دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ | Nov 30, 2020
شهریاری

حوزه/ جهان اسلام با تحولات سریع و پیچیده روبرو شده و بیش از هر زمان دیگری نیازمند وحدت است؛ وحدت امت اسلامی از نظر ما نه یک تاکتیک بلکه یک راهبرد است که قرآن کریم آن را به عنوان شاخصی برای ما تعیین کرده است.

به گزارش خبرنگارخبرگزاری حوزه، در تهران، ‌حجت الاسلام والمسلمین حمیدشهریاری در آیین افتتاح سی و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت که به صورت وبینار درحال برگزاری است با گرامیداشت یاد و خاطره طلایه داران وحدت اسلامی به ویژه سردار مقاومت شهید حاج قاسم سلیمانی اظهار داشت: امسال سی و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی با موضوع «همکاری های اسلامی در مواجهه با مصائب و بلایا» بصورت وبینار در حال برگزاری است و امید است با ریشه کن شدن این ویروس منحوس کرونا در سال آینده دیدارها را تازه کنیم.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ادامه داد: اینک جهان اسلام با تحولات سریع و پیچیده روبرو شده و بیش از هر زمان دیگری نیازمند وحدت است؛ وحدت امت اسلامی از نظر ما نه یک تاکتیک بلکه یک راهبرد است که قرآن کریم آن را به عنوان شاخصی برای ما تعیین کرده است.

وی اظهار کرد: معتقدیم ظرفیت‌های جهان اسلام و سرویس‌های اطلاعاتی همکارشان و به خصوص استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا و رژیم غاصب صهیونیستی تمام تلاش خود را به کار می بندند تا با ایجاد نزاع، جنگ، ترور و تکفیر موجب تفرقه و گسست در جهان اسلام شوند و در آخرین حرکت شوم خود  به تلاش برای عادی سازی روابط برخی کشورها با رژیم اشغالگر صهیونیستی اقدام کردند.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، تصریح کرد: به نظر ما سردمداران نظام سلطه طراحان اصلی جریانهای افراطی و تکفیری و حامیان آنها هستند که با تولید وحشت و خشونت به اسم اسلام در عالم سعی  دارند اسلام هراسی را ترویج کنند.

حجت الاسلام شهریاری ادامه داد: بهتر است رهبران کشورهای غربی اگر مزدور یا مأمور آنها نیستند حسابشان را از این دسته جدا کنند و بدانند که حمایت از جریانهای افراطی و تکفیری در نهایت گریبان خودشان را خواهد گرفت و نتیجه همین می شود که امروز در فرانسه می بینیم.

وی خاطرنشان کرد: هفته وحدت که به ابتکار نظام جمهوری اسلامی از ۱۲ تا ۱۷ ربیع الاول مقارن با ولادت مبارک حضرت رسول اکرم (ص) طراحی گردیده و با تأکید بنیان گذار نظام جمهوری اسلامی ایران امام خمینی (قدس سره)   بر وحدت اسلامی و با ابتکار آیت الله خامنه ای تداوم یافته، فرصتی است تا مسلمانان بار دیگر بر صلح و دوستی، اخوت و برادری، همدلی و همدردی، احترام و محبت به یکدیگر، رواداری اجتهاد مختلف در مذاهب و تأکید و بر گفتگوی عالمانه و عقلانی تأکید کنند.

وی در ادامه به فعالیتهای سی و چهارمین کنفرانس وحدت اسلامی اشاره کرد و گفت: بیش از ۱۶۷ سخنران خارجی از ۴۷ کشور جهان و ۱۲۰ سخنران داخلی از شخصیتهای برجسته جهان اسلام و صاحب نظران وحدت و تقریب در سخنرانی این کنفرانس شرکت می کنند؛ این عزیزان در محورهای مورد نظر خود که اهم مشکلات و مسائل حال حاضر جهان اسلام است سخنرانی خواهند کرد.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی افزود: پیش بینی می شود که جمع سخنرانان در این هفته به حدود ۳۵۰ سخنرانی بالغ گردد، این اولین بار است که میهمانان کنفرانس با این وسعت، فرصت ابراز نظر پیرامون مسائل اصلی جهان اسلام را پیدا می کنند.

وی ادامه داد: یکی از اشکالاتی که قبلا به دلیل محدودیت در امکانات در کنفرانسهای وحدت پیش می آمد این بود که نوعا مهمانان ثابتی در کنفرانس می آمدند؛   اما در این دوره موفق شدیم بالغ بر ۳۵۰ سخنران را داشته باشیم وبه طور میانگین هر روز شاهد ۶ نشست و جمعا ۳۷ نشست وبیناری هستیم که از ۴۷ کشور دنیا در آن شرکت دارند؛ ۸ نشست به زبان فارسی و ۲۹ نشست به زبانهای عربی و انگلیسی خواهد بود و حسب تناسب هر نشست زبانهای دیگری از جمله اردو، ترکی استانبولی، ایتالیایی، فرانسوی، بنگالی، روسی، مالایی، ترکی آذری.

وی ادامه داد: از جمله فعالیتهایی که به ابتکار مجمع تقریب مذاهب اسلامی برای اولین بار در کنفرانس ها شکل گرفت یک فعالیت دانشگاهی بود که با محوریت دانشگاه مذاهب اسلامی شکل گرفت.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: در سال جاری علاوه بر سخنرانی پیرامون مسائل جاری جهان اسلام فراخوان مقاله با عنوان «همکاریهای اسلامی در مواجهه با مصائب و بلایا» در هفت محور اصلی و ۵۵ محور فرعی اعلام گردید؛ محصول این فعالیت به صورت فهرست مقالات نگارش یافته در طول هفته وحدت و خلاصه مقالات و اصل مقالات پس از آن انتشار خواهد یافت که محورهای آن عبارتند از:  مبانی و چالشهای دینی و معنوی در مواجهه با بلایا و مصائب؛  ظرفیت های راهبردی جهان اسلام در مواجهه با بلایا و مصائب؛  نقش دانشمندان و نخبگان مسلمان در مواجهه با بلایا و مصائب؛ نقش رسانه ها در آگاهی بخشی و ترویج فرهنگ تعاون در هنگام در هنگام ابتلای به بلایا و مصائب؛تهدیدها و فرصتهای فضای مجازی در عصر کرونا برای جوامع اسلامی؛  جهان پساکرونا و سناریوهای جدید سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در جهان اسلام و  چالش های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی غرب در مواجهه با کرونا.

حجت الاسلام والمسلمین شهریاری افزود: تا کنون تعداد قابل ملاحظه ای مقاله نگارش یافته به دبیرخانه کنفرانس رسیده  و برای این کنفرانس درجه اعتبار ISI برای مقالات در نظر گرفته شده است.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در ادامه به دیگر فعالیت های مجمع تقریب برای سی و چهارمین کنفرانس وحدت اسلامی به شرح زیر اشاره کرد که از جمله، میزگرد «خیانت قرن به آرمانهای فلسطین؛ نقش محور مقاومت در خنثی سازی تأثیرات عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی» برگزار خواهد شد؛  تنظیم میزگردی با عنوان «نقش سردار اسلام حاج قاسم سلیمانی در وحدت  و امنیت جهان اسلام»؛  رونمایی از انتشار کتاب «فلسطین فی وجدان علماء الاسلام» و کتاب «فقه مقارن جلد دوم»؛  رونمایی از دو فعالیت رسانه ای؛ برگزاری چهار نشست علمی با حضور اساتید حوزه و دانشگاه؛  رسانه، فضای مجازی و وحدت اسلامی؛  تعامل دانشگاهی و ارتقای نظام حمایت حقوقی و وکالتی و ارتقای زیر ساختهای فناوری در وحدت جهان اسلام؛  همکاری کشورهای اسلامی در تقویت و توسعه حکمرانی تعالی گرا؛ ایجاد ظریفت تعاون جوامع اسلامی در مدیریت بحرانهای داخلی می باشند.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در پایان گفت: امیدواریم این حرکت سازنده که به کمک شما علما و فرهیختگان جهان اسلام صورت گرفته است مورد پسند خداوند متعال واقع شود و خوشنودی حضرت پیامبر(ص) فراهم آورد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8