شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ | Jun 19, 2021
 سنت های رمضان در مالدیو، افطاری و سحری با غذاهای دریایی

حوزه/ مردم مالدیو متدین و مشتاق به سنت های اسلامی هستند. بیشتر زنان این کشور حجاب داشته و رستوران ها در روزهای ماه رمضان تعطیل هستند. زندگی روزمره متوقف شده و مالدیوی ها به نمازهای جماعت توجه نشان می دهند.

به گزارش گروه ترجمه خبرگزاری «حوزه» ، مالدیو کشوری ۱۰۰% مسلمان نشین است که متشکل از چند جزیره مرجانی در اقیانوس هند می باشد.  این کشور به دلیل سواحل ، تالاب های آبی و صخره های وسیع و یکی از قطب های گردشگری شناخته شده است. پایتخت آن ماله است و زبان رسمی آن دیوی می باشد. کل جمعیت آن مسلمان هستند و بیشتر آنها ریشه هندی و سریلانکایی دارند

 مردم مالدیو متدین و مشتاق به آداب و رسوم اسلامی هستند. بیشتر زنان در آنجا حجاب می پوشند و رستوران ها در طول روز در ماه رمضان بسته می شوند.  زندگی روزمره در زمان افطار متوقف می شود. هیچ کس نمی تواند در این ایام در مکان های عمومی غذا بخورد یا نوشیدنی بنوشد. مالدیوی ها نمازهای جماعت شلوغی داشته و برنامه های مذهبی تلویزیون را در ایام رمضان دنبال می کنند.

آغاز ماه مبارک رمضان در مالدیو

مسلمانان در مالدیو برای شروع ماه مبارک رمضان خیلی زود ، از ماه شعبان آماده می شوند. مردم مالدیوی شب قبل از ماه رمضان را در ساحل ها تا صبح می گذراندند. آنها برای آماده سازی ماه مبارک ، مساجد را تزئین کردند و امور خیریه در ماه رمضان رواج زیادی دارد.

آغاز ماه رمضان معمولاً براساس رؤیت بصری ماه هلال توسط کمیته ویژه علما و واعظان توسط مفتی مالدیو اعلام می شود. در ماه رمضان ، دولت مالدیو ساعات کاری را کاهش می دهد ، در حالی که شرکت ها و بازرگانان تخفیف های خوبی را برای مردم در طول ماه اعلام می کنند. در مالدیو ، ماه رمضان شلوغی مساجد و افزایش خرید مردم به وضوح قابل مشاهده است. خانواده ها و دوستان مالدیوی جشن ها و بازدیدهای زیادی دارند و در خطبه های مساجد شرکت می کنند.

در ماه رمضان ، والدین فرزندان خود را به نماز ، روزه و قرائت قرآن آموزش می دهند. در همین حال ، مساجد خطبه های بسیاری را طبق برنامه ای که از قبل تهیه شده ارائه می دهند 

افطارها در مالدیو

مالدیوی ها افطارها را در میادین و خیابان ها برگزار می کنند و افراد متمول و ثروتمند جامعه داوطلب میزبانی این مراسم ها می شوند، درحالی که بسیاری از خانه ها با چراغ های نورانی تزئین شده است.

 

غذاهای ماه مبارک رمضان

مالدیوی ها غذاهای مخصوصی برای ماه مبارک رمضان دارند. گارودیا ، یک نوع ماهی که با برنج ، لیمو ، چیلی و پیاز سرو می شود و کولی بوکیبا ، یک کیک ماهی تند از جمله این غذاها هستند.

غذاهای متنوعی در مالدیو وجود دارند و با توجه به طبیعت این کشور که متشکل از جزایر احاطه شده با دریا است، ماهی به خصوص ماهی تن با ترکیبی از طعم های عربی، هندی و سریلانکایی و شرقی به غذای اصلی مردم این کشور تبدیل شده است.

نارگیل یکی دیگر از محتویات اصلی بسیاری از غذاهای مالدیو است و به صورت رنده شده  یا مانند شیر یا روغن نارگیل برای سرخ کردن استفاده می شود.  

غذاهای مالدیوی ها تحت تاثیر غذاهای عربی هستند و «ثارید» یکی از غذاهای اصلی محبوب در ماه رمضان به ویژه در جشن ها می باشد.  این غذا از برنج، گوشت گاو یا گوساله و نان خشک تشکیل شده است. همچنین گوشت یا ماهی تن پخته شده در فر با طعم دهنده ها و ادویه ها نیز یکی از غذاهای افطاری در مالدیو می باشند.  غذاها با گوشت و مرغ فقط در مناسبت ها و تعطیلات ویژه سرو می شود ، در حالی که غذاهای محبوب شامل ماهی سرخ شده ، کاری و سوپ ماهی هستند.

در وعده غذایی سحری ، برخی ترجیح می دهند برنج بخارپز را با تکه های ماهی بخورند ، در حالی که برخی دیگر فقط با ماست ، شکر ، گندم و میوه های خشک می خورند. نارگیل اصلی ترین محصول مالدیو است ، علاوه بر سایر میوه ها و سبزیجات که در بعضی از جزایر کاشته می شوند ، بیشتر محصولات غذایی وارداتی هستند.

«رودها ماس» مراسمی در مالدیو می باشد که بسیاری از مردم از آن در ایام رمضان لذت می برند. غذاهایی چون «کولی بوکیبا» (کیک ماهی)، فونی بوکیبا (کیک آردی)، و «گولها» (کوفته ماهی) برای افطاری آماده می شوند.

شعر ماه رمضان

خواندن شعرهای رمضانی، که توسط شعرای رمضانی سروده شده اند یک سنت باستانی مالدیوی ها است . این شعرها از سه یا چند خط با الگوی ریتمیک شعر تشکیل شده اند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8