دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ |۱۲ صفر ۱۴۴۳ | Sep 20, 2021
بیانیه گام دوم

حوزه/ اگر امام «صالح» و «مصلح» حضرت امام خمینی (ره) نبود امروز ایران اردوگاه غرب و سبک زندگی غربی‌ها بود و روزنه‌های هدایت و مشعل‌های بصیرت به کلی بسته و خاموش می‌شد. به برکت نظام اسلامی عیار معنویت و اخلاق بالا رفت و در فضای عمومی جامعه به‌گونه‌ای چشمگیر افزایش یافت.

خبرگزاری «حوزه» - بجنورد/ بیانیه گام دوم را می‌توان در یک نگاه کلان «دایرة‌المعارف» انقلاب اسلامی نامید، زیرا در این بیانیه مهم ترین و سرنوشت سازترین حوادث و رخدادهای پیش از انقلاب و شکل‌گیری آن و رخدادهای پس از آن و تحولات تاریخی و تأثیرگذاری آنها در ایران و جهان و نیز معجزات این پدیده بزرگ و برکات و دستاوردهای آن سخن به میان آمده است.

این کمترین بر آن شدم تا با استخراج واژه‌ها و سرفصل‌های این منشور حکیمانه و شرحی اندک بر آن‌ها از این زاویه توجه همگان را به محتوای سرشار از نکته‌های حکیمانه و رهنمودهای راهگشای این بیانیه جلب نمایم.

ازاین‌رو در قالب حروف الفبا به شکل موضوعی به موضوعات گوناگون بیانیه اشاره‌ای گذرا خواهم داشت، امید است مورد استفاده و توجه خوانندگان عزیز قرار گیرد.

بخش های اول تا نهم این نوشتار پیش از این ارائه شد آنچه در پی می آید ادامه سخن و سرفصل های مربوط به حرف «ط» در بیانیه گام دوم انقلاب است.

«ط»

طاغوت فاسد و فساد پرور

روحیه طاغوتی و طغیانگری ملازم با فساد و فساد پروری است، همواره در طول تاریخ بشریت ضربه‌های تحقیرآمیز و ویرانگر بر مردم از سوی طغیانگران فاسد و مفسد وارد شده است. قرآن در تصویری از طاغیان و کاخ‌نشینان مرفه بی‌درد و پرونده پر فساد آنان این‌گونه گزارش می‌دهد:

«أَلَمْ تَرَ کیفَ فَعَلَ رَبُّک بِعَادٍ/ إِرَمَ ذَاتِ الْعِمَادِ/الَّتِی لَمْ یخْلَقْ مثل‌ها فِی الْبِلَادِ/ وَثَمُودَ الَّذِینَ جَابُوا الصَّخْرَ بِالْوَادِ/وَفِرْعَوْنَ ذِی الْأَوْتَادِ/الَّذِینَ طَغَوْا فِی الْبِلَادِ/فَأَکثَرُوا فی‌ها الْفَسَادَ/فَصَبَّ عَلَیهِمْ رَبُّک سَوْطَ عَذَابٍ/ إِنَّ رَبَّک لَبِالْمِرْصَادِ»(1)

آیا ندیدی پروردگارت با قوم عاد چه کرد؟ و با آن شهر «اِرَم» باعظمت، همان شهری که مانندش در شهرها آفریده نشده بود و نیز به قوم ثمود که صخره‌های عظیم را از (کنار) دره می‌بریدند (و از آن خانه و کاخ می‌ساختند) و فرعونی که قدرتمند و شکنجه‌گر بود، همان اقوامی که در شهرها طغیان کردند و فساد فراوان در آنها به بار آوردند؛ به همین سبب خداوند تازیانه عذاب را بر آنان نواخت به یقین پروردگار تو در کمینگاه (ستمگران) است!

 نکته محوری این آیات آن است که بدمستی‌ها و طغیانگری‌ها غالبا در کنار قدرت‌ها و رفاه کاخ‌نشینان بی‌درد شکل می‌گیرد و پس از آن فساد در جامعه تولید می‌شود و تکثیر می‌گردد.

 رفاه و برخورداری اقتصادی و اجتماعی آدمی را به طغیان می‌کشاند و طغیان ریشه بسیاری از مفاسد می‌گردد.

 این نکته قرآنی را رهبری معظم در بیانیه به‌گونه‌ای فشرده و اشاره‌ای مطرح کرده‌اند:

«فساد در میان کارگزاران حکومت جمهوری اسلامی در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر و بخصوص با رژیم طاغوت که سر تا پا فساد و فسادپرور بود، بسی کمتر است و بحمدالله مأموران این نظام غالباً سلامت خود را نگاه داشته‌اند، ولی حتّی آنچه هست غیرقابل قبول است.»

 کاخ‌نشینان ستم‌شاهی میکروب فساد را از درون کاخ‌ها و کاباره‌ها به سمت‌وسوی جامعه گسیل داشتند و لجن زاری از فساد و فحشا را در کشور مسلمان‌نشین ایجاد کردند. فساد مشهور جشن‌های هنر شیراز که اوج ابتذال را به نمایش گذاشت از حافظه ملت غیور ایران پاک نشده است.

 اگر امام «صالح» و «مصلح» حضرت امام خمینی (ره) نبود امروز ایران اردوگاه غرب و سبک زندگی غربی‌ها بود و روزنه‌های هدایت و مشعل‌های بصیرت به کلی بسته و خاموش می‌شد.

به برکت نظام اسلامی عیار معنویت و اخلاق بالا رفت و در فضای عمومی جامعه به‌گونه‌ای چشمگیر افزایش یافت:

«هرچند دست تطاول تبلیغات مروّج فساد و بی‌بندوباری در طول دوران پهلوی‌ها به آن ضربه‌های سخت زده و لجنزاری از آلودگی اخلاقی غربی را به درون زندگی مردم متوسّط و بخصوص جوانان کشانده بود، ولی رویکرد دینی و اخلاقی در جمهوری اسلامی، دل‌های مستعد و نورانی به‌ویژه جوانان را مجذوب کرد و فضا به سود دین و اخلاق دگرگون شد.»

 طلوع خورشید ولایت عظمی و بسترسازی آن

انقلاب اسلامی طلوعی مبارک در عصر ظلمت و ظلم بود، فجر انقلاب ابرهای سیاه ستم را کنار زد و چهره تابناک اسلام ناب پس از قرن‌ها رخ نمود. از این فجر ظلمت شکن و این طلوع نورانی ۴۰ سال گذشته و امروز با دامنه عمل منطقه‌ای و جهانی که انقلاب اسلامی پیدا کرده و جغرافیای مقاومت که در منطقه غرب آسیا شکل گرفته، امید به آینده‌ای بهتر و حاکمیت گسترده‌تر در دل‌های مؤمنان بیشتر شده است.

 مقام معظم رهبری از دستاوردهای طلوع خورشید انقلاب در بیانیه چیزی فروگذار نکرده و هر آنچه در این چهل سال گذشته بوده را با همه برکاتش به بهترین بیان ترسیم نموده‌اند ولی در کنار آن طلوع دیگری را نوید می‌دهند که نامش «طلوع ولایت عظمی» است.

 از این تعبیر چنین برداشت می‌شود که گویی امروز دنیای اسلام در بین الطلوعین به سر می‌برد؛ طلوع صغرا نهضت و قیام انقلاب اسلامی و درنهایت جمهوری اسلامی و نظام ولایی است اما طلوع عظمی در پیش است و باید بسته‌هایش را فراهم ساخت.

رهبر معظم خطاب به جوانان و همه ملت‌های جهان می‌فرمایند:

«دهه‌های آینده دهه‌های شما است و شمایید که باید کارآزموده و پُرانگیزه از انقلاب خود حراست کنید و آن را هرچه بیشتر به آرمان بزرگش که ایجاد تمدّن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمی (ارواحنا فداه) است، نزدیک کنید.»

 دو چیز بسترساز و زمینه‌ساز تمدن جهانی اسلام و طلوع ظهور منجی عالم بشریت است؛ اول خودسازی و دوم جامعه پردازی. ملتی که به انتظار مصلح به سر می‌برد در گام نخست باید صالح باشد صالح شدن در حوزه فرهنگی و اجتماعی بستر حاکمیت جهانی اسلام و زمینه‌های ظهور را فراهم می‌سازد؛ چون قرآن می‌فرماید زمین را صالحان به ارث خواهند برد:

«وَلَقَدْ کتَبْنَا فِی الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّکرِ أَنَّ الْأَرْضَ یرِثُهَا عِبَادِی الصَّالِحُونَ»(2) در «زبور» بعد از ذکر (تورات) نوشتیم: «بندگان شایسته‌ام وارث (حکومت) زمین خواهند شد»

 رهبر کبیر و حکیم انقلاب اسلامی در این رابطه فرموده‌اند:

«و اینک {انقلاب اسلامی} وارد دوّمین مرحله خودسازی و جامعه‌پردازی و تمّدن‌سازی شده است. درودی از اعماق دل بر این ملّت؛ بر نسلی که آغاز کرد و ادامه داد و بر نسلی که اینک وارد فرایند بزرگ و جهانیِ چهل سال دوّم می‌شود.»

«فرآیند» بزرگ و «جهانی» به این دو کلیدواژه دقت کنید، انقلاب اسلامی نقطه آغازی است که به سمت یک قله بلند در حرکت است و در این فرآیند فراز و فرودها را دیده و تجربه کرده است و اینک نسل امروز و بعدی باید این حرکت و فرآیند بزرگ را ادامه دهند تا وجهه جهانی آن ظهور و بروز پیدا کند و ابرهای فتنه و فساد و ستم کنار رود و خورشید عالمتاب منجی عالم بشریت رخ بنماید و با وجودش تمامی نابسامانی‌ها و ظلم و جورها رخت بربندد.

عزیز فاطمه‌ای مایه امید بیا / دو چشم من به ره وصل شد سپید بیا

دلم شکسته و مویم سپید و قامت من / به زیر بار غم هجر تو خمید بیا

به سلطنت برسد بینوای مسکین / که خاکساری کوی ترا گزید بیا

خدا نصیب کند دوره ظهورت را / که در رکاب تو مولا شوم شهید بیا

انتهای پیام/

ابوالقاسم یعقوبی، نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی و امام جمعه بجنورد

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8