چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ | Jun 16, 2021
زیارت حضرت معصومه

حوزه/استاد جامعه الزهرا(س) گفت: زیارتنامه‌ حضرت معصومه(س) نشان دهنده مقام عظیم ایشان نزد خدا یعنی حق شفاعت این بانوی مکرمه است.

معصومه بهرامی در گفت‌وگو با خبرگزاری حوزه، در سالروز میلاد حضرت معصومه(س)اظهار داشت: حضرت فاطمه معصومه (س)به این مقام رسیده است که همه بزرگان، همه علما، همه مراجع، در کنار بارگاه ملکوتی او عرض می‌کنند: «یا فاطمة إشفَعی لیّ فی الجنة» از ما شفاعت نما. از این عبارت معلوم می‌شود که وجود مبارک این کریمه از ولایت الهی برخوردار است.

وی افزود: این بانو با قرآن همراه است و از قرآن جدا نمی‌شود، چنین مقامی را اگر کسی بشناسد و آن حضرت را با این معرفت زیارت کند استحقاق بهشت را خواهد داشت. به همین دلیل وجود مبارک امام رضا (ع) زیارتنامه خاصی مقرر کرده، و در آن جمله‌هایی را تعبیه کردند که نشانه مقام و منزلت والای حضرت فاطمه معصومه (س) است.

استاد جامعه الزهرا(س) با اشاره به جایگاه حرم حضرت معصومه(س) و شهر مقدس قم اظهار داشت: بر اساس روایات عده ای از مردم شهر ری خدمت امام صادق(ع) رسیدند و عرض کردند که ما اهل ری هستیم. حضرت فرمودند:« مَرْحَباً بِإِخْوَانِنَا مِنْ أَهْلِ قُمَّ» اهالی ری گفتند: ما اهل ری هستیم و حضرت دوباره جمله قبل را تکرار کردند و این کلام چند بار تکرار شد.

وی ادامه داد: همچنین امام فرمودند:« إِنَ‏ لِلَّهِ‏ حَرَماً وَ هُوَ مَکَّةُ وَ إِنَّ لِلرَّسُولِ ص حَرَماً وَ هُوَ الْمَدِینَةُ وَ إِنَّ لِأَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ ع حَرَماً وَ هُوَ الْکُوفَةُ وَ إِنَّ لَنَا حَرَماً وَ هُوَ بَلْدَةُ قُمَّ وَ سَتُدْفَنُ فِیهَا امْرَأَةٌ مِنْ أَوْلَادِی تُسَمَّی فَاطِمَةَ فَمَنْ زَارَهَا وَجَبَتْ لَهُ الْجَنَّةُ» در این روایت امام معصوم بعد از معرفی حرم الهی؛ یعنی مکه، حرم پیامبر؛ یعنی مدینه و حرم امیرالمومنین؛ یعنی کوفه به حرم اهل بیت اشاره کرده و شهر قم را به عنوان حرم اهل بیت معرفی میکند.

بهرامی خاطر نشان کرد: از همین روایت میتوان به اهمیت و جایگاه شهر قم پی برد. اما نکته مهم و دقیقتر، ارتباط این جایگاه با حضرت معصومه(س) است. این کلام در حالی که هنوز امام کاظم(ع) بدنیا نیامده بودند، بیان شده و خبر غیبی و از کرامات امام معصوم است.

وی با بیان اینکه در توصیف این بانوی مکرمه به صفات زیادی مانند عصمت، ایمان، ولایت پذیری پرداخته شده است گفت: فاطمه معصومه (س) که از دودمان نبوت و ولایت است در عظمت به جایی می‌رسد که علاوه بر امام صادق(ع) امام هشتم و امام نهم( ع) نیز توصیه به زیارت ایشان کرده و اجر آن را ورود قطعی به بهشت بیان میکند.

استاد جامعه الزهرا(س) گفت: از وجود مبارک امام هشتم علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع) رسیده است که، خواهر ما فاطمهٴ معصومه در قم مدفون است هر کس این بانو را زیارت کند بهشت برای او است. « من زارها فله الجنة» و از وجود مبارک امام نهم امام محمد تقی(ع) روایت شده است که عمّهٴ من فاطمهٴ معصومه(س) در قم مدفون است و هر کس آن حضرت را زیارت کند بهشت برای او است. «من زار قبر عمتی بقم فله الجنة» این دو روایت در کتاب وسائل الشیعه آمده است.

وی ابراز داشت: نکته قابل توجه این است که در برخی نقلها تعبیر« عَارِفاً بِحَقِّهَا» اضافه شده است. برای مثال در بحارالانوار این گونه روایت شده« مَنْ زَارَهَا عَارِفاً بِحَقِّهَا فَلَهُ الْجَنَّةُ » که طبق نظر علامه جوادی آملی این حقّ از راههای متعدّد و گوناگون قابل اثبات است؛ ولی روشن‌ترین و ساده‌ترین راه همان تحلیل عمیق زیارتنامه آن حضرت است.

بهرامی ادامه داد: بنابراین زیارت آن حضرت زمانی منجر به دخول در بهشت خواهد شد که زائر، حق آن بزرگوار را شناخته و در مقام عمل به آن تاسی و آن حالت را پیدا کند.

وی با اشاره به ثواب زیارت حرم حضرت معصومه(س) گفت: عبارت عَارِفاً بِحَقِّهَا در خصوص دو عبادت بزرگ و مهم نماز و حج وارد شده که از ارکان دین اسلام هستند. از همین نکته میتوان به جایگاه آن حضرت در نزد خداوند و اهمیت زیارتشان پی برد.

استاد جامعه الزهرا(س)خاطر نشان کرد: از بیان مولّفۀ شناخت و معرفت حقیقی نسبت به آن حضرت برای دخول به بهشت معلوم می‌شود کریمهٴ اهل‌بیت فاطمهٴ معصومه(س) حقّی دارد که بعضی از زائران به حقّش عارف هستند و برخی عارف نیستند و آن حضرت را تنها به عنوان خواهر امام و دختر امام و عمه امام می‌شناسند و زیارت می‌کنند که اینها بخشی از فضیلت و ثواب را دریافت می دارند، اما به ثواب کامل راه نمی یابند. ثواب کامل برای کسی است که عارف به حقّ کریمه اهل‌بیت باشد و با آن حالت او را زیارت کند.

وی با تاکید بر شناخت و معرفت به حضرت معصومه(س) گفت: در روایت« مَنْ‏ شَکَ‏ فِی‏ أَرْبَعَةٍ فَقَدْ کَفَرَ بِجَمِیعِ مَا أَنْزَلَ اللَّهُ تَبَارَکَ وَ تَعَالَی أَحَدُهَا مَعْرِفَةُ الْإِمَامِ فِی کُلِّ زَمَانٍ وَ أَوَانٍ بِشَخْصِهِ وَ نَعْتِهِ» یکی از چهار موردی که شک به آنها باعث کفر میشود، شک در معرفت امام در هر زمان است.

بهرامی اضافه کد: راه معرفت و شناخت در این روایت مطرح شده و آن شناخت شخصی و شناخت صفات است. با توجه به این روایت وظیفه ما در شناخت در دو بخش« بِشَخْصِهِ وَ نَعْتِهِ» خواهد بود. بنابراین علاوه بر شناخت شناسنامه ای باید صفات آن حضرت را شناخته و به آنها تاسی کرد.

وی گفت: صفاتی مانند: ایمان، ولایت مداری، معادباوری، عفاف و حجاب باید مورد بررسی عمیق قرار گیرد تا مومنین بتوانند با تاسی به آنها عارف به حق حضرت شده و بهشت برایشان واجب شود.

۳۱۳/۶۱

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8