شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ | Jun 12, 2021
بو عبدالله غلام الله رئیس شورای اسلامی الجزایر

حوزه/ رئیس شورای اسلامی الجزایر گفت: ویروس کوچک کرونا بشریت را فرا گرفت و باعث شد که انسان ها به عجز و ناتوانی خود آگاه شوند، این ویروس با روش های پیچیده و مبهم خود انسان ها را درمانده کرد؛ انسان، ضعیف و ناتوان آفریده شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه در تهران، ‌بو عبدالله غلام الله طی سخنانی در افتتاحیه سی و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی که به صورت مجازی در حال برگزاری است، اظهارداشت: این ویروس با روش های پیچیده و مبهم خود انسان ها را درمانده کرد؛ انسان، ضعیف و ناتوان آفریده شده است، اما ضعف و ناتوانی منجر به تواضع می شود و ناتوانی باید انسان را به سمت کار و کوشش سوق دهد و در این مسیر به خداوند متعال توکل کند؛ اینجاست که ارزش همکاری بین انسان ها که خداوند متعال ما را به آن توصیه کرده، مشخص می گردد.

رئیس شورای اسلامی الجزایر  با بیان این مطلب خاطر نشان کرد: در دوره انتشار بیماری کرونا، ما شاهد جلوه های همکاری و کمک های نیکوکاران به ضعفا بودیم. شاهد بودیم افرادی داوطلبانه به دیگران کمک های نقدی و غیر نقدی داشتند.

وی خاطر نشان کرد: بیماری قضا و قدر الهی است و در دین اسلام ایمان به قضا و قدر جزو ارکان ایمان به حساب می آید و رضایت و پذیرش نیز جزو ارکان ایمان است؛ تسلیم شدن در برابر خداوند علاوه بر رضایت و پذیرش قضا و قدر، شامل نحوه برخورد و واکنش مسلمانان در برابر قضای الهی نیز می شود؛ انسان با ایمان بر این عقیده که قدر الهی، آزمایشی از سوی خداوند متعال است، باید به او تکیه کند و در برابرش تسلیم باشد.

غلام الله تصریح کرد: در رابطه با بیماری کرونا، پزشکان همه تلاش خود را به کار گرفتند و زندگی خود و خانواده شان را فدا کردند؛ در بیمارستان ها حضور مستمر داشتند و خیلی از آن ها جان خود را فدای مردم کردند و جان هزاران بیمار را نجات دادند؛ از زمان شیوع این بیماری همبستگی و همیاری قشرهای مختلف جامعه و کشورهای دیگر را شاهد بودیم؛ در کنار پزشکان و نیکوکاران، موضع گیری فقها و عالمان دین نیز مثال زدنی است؛ علمای ما با استفاده از اصل اجتهاد،   به آسان کردن امور برای مردم اقدام  و با توصیه های دینی خود مردم را آگاه کردند و عبادتهای جمعی را تعلیق کردند، چرا که در اسلام حفظ جان مردم مساله بسیار مهمی است.

وی خاطر نشان کرد: نباید ویروس کرونا را با معیار خیر و شر بررسی کنیم، بلکه باید به آن به عنوان آزمایش و رحمت الهی نگاه کنیم که می تواند ایمان انسان ها را تقویت کند؛ ایمان و توکلی که برخی انسان ها از آن غفلت کرده اند و فقط وقتی که دچار ناتوانی و مشکل می شوند به یاد خداوند متعال می افتند.

غلام الله تصریح کرد: حدیثی داریم که در آن آمده  "رحمت و مهربانی من مقدم بر خشم و غضب من است" بر این اساس قضا و قدر الهی همیشه همراه با لطف و رحمت الهی است و در آن ارزش تربیتی عظیمی نهفته است.

انتهای پیام  ۳۱۳/۱۷

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8