پنجشنبه ۷ مرداد ۱۴۰۰ | Jul 29, 2021
پروانه معصومی

حوزه/ بازیگر سینما و تلویزیون گفت: اینکه هنرمندان نیز همانند دیگر اقشار مردم به سفر حج مشرف شود، اتفاق بسیار خوبی است، اما اگر بخواهیم رانت‌های دولتی برای این سفرها در نظر بگریم، ممکن است که حاشیه‌هایی به وجود آید، برای همین بهتر آن است که حج از سرمایه شخصی باشد.

خانم پروانه معصومی بازیگر سینما و تلویزیون در گفت‌و‌گو با خبرگزاری «حوزه»، درباره موضوع حج در سینما اظهار کرد: حج ابراهیمی شگفت‌ترین اتفاقی است که در جهان بشریت رخ می‌دهد، زیرا میلیونها انسان با لباس یک شکل به پرسش خداوند یکتا مشغول می‌شود. این فریضه زیباترین شکل وحدت است که رخ می‌دهد، برای همین هنر اگر بتواند به این موضوع ورودی صحیح و درست داشته باشد آثاری ساخته خواهند شد که برای بشر زیبائیشان شگفت‌انگیز خواهد بود.

وی افزود: برای مثال به هنر عکاسی اشاره می‌کنم. وقتی تصاویر حج را مشاهده می‌کنیم، اولین احساسی که بر قلب حاکم می‌شود، آرامشی است که از بابت این اتفاق رخ می‌دهد. این آرامش باعث می‌شود کار مورد نظر ماندگار باشد. دیگر هنرها نیز چنین هستند و به سهم خود می‌توانند به حج توجه داشته باشد. در این میان شاید سینما بتواند اتفاق بهتری در این حوزه رقم زند، چون ظرفیت‌های سینما قابل مقایسه با دیگر بخش‌های هنر نیست.

این بازیگر سینما و تلویزیون ادامه داد: من سه بار به سفر حج مشرف شده‌ام. این سفرها نیز همگی با عشق و علاقه بود، البته باید این نکته را اعتراف کنم لذتی که در حج تمتع است را نمی‌توان با عمره یکی کرد، ولی به هر حال زیبایی‌های این سفر برای من فراموش نشدنی است، چون حساس می‌کنم بعد از این سفر انسان خالص‌تر می‌شود، هرچند متاسفانه این خالصی ممکن است بعد از مدتی رنگ باخته و دوباره همان روش قبلی در زندگی ادامه پیدا کند!

معصومی ادامه داد: اگر فلسفه حج به درستی توسط حاجی درک شود، دیگر فراموش نخواهد شد، اما متاسفانه ما اینگونه نیستیم. برای همین هم عموماً نگاهی که به حج می‌شود تنها به شکل یک سفر ساده باقی مانده است، حتی در برخی مواقع به این سفر به مانند یک سفر سیاحتی نگاه می‌شود، چون خرید‌هایی که صورت می‌گیرد بر خلاف توصیه‌هایی است که ما در حج آن را دنبال می‌کنیم. در حج به ما آموخته می‌شود به زندگی نگاهی دیگر داشته باشیم، اما متاسفانه ما در همان ایام ممکن است خود را درگیر موضوعات مادی کنیم.

بازیگر فیلم سینمایی «گل‌های داوودی» گفت: من مردم را در شرایط به وجود آمد مقصر نمی‌دانم، چون آنها شاید از روی خیرخواهی در پی خرید یا سوغاتی باشند، برای همین ضروریست تا برای آنها فرهنگ سازی لازم انجام شود. در ابتدا باید به واسطه برنامه تلویزیونی به آنها گفته شود که فلسفه حج چیست و آیا رفتارهایی که از ما سر می‌زند همسو با ارزش های اسلامی است؟ اگر چنین اتفاقی رخ دهد، مطمئن باشد ما در این زمینه وضعیت بهتری خواهیم داشت.

وی ادامه داد: مطلب دیگر که به مردم باید آموخته شود، این که خرید در زمان حج، اقدامی در جهت قدرتمند کردن حاکمان سعودی است، چون بیت المال در جیب آنها ریخته می‌شود، برای همین توصیه شخصی من این است که اگر هم قرار است سوغاتی گرفته شود، آن خرید در داخل ایران صورت گیرد تا از کالای ایرانی هم حمایت به عمل آید. نکته دیگری که در این باره باید به روی آن تاکید داشته این است ما حاجیان نباید از یادمان برود که دست سعودی به خون چند نفر از همطنان ما آغشته است، پس هیچگاه نباید قدمی در جهت منافع آنها برداشته شود.

این بازیگر ادامه داد: زمانی که فاجعه منا چند سال پیش در عربستان رخ داد جهان اسلامی به نوعی شوکه شد که چگونه یک حکومت تا این اندازه می‌تواند در تامین وسایل امنیت حاجیان عاجز باشد؟ برای همین است که بسیاری معتقدند فاجعه که رخ داد برنامه‌ریزی شده بود، البته سعودی اولین بار نیست که چنین جنایاتی می‌کنند، چون در سال 66 نیز دستشان به خون حاجیانی ایرانی آغشته شده بود.

خانم معصومی با تاکید بر این‌که برائت از مشرکین بخش مهمی از حج را شامل می‌شود، گفت: اعمالی که از طرف حاجی در ایام حج صورت می‌گیرد برائت از مشرکین جایگاهی ویژه دارد، اما متاسفانه به دلیل ممانعتی که آل سعود برای حاجیان پیش آورده این اتفاق چند سالی است به آن شکل که باید رخ نمی‌دهد، اما این اعمال به هر طریق ممکن می‌بایست انجام شود، حتی اگر در سرزمین عربستان این اتفاق رخ ندهد. منظور این‌که زبان سینما در این زمینه می‌تواند ایفا گر نقش مهمی باشد تا مردم بیشتر و بهتر با مشرکان زمان خود آشنا شوند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا موافق سفر هنرمندان به حج است، گفت: اینکه هنرمندان نیز همانند دیگر اقشار مردم به سفر حج مشرف شود، اتفاق بسیار خوبی است، چون به نظرم این اتفاق نوعی امر به معروف است، اما نکته‌ای وجود دارد، آنهم این‌که اگر بخواهیم رانت‌های دولتی برای این سفرها در نظر بگریم، ممکن است که حاشیه‌هایی به وجود آید که به نوعی حق و ناجق به وجود آورد. برای همین بهتر آن است که حج از سرمایه شخصی باشد.

بازیگر سریال «امام علی (ع)» در انتها گفت: ین روزها در آستانه عید قربان هستم. عیدی که برای همه مسلمانان عزیز است، چون درس بندگی در این روز آموخته می‌شود. در این حوزه کارهای متعددی در سینما و تلویزیون ساخته شده است، اما می‌توان به روش‌های دیگر هم به این موضوع پرداخت، به ویژه که موضوع عید قربان برای تمام مسلمانان جهان عزیز است.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8