سه‌شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ |۱۸ محرم ۱۴۴۴ | Aug 16, 2022
امام جمعه تبریز

حوزه/ حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم گفت: ششم تا دوازدهم تیرماه به عنوان هفته بازخوانی حقوق بشر آمریکایی نامگذار شده که ابتکاری ارزنده از سوی مقام معظم رهبری است.

به گزارش خبرگزاری حوزه از تبریز، حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم، در خطبه های نماز جمعه این هفته تبریز با بیان اینکه آمریکا سرخط تروریسم در جهان است، اظهار کرد: ششم تا دوازدهم تیرماه به عنوان هفته بازخوانی حقوق بشر آمریکایی نامگذاری شده که ابتکاری ارزنده از سوی مقام معظم رهبری است.

وی با اشاره به مناسبت نامگذاری این هفته، اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب ششم تیر ماه در مسجد ابوذر مورد سوءقصد قرار گرفتند، در هفت تیر بمب‌گذاری در محل حزب جمهوری اسلامی اتفاق افتاد که شهادت شهید بهشتی و هفتاد و دو تن از یارانش را به دنبال داشت، در سردشت شاهد اولین حمله شیمیایی رژیم بعث صدام علیه مردم مظلوم بودیم که ۱۱۰ نفر از هموطنان ما را شهید کرد، شهادت شهید صدوقی امام جمعه یزد را در نیز همین هفته داریم که توسط منافقین کوردل انجام شد و در ۱۲ تیرماه سرنگونی هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی توسط ناوجنگی آمریکا که پایان هفته بازخوانی حقوق بشر آمریکایی را رقم می‌زند.

حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم با بیان این مطلب که برخی از این اقدام‌های تروریستی توسط فرقه ضاله منافقین صورت گرفته است، تاکید کرد: آنها امروز در آغوش همین کشورهای غربی و آمریکایی قرار گرفته اند و علیه جمهوری اسلامی توطئه می‌کنند و برخی از این حرکت‌های تروریستی با حمایت آمریکایی‌ها اتفاق افتاده و برخی از آنها مثل حمله به هواپیمای جمهوری اسلامی توسط خود آمریکا در خلیج فارس روی داده است.

امام جمعه تبریز با اشاره به شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی توسط آمریکا، گفت: نتیجه این اتفاقات آشکار شدن چهره واقعی آمریکا در نزد جهانیان بود.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی گفت: آمریکا با یکجانبه گرایی و تشدید تحریم‌های اقتصادی خارج از مجوز سازمان ملل و با هدف اجبار به تغییر سیاست دولت‌ها مرتکب نقض فاحش و نظام مند حقوق بشر شده و می شود؛ موضوعی که به تدریج منجر به سوء استفاده از ابزارهای اقتصادی و تبدیل آن به تروریسم اقتصادی برای نیل به اهداف سیاسی شده و دورنمای نظام حقوق بشر را نیز با چالش‌های پیچیده‌ای مواجه کرده است.

وی تصریح کرد: بررسی دقیق مواضع حقوق بشری آمریکا و نگاهی به کارنامه و عملکرد این کشور در این حوزه در طول دهه‌های گذشته به صراحت تأیید کننده این واقعیت است که دولتمردان آمریکایی در چارچوب رویکرد به اصطلاح حمایت‌گرایانه حقوق بشری، بسترهای لازم را برای دخالت‌های غیرقانونی خود در نقاط مختلف جهان فراهم ساخته اند و این کشور به یکی از مهم ترین کشورهای ناقض حقوق بشر و سر خط تروریسم در جهان تبدیل شده است.

امام جمعه تبریز در بخش دیگری از سخنان خود حج را مظهر تمدن نوین اسلامی، نمایش بندگی، اخلاق و عامل وحدت اسلام و مسلمین دانست و گفت: احیای حج ابراهیمی یکی از ماموریت های تمدنی انقلاب اسلامی بود و امام خمینی(ره) کار حضرت ابراهیم را در زمان خودش احیا کرد.

حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم بر اهتمام حجاج بیت الله الحرام به تقویت وحدت دینی و فرهنگی مسلمین در فریضه حج تاکید کرد.

وی همچنین به واقعه غدیر نیز اشاره کرد و گفت: همه مسلمانان به ویژه هنرمندان باید برای پاک کردن غبار مظلومیت از چهره غدیر تلاش کنند، غدیر در حوزه هنر واقعا مظلوم است و باید از ظرفیت هنرمندان برای تبلیغ و تبیین غدیر استفاده شود.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =