یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ |۱۱ صفر ۱۴۴۳ | Sep 19, 2021
آیت الله العظمی سیستانی

حوزه/ دفتر حضرت آیت الله سیستانی اعلام کرد: هرگونه توافق میان نمایندگان شرکت های دارویی و پزشکان که به ضرر بیمار باشد، جایز نیست.

به گزارش گروه ترجمه خبرگزاری «حوزه»، دفتر حضرت آیت الله سیستانی اعلام کرد: هرگونه توافق میان نمایندگان شرکت های دارویی و پزشکان که به ضرر بیمار باشد، جایز نیست.

متن استفتاء و پاسخ آن به شرح زیر است:

استفتاء:

بسم الله الرحمن الرحیم

دفتر حضرت آیت الله سید علی حسینی سیستانی

سلام علیکم و رحمة الله و برکاته

ما جمعی از مؤمنین در خصوص موردی که در عرصه پزشکی نمود پیدا کرده و خود را نشان داده و مسئله نمایندگان شرکت ها و دفاتر دارویی و توافقنامه هایی که با پزشکان انجام می گیرد، سؤال داشتیم.

به این صورت که نماینده شرکت دارویی و پزشک توافق می کنند که این دارو ها را برای بیماران به مصرف برسانند و در مقابل یک پاداشی دریافت کنند. این پاداش می تواند پول یا هدیه یا بلیط سفر باشد و هر چقدر که دارو های بیشتری به فروش برسد، پزشک پاداش بیشتری می گیرد. ضمناً مبالغی که به پزشک پرداخت می شود یا هدایا و بلیط سفر که به پزشک داده می شود، روی قیمت اصلی کشیده می شود و موجب افزایش قیمت آن برای بیمار می شود.

حکم مبلغی که دو طرف (پزشک و نماینده شرکت دارویی) از این راه ها به دست می آورند چیست؟

۱- اگر بیمار به این دارو و درمان نیاز دارد و برای بیماریش مفید است، امّا قیمت آن به خاطر سهمیه پزشک و نماینده افزایش پیدا می کند.

۲- اگر بیمار به این درمان نیاز ندارد و سودی برای بیماریش ندارد، امّا پزشک فقط برای دستیابی به پاداش مادی نماینده شرکت، هزینه را افزایش می دهد.

خداوند عمر مبارک شما را طولانی گرداند

و سلام علیکم و رحمة الله و برکاته

متن پاسخ:

بسمه تعالی

هر گونه توافقی که باعث هر نوع ظلمی از سوی پزشک به بیمار بشود، جایز نیست و حرام است.

همچنین نقض قوانین و دستور العمل های قانونی مرتبط، جایز نیست.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8