سه‌شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ |۲۲ شوال ۱۴۴۳ | May 24, 2022
یک روز در زندان مرکزی یاسوج

حوزه/ امروز رسانه‌های مرکز کهگیلویه و بویراحمد به همراه دادستان بازدید سرزده‌ای از زندان مرکزی شهر یاسوج داشتند تا از نزدیک مشاهده کنند برخوردی با جرائم انجام می‌گیرد یا نه؟

به گزارش خبرگزاری حوزه از یاسوج، مدتی است انتشار برخی کلیپ‌ها امنیت استان کهگیلویه و بویراحمد را تحت شعاع قرار داده است تا استانی که یکی از امن‌ترین نقاط کشور است را ناامن جلوه دهند.

از طرفی عده‌ای خواسته یا ناخواسته در اتفاقات اخیر دستگاه قضائی استان را مورد هدف قرار داده‌اند در حالی که تنها دستگاه‌هایی که این روزها پاسخگوی اتفاقات است دستگاه قضائی و مشخصاً دادستانی مرکز کهگیلویه و بویراحمد است.

بازدید سرزده‌ رسانه ها از زندان مرکزی شهر یاسوج

امروز رسانه‌های مرکز کهگیلویه و بویراحمد به همراه دادستان بازدید سرزده‌ای از زندان مرکزی شهر یاسوج داشتند تا از نزدیک مشاهده کنند واقعاً برخوردی با جرایم انجام می‌گیرد یا نه؟ و برای آن‌ها که دستگاه قضائی را مورد حمله قرار داده‌اند جوابی داشته باشد.

بازدید از زندان مرکزی یاسوج آغاز می‌شود و در بند اول که بند بسیار تمیز و مرتب و با تجهیزات است جوانان را می‌بینیم که با جرایم مختلف در حال گذراندن دوران محکومیت خود هستند.

یکی از آنها می‌گوید که ۱۸ ساله بود که مرتکب قتل شده و مدت ۵ سالی است که بدون مرخصی در حال طی کردن دوران حبس خود است و یا بقیه که ۶ یا ۷ سال و گاهی بیشتر در زندان هستند و بهترین سال‌های عمرشان را که باید در حال درس و تحصیل و اشتغال یا ازدواج باشند در حبس سپری می‌کنند و اینجاست که پی می‌بریم دستگاه قضا بدون اغماض با محکومین برخورد کرده است نمونه‌اش این جوانان مجرمی است که در گوشه زندان هستند. رسانه‌ها از دیگر بندها هم بازدید کردند زندانیانی که به دلیل شرارت و مزاحمت و سایر جرایم در زندان بودند.

دادستان مرکز استان گفت: طبق آیین نامه سازمان زندان‌ها، کسانی است که اصلاح پذیر نیستند و سوابق متعددی داشته باشند در سلول‌های انفرادی نگهداری می‌شوند.

بازدید سرزده‌ رسانه ها از زندان مرکزی شهر یاسوج

دادستان مرکز کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: مردم و نخبگان می‌گویند با مجرمان برخورد نمی‌شود شما خبرنگاران دیدید که جوانان که در زمان ارتکاب جرم ۱۸ سال داشته به زندان افتاده و بدون یک روز مرخصی در حال طی کردن دوران حبس هستند .

وی بیان کرد: برخورد قضائی در استان از میانگین کشوری هم بالاتر است بعد می‌گویند برخوردی نیست.

سید علی ملک‌حسینی با اشاره به عوامل مختلف بیکاری، فقر مالی و فرهنگی در ایجاد یک جرم گفت: در استان اکثر کسانی که به زندان می‌افتند دچار آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی هستند که در زندان مرکزی یاسوج ضمن برخورد با مجرمین اقدامات اصلاحی و فرهنگی را انجام می‌دهیم.

وی بیان کرد: در زندان یاسوج واحد فرهنگی، سالن آمفی‌تئاتر، سالن ورزشی، کارگاه صنایع دستی برای اصلاح زندانیان در نظر گرفته شده است.

بازدید سرزده‌ رسانه ها از زندان مرکزی شهر یاسوج

ملک‌حسینی سپس در جمع خبرنگاران با اشاره به اتفاقات اخیر شهر یاسوج قتل در گلستان ۷ یاسوج براثر تیراندازی اشتباه و همینطور فردی که در گلستان ۴ یاسوج به قتل رسید و همزمان چند مورد درگیری شخصی و خانوادگی گفت: دستگاه قضائی در حوزه برخورد با جرایم خشن بدون نگاه به علت و انگیزه برخورد کرده است و دیدید اغلب، جوانان ۲۲ یا ۲۳ سال بودند که در زندان محکومیت خود را می‌گذراندند.

بازدید سرزده‌ رسانه ها از زندان مرکزی شهر یاسوج

داستان مرکز کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به درگیری هجرت ۳ یاسوج افزود: این حادثه به دلیل درگیری خانوادگی بوده که دلیلش را نمی‌دانیم اما تیراندازی باعث شد امنیت شهر و شهروندان خدشه‌دار شود و از خط قرمز دستگاه قضا عبور کردند.

وی بیان کرد: بعد از این حوادث و اتفاقات نگاه‌ها در فضای مجازی غیرکارشناسی بود و به دلیل اینکه حضور مردم استان در فضای مجازی به دلیل عشیره‌ای و قبیله‌ای متفاوت‌تر از سراسر کشور بود برخی‌ها با باز نشر این کلیپ‌ها جوی ایجاد کردند تا استان ناامن جلوه داده شود که اغلب کسانی بودند که به دلیل جرایم که مرتکب شده بودند و توسط دستگاه قضائی نقره داغ شده بودند این جو را ایجاد کردند.

ملک‌حسینی با بیان اینکه در حوزه آسیب‌های اجتماعی اگر اتفاقی افتاده در حوزه برخوردها بوده، گفت: دستگاه قضائی از طرفی دارد به وظایفش عمل می‌کند اما از طرف دیگری هم زجر می‌کشیم ما فرزند همین استان هستیم بخشی از اطلاع‌رسانی‌ها بازدارنده است اگر هر روز به این مسائل بپردازیم قبح مسائل از بین می‌رود و قهرمان‌سازی می‌شود.

وی با بیان اینکه اگر اتفاقی در حوزه آسیب‌های اجتماعی افتاده تنها و تنها برخورد بوده افزود: ایلات و عشایر و سازمان‌های مردم نهاد بیایند و بگویند برای کاهش آسیب‌ها چه کرده‌اند؟ در استان یزد یک خیر برای تعدادی از زندانیان مواد مخدر شغل ایجاد کرد، این خیر ابتدا این افراد را با معرفی به کمپ ترک داد بعد برای آنها یک محیط شاد ایجاد کردند ما در این استان نیازمند چنین حرکاتی هستیم.

دادستان مرکز کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه دستگاه قضائی بدون اغماض با جرایم برخورد کرده عنوان کرد: استانی که به لحاظ جرایم کبیری ششمین استان کشور است ما در برخوردها کوتاهی نکردیم و کوتاهی هم نخواهم کرد اما باید سرچشمه این موضوع را پیدا کنید که چرا ششمین استان به لحاظ جرایم کبیری هستیم.

ملک‌حسینی عنوان ادامه داد: یاسوج دستگاه پایش تصویری ندارد مگر متولی پایش تصویری دادستانی است؟ اگر در استان شغل ایجاد نشده مگر مسئول قوه قضائیه است هر چند وظیفه داریم ورود کنیم اما مسئول و متولی که ما نیستیم‌.

بازدید سرزده‌ رسانه ها از زندان مرکزی شهر یاسوج

وی با بیان اینکه دستگاه‌های متعددی متولی شناسایی آسیب‌های اجتماعی هستند، افزود: این نهادها باید پای کار بیایند، آموزش و پرورش یکی از نهادهای فرهنگی است اما ببینید بودجه آموزش و پرورش چقدر بوده و چه میزان از آن در حوزه فرهنگی هزینه شده است خانواده و مدرسه مکان‌هایی هستند که باید پایه‌ای و اساسی کار کنیم.

این مسئول قضائی با بیان اینکه بسیاری از اختلافات در دادگاه خانواده به دلیل عدم مهارت زوجین است، بیان کرد: برای مقوله ازدواج و تربیت فرزندان کدام نهاد برنامه ارائه کرده است؟ هنوز نتوانسته‌ایم به زوج‌ها آموزش بدهیم که قبل از ازدواج در خصوص مسائل مختلف گفت‌وگو کنند تا در زندگی مشترک با شکست مواجه نشوند.

وی با بیان اینکه متأسفانه هنوز شاهد ازدواج‌های قومی و قبیله‌ای و ازدواج اجباری در استان هستیم، گفت: بیکاری و فقر دو معضل اساسی در استان هستند اما ضعف اعتقاد دینی در استان مشهود است در حالی که اگر مسائل دینی نهادینه شود این مسائل و معضلات کمتر می‌شود.

این مسئول با اشاره به حاشیه نشینی عجیب در شهر یاسوج گفت: چقدر از این معضلات به دستگاه قضائی برمی‌گردد؟ ما در دستگاه قضائی ۲۴ ساعته پای کار هستیم اما حاشیه‌نشینی و آموزش که در حوزه دستگاه قضائی نیست.

وی با اشاره به معضلات در حوزه منابع طبیعی گفت: در حوزه مگر کم برخورد کرده‌ایم؟ در خود دادگستری مگر در این زمینه کم پرونده داریم دستگاه قضائی در برخوردها کوتاهی و کم‌کاری نکرده است. فردی می‌آید می‌گوید یک نفر به خانه من سنگ زده بیاید این فرد را بازداشت کنید مگر زندان جای چنین افرادی است زندان جای مجرمان خطرناک است.

وی با اشاره به برخی اظهارنظرها پیرامون دادستانی و دادگستری کهگیلویه و بویراحمد گفت: خدا را شاهد می‌گیرم که خود ما علاقه‌ای به کارمان نداریم و خانواده‌هایمان هیچ سهمی از ما ندارد اما ما بچه‌های همین استان هستیم درد داریم وقتی می‌بینیم یک جوان به خاطر درگیری ۵ و ۶ سال که می‌توانست بهترین سال‌های زندگی‌اش باشد را در زندان سپری می‌کند این اعداد شاید روی کاغذ کم باشد اما عمری است.

وی با بیان اینکه بیان این حرف‌ها به معنای ناامنی در استان نیست، افزود: آموزش افراد در زندان در دستور کار است اما وقتی محیط جامعه و خانواده اشکال داشته باشد بازهم آموزش بی‌فایده است، خانواده‌های لر همیشه در تاریخ مهربان‌ترین و وفادارترین خانواده‌ها بودند اما یکسری اتفاقات کوچک چهره استان را خدشه‌دار می‌کند.

وی در خصوص بافت شهری در یاسوج گفت: دادستانی کجای بافت شهری است که مورد هجمه قرار می‌گیرد، در جلسات مختلف از از طرح تفضیلی شهر یاسوج گفتیم و مطالبه کردیم در حالی که ارتباطی به ما ندارد اما دغدغه داریم. بافت در حاشیه یاسوج ایجاد شده اما نه نهاد فرهنگی، نه فضای سبز و فضای ورزشی برای این مکان تعریف نشده است.

وی بیان کرد: دستگاه قضائی در ستاد اقتصاد مقاومتی به دنبال این است که کمر کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی نشکند، دستگاه قضائی که نمی‌تواند وام بدهد. هر جایی که لازم بوده دستگاه قضائی برخورد کرده و اگر با همه برخوردها وضعیت اینگونه است ببینید دلیل آن چیست.

وی با بیان اینکه امروزه افتخار دستگاه قضائی این است که همه فرزندان این استان هستند، گفت: آنجا که باید برخورد می‌کردیم را انجام دادیم حتی بیشتر از حد توان، برخورد صورت گرفته نه به عنوان قاضی بلکه به عنوان فرزند استان می‌گویم منتقی نیست اما نگاه اصلاحی هم داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در مجموعه دادگستری تلاش‌ها مبنی بر احقاق حق است، گفت: خیرین و سرمایه‌گذاران پای کار بیایند و ایجاد اشتغال کنند، ادعا می‌کنیم نرخ بیکاری ۱۰ یا ۱۱ درصد است اما آمارها بیشتر از این اعداد است.

ملک‌حسینی بیان کرد: در استان مشاغل فقط به چند صنف خاص مربوط می‌شود برخی محلات بیش از حد نیاز صنوف وجود دارد در حالی که با اعتبار کم می‌شود کارگاه‌های کوچک راه‌اندازی کرد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه مردم هر چیزی را تحمل می‌کنند اما تبعیض را تحمل نمی‌کنند، یادآور شد: تمام استخدام‌های فله‌ای اشتباه و غیرقانونی است دستگاه قضائی با این قبیل موارد برخورد کرده و برخورد خواهد کرد اما استخدام‌های فله‌ای مشکل اصلی ما نیست.

وی با اشاره به نبود اشتغال و بیکاری و افزایش جرایم گفت: صنعت استان چیست؟ طرح‌های پرورش ماهی در استان طرح‌های اشتغال‌زا است اما دارد ضد اشتغال می‌شود چرا که بیش از ظرفیت، مجوز صادر کردیم.

ملک‌حسینی در پایان سخنان خود با بیان اینکه از همه دستگاه‌ها، خیرین و سرمایه‌گذاران می‌خواهم سازمان زندان‌ها را کمک کنند گفت: اشتغال که فقط راه‌اندازی سوپر مارکت و این قبیل موارد نیست در خیابان‌های بالای شهر یاسوج هایپر مارکت‌هایی لوکسی هستند که در شهرهای بزرگ هم دیده نمی‌شوند با این پول‌ها می‌شود اشتغال پایدار ایجاد کرد.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =

نظرات

 • محمد IR ۰۶:۰۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  1 0
  جناب دادستان، دلیلش فقر هستش فقر! حالا فقر را کی تفسیر کند چی تفسیر کنید، دلیلش بی عدالتی در حوزه اداری هستش، دلیلش خود برتربینی و...
 • ناشناس IR ۰۸:۲۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
  0 0
  جناب دادستان چرا قاضی ها حکم نمیدن دلیلش سن کم وسابقه نیست ...پس لطفا پیگیری کنید راه بندی وتخریب اموال مردم در جادها دروغه بعد طرف شناسایی شده قاضی میگه شاهد داری لطفا جلوی این حوادث فقط با حبس وجزای وجریمه سنگین درست میشه اگه طرف سخت جریمه بشه مشخصه درس عبرت میشه