژوهشگران مهدوي، بيانگر اهمیت اين مطلب است كه فرمود: «بگرديم دنبال خلأها، دنبال آنچه كه نياز به آن هست، اين ها را پیدا كنيم. هر كسى ذوقى دارد، استعدادى دارد، توانایى‌هايى دارد، ظرفيتى دارد، از اين ظرفيت استفاده بشود براى اينكه كار انجام بگيرد... ما بيشتر از ديگران اولى‌ هستيم به اينكه به اين مسأله بپردازیم؛ كارهاى علمى و دقیق و متقن روى اين مسأله انجام بگيرد...».

این پژوهشگر شناسایی نیازهای پژوهشی مهدویت جامعة المصطفی(ص) العالمیة و اولویت  یابی نیازها را از اهداف این طرح عنوان کرد و در تبیین آن اظهار داشت: گونه  شناسی مخاطبان، شناسایی انتظارات، مشکلات و آسیب  های شناسایی نقاط ضعف وقوت، شناسایی انتظارات مخاطبان، تعیین راهبردهای پژوهشی، شناسایی تهدیدها و فرصت  هاي بین  المللی، شناخت اهداف، استراتژی و برنامه  های مؤسسات و مراكز مختلف، در راستای شناسایی ظرفیت  های پژوهشی مهدوي از جمله اهداف می باشد.

حجت الاسلام داود پور در ادامه این جلسه در تبیین مفهوم نيازسنجی گفت:  کلمه «نياز» به معنای تحليل شكاف يا فاصله وضع موجود با وضع مطلوب است. بنابراین نیاز سنجی از شناسایی فاصله میان آنچه هست و آنچه باید باشد و درجه‌ بندی آن‌ها به ترتیب اولویت و نیز  انتخاب نیازهایی که باید کاهش یافته و حذف شود اطلاق می شود.

وی اظهار داشت: نیاز سنجی پژوهشی مهدویت، فرآیندی جهت شناسایی نیازهای پژوهشی مهدویت و تعیین اولویت در بین پروژه‌های مختلف تحقیقاتی است تا از این رهگذر، مبنای قابل دفاعی برای تخصیص مؤثر منابع و تعیین خط‌ مشی  های آینده  نگرانه جامعة المصطفی(ص) العالمیة در قلمرو مهدویت، تبیین گردد.

 

این محقق حوزوی تشكيل كميته، تعيين اهداف استراتژيك برنامه، انتخاب رويكرد اولويت يابي، مطالعات جهت یابی، مطالعه اولويت يابي، مطالعه امكان سنجي را از مراحل شش گانه انجام  نیازسنجی پژوهشی عنوان کرد.

حجت الاسلام داودپور با اشاره به یافته  های جامعة المصطفی (ص) العالمیة در موضوع مهدویت گفت: بر اساس تجمیع منابع علمی موجود مهدویت در جامعة المصطفی که شامل کتب، پایان  نامه  ها و مقالات در موضوعات و گرايش‌های مختلف است به ترتیب در سیاسی- اجتماعی 294، ادیان و مذاهب 103، کلام 76 ، قرآن و حدیث 58 ، تاریخ 26 ، اخلاق و تربیت 9 و در آینده پژوهی 1 اثر می باشد.

وی در ادامه افزود: درصد همایش  های مهدوی از کل همایش  ها تا سال 1391، 13% است و این درصد به نسبت نشست  های مهدوی از کل نشست  ها تا سال 1391، تنها  3% می باشد. همچنین در بحث تدوین کتب مهدویت از سوی پژوهشگران المصطفی، تألیف 42، ترجمه 11، تحقیق 3 و تصحیح 1 اثر یافت شد.

وی تأکید کرد: طبق یافته های ما تا پایان سال 93، از مجموع   4825 پایان  نامه تنها 58 اثر مهدوی بوده، یعنی تنها یک درصد از کل پایان‌نامه‌ها با موضوع مهدوی بوده است.

حجت الاسلام داودپور اظهار داشت: با توجه به ارزیابی دانش  آموختگان نسبت به آشنایی با مباحث مهم مهدویت، نشان می دهد  که آنچه شایسته بود بدان پرداخته نشده است. از این رو لزوم برنامه  ریزی به منظور برگزاری دوره‌ها و کارگاه  های مختلف در زمینه مهدویت و نیز گنجاندن مباحث مهدویت در واحدهای درسی امری ضروری به نظر می رسد.

حجت الاسلام و المسلمین رضا نژاد، عضو هیأت علمی جامعة المصطفی العالمیه به عنوان دیگر سخنران این نشست در تبیین نیاز های پژوهشی در عرصه مهدویت گفت:  در انجام این پروژه، مباحث با توجه به  فراواني گرايش‌ها، فراوانی سؤالات، اولویت بندی، سطح موضوعات، امکان پژوهش، اولویت پژوهش بر اساس رشته کلام و مذاهب و نیز  بر اساس رشته ادیان و فرق تقسیم بندی شده است.

 جدول فراواني گرايش‌ها

وی  در ادامه اظهار داشت: بر اساس تجمیع منابع علمی (کتب ،پایان  نامه  ها و مقالات) اطلاعات به دست آمده با درجه "الف" و "ب"  بر اساس الگوی طرح در گرایش ها و موضوعات به شرح ذیل می باشد:

موضوعات با درجه "الف":

1.کارکرد و شأن  هدایتی امام؛

2.تبیین جایگاه نواب و ولی¬فقیه در زمان غیبت؛

3.ماهیت و فلسفه غیبت و نقش امام در عصر غیبت.

موضوعات با درجه "ب":

1.ضرورت استمرار وجود امام در هر زمان؛

2.معیارهای شناخت حجت الهی؛

3.مبانی کلامی مهدویت؛

4.  بررسي و نقد شبهات مستشرقان بر انديشه مهدويت.

حجت الاسلام والمسلمین  رضا نژاد در ادامه اظهار داشت: تمامی یافته های پژوهشی در قالب شش جدول ذیل با درجه "الف" تا "د"  با موضوعات پژوهشی تهیه و تنظیم شده است که به شرح ذیل می باشد:

1.ارائه 46  موضوع پژوهشی با اولویت بندی بر اساس رشته کلام و مذاهب؛

2.ارائه 36  موضوع پژوهشی با اولویت بندی بر اساس رشته ادیان و فرق؛

3.ارائه 75  موضوع پژوهشی با ترتیب امکان پژوهش موضوعات بر اساس گرایش کلام و مذاهب؛

4.ارائه 42  موضوع پژوهشی با ترتیب امکان پژوهش موضوعات بر اساس گرایش ادیان و فرق؛

5.ارائه 22  موضوع پژوهشی با اولویت پژوهشی موضوعات بر اساس گرایش کلام و مذاهب؛

6.ارائه 4  موضوع پژوهشی با اولویت پژوهشی موضوعات بر اساس گرایش ادیان و فرق.

 نمای کلی گزارش شناسایی نیازها

1.منابع علمی – پژوهشی با رویکرد موضوعی  فرم مصاحبه های نخبگان مهدویت/ 120 نیاز استخراج شده

2.رویکرد مدیریتی تقاضا محور (موضوعی) فرم مصاحبه ¬های مدیران وکارشناسان /54 نیاز استخراج شده

3.منابع علمی – پژوهشی  موضوعی –  فرم مصاحبه¬های اساتید جامعة /87 نیاز استخراج شده

4.محور اسناد و منابع علمی – پايان نامه‌ هاي مهدويت جامعه المصطفي /63 نیاز استخراج شده

5.رویکرد آسیب شناسی – موضوعی  بر اساس  شبها ت و سؤالات  مهدویت /109 نیاز استخراج شده

6.رویکرد آسیب شناسی –  فرم مصاحبه ¬های نخبگان و اساتید /29 نیاز استخراج شده

7.محور مطالعات اسناد بالادستی و اسناد چشم انداز /9 نیاز استخراج شده

8.محور مطالعات تطبیقی/ 5 نیاز استخراج شده

جمع کل نیازهای استخراج شده 476

حجت الاسلام و المسلمین رضا نژاد در پایان تأکید کرد: اگرچه این موضوعات گردآوری و احصاء شده است امام در حال حاضر تلاش و همکاری تمامی مراکز مرتبط من جمله انجمن کلام اسامی حوزه، انجمن مهدویت حوزه و بنیاد امامت را مطلبد تا زمینه را برای ارائه این مباحث به جامعه مخاطبان فراهم آورند.

 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =