جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ | Aug 14, 2020
آیت الله سیستانی

حوزه/ حجت الاسلام شیخ عبد المهدی کربلایی نماینده آیت الله سیستانی تاکید کرد: آیت الله سیستانی نسبت تمامی نامزدهای انتخاباتی موضع یکسانی دارند و استفاده از عنوان این مرجع یا هر عنوان مقدس دیگر برای دستیابی به آراء انتخاباتی را رد می کنند.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری «حوزه»، حجت الاسلام شیخ عبد المهدی کربلایی نماینده آیت الله سیستانی و امام جمعه کربلا در خطبه های نماز جمعه کربلا تاکید کرد: آیت الله سیستانی نسبت تمامی نامزدهای انتخاباتی موضع یکسانی دارند و استفاده از عنوان این مرجع یا هر عنوان مقدس دیگر برای دستیابی به آراء انتخاباتی را رد می کنند و خواهان مشارکت آزادانه در انتخابات هستند.

حجت الاسلام و المسلمین شیخ عبد المهدی کربلایی متن بیانیه آیت الله سیستانی را در خطبه های نماز جمعه کربلا بیان کرد که مهم ترین موارد آن به این شرح است:

1- آیت الله سیستانی از زمان سقوط رژیم استبدادی سابق خواستار برقراری نظامی بود که در آن چند حزبی وجود داشته باشد و قدرت به صورت مسالمت آمیز از طریق صندوق رأی گیری بین احزاب بچرخد و انتخابات آزادانه و سالم برگزار شود.

آیت الله سیستانی بر این باور است که برای حفظ آزادی و کرامت ملت و رسیدن به پیشرفت و شکوفایی جایگزینی غیر از انتخابات وجود ندارد.

به همین خاطر آیت الله سیستانی به اشغالگران و سازمان ملل اصرار کرد که هر چه زودتر انتخابات نمایندگان انجام گیرد تا مردم بتوانند در تعیین سرنوشت خود نقش داشته باشند و نمایندگانی که قانون اساسی کشور را بنویسند را انتخاب کنند.

امروز بعد از گذشت پانزده سال از آن تاریخ، آیت الله سیستانی همچنان انتخابات را گزینه درست و مناسب برای حاضر و آینده کشور می دانند تا حکومت به هیچ بهانه ای به دست رژیم استبدادی یا حکومت فردی نیافتد.

روشن است که روند انتخاباتی به نتایج رضایت بخش منجر نمی شود، مگر این که این شرایط رعایت شود و از جمله آن ها؛ قانون انتخاباتی عادلانه باشد و آراء رأی دهندگان را حفظ کند و اجازه ندهد که به آن دستیازی شود، رقابت بین لیست های انتخاباتی بر اساس برنامه اقتصادی، آموزشی و خدماتی قابل اجرا و به دور از مسائل قومی یا طایفه ای و رسانه ای باشد.

همچنین از دخالت بیگانه در انتخاباتی از طریق حمایت مالی یا غیر آن جلوگیری و برای آن مجازات در نظر گرفته شود و اینکه رأی دهندگان ارزش آراء و نقش آن را در ترسیم آینده کشور بدانند و آن را در مقابل قیمت پایین به افراد نالایق ندهند و یا از روی هوا و هوس، احساسات یا منافع شخصی و گرایش های قبیله ای و امثال آن رأی ندهند.

ناکامی ها و شکست هایی در انتخابات پیشین بوجود آمده که از جمله آنها؛ سوء استفاده از قدرت از سوی کسانی که انتخاب شدند یا در مناصب عالی حکومتی قرار گرفتند و مشارکت در گسترش فساد و از بین بردن بیت المال به صورت بی سابقه، اختصاص حقوق و مزایای ویژه به خود و ناتوانی در عمل به وظایف و خدمت به ملت است و همه این ها به خاطر عدم اجرای شروط لازم به هنگام اجرای انتخابات بوده است و این مسئله در انتخابات کنونی نیز قابل توجه است و امید است که این روند درست شود و مؤسسات حکومتی با تلاش غیرتمندان کشور و با استفاده از اسلوب های قانونی موجود اصلاح شود.

2- مشارکت در این انتخابات حق هر شهروندی است که شرایط آن را داشته باشد و هیچ اجباری در شرکت در انتخابات نیست مگر اینکه منافع عالی کشور و ملت اقتضا کند. بله باید توجه داشته باشد اگر در انتخابات شرکت نکند، این فرصت را به دیگران می دهد که در پارلمان پیروز شوند و شاید اینان به فکر آرمان های ملت و کشور نباشند، امّا در هر صورت شرکت یا عدم آن به عهده فرد است و او در قبال آن مسئول است و باید با آگاهی کامل و با توجه به منافع کشور و آینده آن انتخاب کند.

3- آیت الله سیستانی نسبت به تمامی نامزدها و لیست های انتخاباتی موضع و نگاه یکسانی دارد و به هیچ عنوان از فرد یا طرف یا لیست خاصی حمایت نمی کنند و این مسئله به اختیار رأی دهندگان است که بعد بررسی و کاوش انتخاب کنند.

ضروری است که به هیج فرد یا طرفی اجازه داده نشود که از عنوان مرجعیت دینی یا هر عنوانی که در نزد عراقی از جایگاه ویژه ای برخوردار است برای رسیدن به دستاورد های انتخاباتی استفاده شود.

شایستگی، پاکی، پایبندی به ارزش ها و مبانی، دوری از برنامه های خارجی و بیگانه، احترام به قانون، آمادگی برای جانفشانی در راه نجات وطن و خدمت به مردم، توانایی در اجرای برنامه حل بحران ها و مشکلات سال های طولانی باید مورد توجه و دقت قرار گیرد.

برای اطمینان از این ویژگی ها باید از عملکرد نامزدها و رؤسای لیست های آنان، به ویژه کسانی که در دوره های قبلی مسئولیت داشتند، مطلع شد تا در دام فاسدین، شیادان، شکست خوردگان و کسانی که پیشتر مورد آزمایش قرار گرفتند، نیافتند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8